EU stopne dotace Agrofertu do vyřešení sporu o Babišův střet zájmů

  18:29aktualizováno  20:25
Dokud nebude vyjasněn spor okolo možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše, nehodlá Evropská komise vyplácet firmám spojovaným s Babišem žádné dotace. Během debaty v Evropském parlamentu to prohlásil komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger. Podle Agrofertu ale právní důvod pro zastavení nebo vracení evropských dotací není.

Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger (vlevo) | foto: AP

Oettinger rovněž řekl, že od 2. srpna, kdy v EU platí nová pravidla posuzování střetu zájmů, nebyly vyplaceny žádné dotace holdingu Agrofert, který Babiš převedl do svěřenského fondu. 

Evropská komise teď vyhodnocuje dopis od Babiše. V něm premiér píše, že otázka jeho údajného střetu zájmů kvůli Agrofertu závisí na výkladu nových evropských předpisů. Dodává, že stanovisko Evropské komise budou zkoumat právníci českého kabinetu. 

Premiér také připomněl, že vláda začátkem prosince na základě prvotní právní analýzy dospěla k závěru, že vše je v souladu s českými i evropskými předpisy. 

Babiš rovněž Oettingera ujistil, že Česko bude dodržovat své povinnosti vyplývající z členství v EU a že „osobně podnikne takové kroky, aby všechny jeho aktivity byly plně v souladu s evropskou legislativou“. Slíbil, že v záležitosti možného střetu zájmů bude s komisí úzce spolupracovat.

12.prosince 2018 v 18:38, příspěvek archivován: 12.prosince 2018 v 19:45

Jasno má i zpravodajka výboru pro rozpočtovou kontrolu, který kontroluje využívání peněz v EU. Poslankyně EP Ingeborg Gräßle totiž označila premiéra Babiše za pověstnou "žábu na prameni".

Agrofert nevidí právní důvod pro zastavení nebo vracení evropských dotací, které čerpá. Podle mluvčího firmy Karla Hanzelky dosud nemá žádný oficiální podnět k reagování.

Hanzelka konstatoval, že Agrofert má zatím informace jen z médií. „Pokud je nám známo, kroky Evropského parlamentu jsou namířeny směrem k České republice. V Agrofertu v tuto chvíli nemáme žádný oficiální podnět, na který bychom měli reagovat. Nikdo nás nekontaktoval, nikdo s námi v této záležitosti nic neřešil,“ uvedl.

O Babišovi diskutovalo pár hlavně českých poslanců

Diskusi o Babišovi prosadil na program parlamentu klub evropských Zelených. Z rozpravy by mělo vzejít usnesení adresované Evropské komisi, o němž budou poslanci hlasovat ve čtvrtek. 

Zelení Babiše kritizují na základě studie právní služby komise. Ta dospěla koncem listopadu k závěru, že český premiér s ohledem na zmíněná nová pravidla stále profituje z činnosti Agrofertu, ačkoli jej převedl do svěřenského fondu. 

Ze 751 členného parlamentu se diskuse o čerpání dotací firmami kolem Babiše účastnily dvě desítky poslanců. Téměř polovina z nich byli Češi. 

Většina europoslanců v debatě vyzvala komisi, aby vůči Babišovi zaujala přísný postoj. Tento požadavek vyjadřovali hlavně zástupci opoziční TOP 09, KDU-ČSL a ODS. 

Podle jiných by měla Praha dostat šanci zjednat nápravu bez politického tlaku europoslanců. K tomu vyzývaly například poslankyně Babišova hnutí ANO či komunisté, podle nichž nedostaly české orgány dostatek času k vyřešení případu. 

Babiš označil snahu o přijetí rezoluce za poškozování Česka, k němuž poslance vede touha zviditelnit se před květnovými volbami do parlamentu. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

V Turecku odsoudili nositele ceny Václava Havla za údajný terorismus

V Turecku v noci zatkli při zátahu na kruhy spojené s duchovním Fethullahem...

Turecký soud poslal na deset let do vězení váženého soudce a nositele Ceny Václava Havla za lidská práva, kterou...

Italům nastaly zlaté časy. Kdo si neumí vydělat, dostane 20 000 Kč měsíčně

Radost

Italská populistická vláda schválila své dva hlavní volební sliby - základní příjem pro chudé Italy, kteří si hledají...

Česko roste v oblibě. Jako průtoková trasa pro uprchlíky do Německa

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Počet běženců, kteří nelegálně překročili hranice z Česka do Německa, se loni zvýšil. Zatímco mezi lednem a listopadem...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz