EU stopne dotace Agrofertu do vyřešení sporu o Babišův střet zájmů

  18:29aktualizováno  20:25
Dokud nebude vyjasněn spor okolo možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše, nehodlá Evropská komise vyplácet firmám spojovaným s Babišem žádné dotace. Během debaty v Evropském parlamentu to prohlásil komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger. Podle Agrofertu ale právní důvod pro zastavení nebo vracení evropských dotací není.

Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger (vlevo) | foto: AP

Oettinger rovněž řekl, že od 2. srpna, kdy v EU platí nová pravidla posuzování střetu zájmů, nebyly vyplaceny žádné dotace holdingu Agrofert, který Babiš převedl do svěřenského fondu. 

Evropská komise teď vyhodnocuje dopis od Babiše. V něm premiér píše, že otázka jeho údajného střetu zájmů kvůli Agrofertu závisí na výkladu nových evropských předpisů. Dodává, že stanovisko Evropské komise budou zkoumat právníci českého kabinetu. 

Premiér také připomněl, že vláda začátkem prosince na základě prvotní právní analýzy dospěla k závěru, že vše je v souladu s českými i evropskými předpisy. 

Babiš rovněž Oettingera ujistil, že Česko bude dodržovat své povinnosti vyplývající z členství v EU a že „osobně podnikne takové kroky, aby všechny jeho aktivity byly plně v souladu s evropskou legislativou“. Slíbil, že v záležitosti možného střetu zájmů bude s komisí úzce spolupracovat.

12.prosince 2018 v 18:38, příspěvek archivován: 12.prosince 2018 v 19:45

Jasno má i zpravodajka výboru pro rozpočtovou kontrolu, který kontroluje využívání peněz v EU. Poslankyně EP Ingeborg Gräßle totiž označila premiéra Babiše za pověstnou "žábu na prameni".

Agrofert nevidí právní důvod pro zastavení nebo vracení evropských dotací, které čerpá. Podle mluvčího firmy Karla Hanzelky dosud nemá žádný oficiální podnět k reagování.

Hanzelka konstatoval, že Agrofert má zatím informace jen z médií. „Pokud je nám známo, kroky Evropského parlamentu jsou namířeny směrem k České republice. V Agrofertu v tuto chvíli nemáme žádný oficiální podnět, na který bychom měli reagovat. Nikdo nás nekontaktoval, nikdo s námi v této záležitosti nic neřešil,“ uvedl.

O Babišovi diskutovalo pár hlavně českých poslanců

Diskusi o Babišovi prosadil na program parlamentu klub evropských Zelených. Z rozpravy by mělo vzejít usnesení adresované Evropské komisi, o němž budou poslanci hlasovat ve čtvrtek. 

Zelení Babiše kritizují na základě studie právní služby komise. Ta dospěla koncem listopadu k závěru, že český premiér s ohledem na zmíněná nová pravidla stále profituje z činnosti Agrofertu, ačkoli jej převedl do svěřenského fondu. 

Ze 751 členného parlamentu se diskuse o čerpání dotací firmami kolem Babiše účastnily dvě desítky poslanců. Téměř polovina z nich byli Češi. 

Většina europoslanců v debatě vyzvala komisi, aby vůči Babišovi zaujala přísný postoj. Tento požadavek vyjadřovali hlavně zástupci opoziční TOP 09, KDU-ČSL a ODS. 

Podle jiných by měla Praha dostat šanci zjednat nápravu bez politického tlaku europoslanců. K tomu vyzývaly například poslankyně Babišova hnutí ANO či komunisté, podle nichž nedostaly české orgány dostatek času k vyřešení případu. 

Babiš označil snahu o přijetí rezoluce za poškozování Česka, k němuž poslance vede touha zviditelnit se před květnovými volbami do parlamentu. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Švédsko vydá zatykač na Assange, usiluje o jeho vydání z Británie

Švédská policie začne znovu vyšetřovat Assange kvůli znásilnění. (13. května...

Švédská prokuratura v pondělí oznámila, že požádala o formální zadržení zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange,...

Zelenskyj se ujal funkce ukrajinského prezidenta a hned rozpustil parlament

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj skládá přísahu. (20. května 2019)

Herec a podnikatel Volodymyr Zelenskyj v pondělí složil prezidentskou přísahu a stal se šestou hlavou státu Ukrajiny....

Maskovaní ozbrojenci v Brazílii vtrhli do baru, postříleli jedenáct lidí

Brazilští policisté hlídkují před nemocnicí, kam byl převezen pobodaný Jair...

Šest žen a pět mužů zemřelo v neděli odpoledne po útoku skupiny ozbrojenců v baru v severobrazilském městě Belém....

Najdete na iDNES.cz