EU stopne dotace Agrofertu do vyřešení sporu o Babišův střet zájmů

  18:29aktualizováno  20:25
Dokud nebude vyjasněn spor okolo možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše, nehodlá Evropská komise vyplácet firmám spojovaným s Babišem žádné dotace. Během debaty v Evropském parlamentu to prohlásil komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger. Podle Agrofertu ale právní důvod pro zastavení nebo vracení evropských dotací není.

Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger (vlevo) | foto: AP

Oettinger rovněž řekl, že od 2. srpna, kdy v EU platí nová pravidla posuzování střetu zájmů, nebyly vyplaceny žádné dotace holdingu Agrofert, který Babiš převedl do svěřenského fondu. 

Evropská komise teď vyhodnocuje dopis od Babiše. V něm premiér píše, že otázka jeho údajného střetu zájmů kvůli Agrofertu závisí na výkladu nových evropských předpisů. Dodává, že stanovisko Evropské komise budou zkoumat právníci českého kabinetu. 

Premiér také připomněl, že vláda začátkem prosince na základě prvotní právní analýzy dospěla k závěru, že vše je v souladu s českými i evropskými předpisy. 

Babiš rovněž Oettingera ujistil, že Česko bude dodržovat své povinnosti vyplývající z členství v EU a že „osobně podnikne takové kroky, aby všechny jeho aktivity byly plně v souladu s evropskou legislativou“. Slíbil, že v záležitosti možného střetu zájmů bude s komisí úzce spolupracovat.

12.prosince 2018 v 18:38, příspěvek archivován: 12.prosince 2018 v 19:45

Jasno má i zpravodajka výboru pro rozpočtovou kontrolu, který kontroluje využívání peněz v EU. Poslankyně EP Ingeborg Gräßle totiž označila premiéra Babiše za pověstnou "žábu na prameni".

Agrofert nevidí právní důvod pro zastavení nebo vracení evropských dotací, které čerpá. Podle mluvčího firmy Karla Hanzelky dosud nemá žádný oficiální podnět k reagování.

Hanzelka konstatoval, že Agrofert má zatím informace jen z médií. „Pokud je nám známo, kroky Evropského parlamentu jsou namířeny směrem k České republice. V Agrofertu v tuto chvíli nemáme žádný oficiální podnět, na který bychom měli reagovat. Nikdo nás nekontaktoval, nikdo s námi v této záležitosti nic neřešil,“ uvedl.

O Babišovi diskutovalo pár hlavně českých poslanců

Diskusi o Babišovi prosadil na program parlamentu klub evropských Zelených. Z rozpravy by mělo vzejít usnesení adresované Evropské komisi, o němž budou poslanci hlasovat ve čtvrtek. 

Zelení Babiše kritizují na základě studie právní služby komise. Ta dospěla koncem listopadu k závěru, že český premiér s ohledem na zmíněná nová pravidla stále profituje z činnosti Agrofertu, ačkoli jej převedl do svěřenského fondu. 

Ze 751 členného parlamentu se diskuse o čerpání dotací firmami kolem Babiše účastnily dvě desítky poslanců. Téměř polovina z nich byli Češi. 

Většina europoslanců v debatě vyzvala komisi, aby vůči Babišovi zaujala přísný postoj. Tento požadavek vyjadřovali hlavně zástupci opoziční TOP 09, KDU-ČSL a ODS. 

Podle jiných by měla Praha dostat šanci zjednat nápravu bez politického tlaku europoslanců. K tomu vyzývaly například poslankyně Babišova hnutí ANO či komunisté, podle nichž nedostaly české orgány dostatek času k vyřešení případu. 

Babiš označil snahu o přijetí rezoluce za poškozování Česka, k němuž poslance vede touha zviditelnit se před květnovými volbami do parlamentu. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Slovenský poslanec ztratil při letecké tragédii manželku, syna a dceru

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo se...

Tragický pád letadla v Etiopii, při kterém zahynulo všech 157 lidí, zasáhl slovenského poslance Národní rady Antona...

Další z rubriky

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muž na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45 letý Švéd. Informoval o tom...

Novozélandská vláda zpřísní zákon o zbraních, reaguje tak na útok v mešitě

Novozélandská policie u mešity ve městě Christchurch. (15. 3. 2019)

Novozélandská vláda představí do deseti dnů přísnější zákon o držení zbraní. Kabinet premiérky Jacindy Ardernové se na...

Šefčovič by se měl odstřihnout od podpory Ficova Směru, míní politologové

Soupeři slovenských prezidentských voleb, Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič (11....

Ve druhém kole slovenských prezidentských voleb budou rozhodovat nejen lidé, kteří k prvnímu kolu nepřišli, ale i...

Najdete na iDNES.cz