Úvodní ceremoniál Evropských her v Baku se koná na Olympijském stadionu.

Úvodní ceremoniál Evropských her v Baku se koná na Olympijském stadionu. | foto: baku2015.com

V Baku rostou stadiony za miliardy, místní živoří ve starých vagonech

  • 112
V Baku se v červnu chystají Evropské hry, jakási malá olympiáda. Organizátoři do ní investovali již 250 miliard korun a hodlají všem sportovcům proplatit pobyt i letenky. Desetitisíce lidí přitom v Ázerbájdžánu žijí v chudobě a nemají ani na základní zdravotní péči, zatímco režim umlčuje novináře a vězní své odpůrce.

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev neváhal investovat do sportovišť a potřebné infrastruktury obrovské prostředky. Podle Guardianu již Evropské hry stály 6,5 miliard liber, tedy zhruba 250 miliard korun. Alijev má z čeho brát, zakavkazská republika stojí na obrovských zásobách zemního plynu.

Evropské hry

Vůbec první Evropské hry v historii se v Baku budou konat od 12. do 28. června a poté se budou opakovat každé čtyři roky.

Organizují je Evropské olympijské výbory, které sdružují národní olympijské výbory včetně toho českého. Podobná klání již přes 60 let existují v Americe a Asii.

Soutěžit se bude ve 16 olympijských disciplínách a navíc v karate, plážovém fotbalu, basketbalu tří proti třem a bojovém umění sambo. Z českých sportovců do Baku poletí například biker Jaroslav Kulhavý či judista Lukáš Krpálek.

Pořadatelé hodlají pokrýt ubytování a letenky všech zhruba 6 000 sportovců, kteří se mají her zúčastnit. Takový luxus ovšem kontrastuje s podmínkami, v jakých většina obyvatel Ázerbájdžánu žije. 

Například pětičlenná rodina Gulnary Sulejmanovové žije ve vagónu, který nikdy nebyl určen k bydlení. Výhled mají přímo na nový stadion. 

„V zimě je chladno - a nezáleží na tom, jak moc topíte. V létě je zase příšerné vedro. Vodu máme od souseda. Voda, plyn i elektřina jsou velký problém. Abyste pochopili, musíte to zažít, je těžké to popsat,“ říká o bydlení ve vagonu. 

Židle nemají, sprchují se u sousedů

Měsíčně si rodina stavaře a uklízečky přijde nanejvýš na 300 ázerbájdžánských manátů, tedy přibližně 7 tisíc korun. Z takové částky si stěží nakoupí potraviny, na nic jiného již nezbývá.

„Nemám stůl a nemůžu vám přinést židli, abyste se posadili, protože ji nemám,“ omlouvá se Gulnara reportérům nezávislé stanice Meydan TV. „Tohle je můj obývák i ložnice. Pokud byste potřebovali do koupelny, ani tu nemáme. Sprchujeme se u sousedů. Nemám kuchyň. Všechno, co mám, je v téhle místnosti.“

Nejvíc jí však trápí to, že její jsou děti bez lékařské péče. Dcera špatně vidí, syn má potíže se sluchem. Úřady však její žádosti o pomoc zamítají. 

„I pouhá setina z těch čtyř miliard manátů by stačila na léčbu mého syna,“ říká Gulnara při pohledu na zbrusu nový stadion.„Nedali mi ale nic. Jak to, že mi nikdo v celém Ázerbájdžánu nemůže pomoci? Všude mi jen zavírají dveře.“

Volba prvního pořadatelského města nové „kontinentální olympiády“ byla jednoduchá - proti Baku totiž nikdo nekandidoval. Lidskoprávní aktivisté varují, že se mohou stát propagandistickým nástrojem režimu, podobně jako zimní olympisjké hry v Soči nebo letní olympiáda v Pekingu

Aktivisté především upozorňují na několik politických vězňů, kteří se ocitli za mřížemi za kritiku Alijevova režimu. Nejznámější z nich, investigativní novinářce Chadidže Ismailové, nedávno soud prodloužil vazbu až do srpna. 

Obhájce lidských práv Intigama Alijeva, kterému česká organizace Člověk v tísni udělila cenu Homo homini, v dubnu poslalo soud na sedm a půl roku do vězení za údajné daňové úniky, zneužití pravomoci a nezákonné podnikání (více čtěte zde).

Přípravy na Evropské hry dávají vzpomenout na tři roky staré finále Eurovize, které Baku pořádalo před třemi lety. Režim tehdy preventivně poslal za mříže několik disidentů, z hudební soutěže se stalo politikum i z jiného důvodu - íránští klerici organizátory obvinili, že v rámci soutěže pořádají gay parade (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video