Evropská unie vyhlásila kvůli jádru embargo na dovoz ropy z Íránu

  10:08aktualizováno  18:42
Evropská unie uvalila embargo na dovoz ropy z Íránu kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu. Sankce začnou platit hned, dříve uzavřené kontrakty pak vyprší na začátku července. Írán vyváží do EU zhruba 20 procent své ropy. Pro trhy je to špatnou zprávou, cena ropy poroste, míní analytik Petr Čermák.

Rybáři na lovu v Perském zálivu. Za nimi jsou vidět tankery, které využívají strategický Hormuzský průliv. (19. ledna 2012) | foto: AP

Kvůli embargu země Unie nebudou moci uzavírat s Íránem nové kontrakty na dovoz ropy ani ropných produktů. Starší smlouvy na dodávky íránské smlouvy se okamžitě nezruší, ale budou platit do 1. července. Shodli se na tom ministři zahraničí všech členských zemí EU.

Ministři zahraničí evropské sedmadvacítky schválili také sankce proti íránské centrální bance, což by mělo ztížit financování jaderného programu Teheránu. Kromě zmrazení aktiv íránské centrální banky restriktivní opatření také zakazují veškerý obchod se zlatem a dalšími drahými kovy s touto bankou i dalšími íránskými veřejnými institucemi.

Když se dva perou...

Na embargu může vydělat Čína

O ropném embargu se v Unii vedly do poslední chvíle vášnivé debaty zejména kvůli váhání Řecka, které patří k největším odběratelům íránské ropy a ve své kritické finanční situaci spoléhá na levnou íránskou ropu, podotkla agentura AP. Atény se spolu s Itálií a Španělskem, které také dovážejí většinu ropy právě z Íránu, neúspěšné domáhaly ročního odkladu pro zavedení totálního embarga.

Řecko, Itálie a Španělsko dle serveru businessweek.com odebraly v roce 2010 asi 68 procent ropy, která do Evropské unie doputovala z Íránu. Ropa z této země přitom tvoří kolem deseti procent ropy dovezené do Itálie a Španělska. V případě Francie to jsou asi čtyři procenta, v Německu a Velké Británii pak íránská surovina tvoří asi procento dovážené ropy.

Napětí kolem Hormuzského průlivu

Odběratelé íránské ropy

Čína - 20 procent
Japonsko - 17 procent
Indie - 16 procent
Itálie - 10 procent
Jižní Korea - 9 procent
Ostatní - 28 procent
Data jsou z roku 2010

Zdroj: US Energy Information Administration

Dodávky z Íránu by nyní měla nahradit ropa zejména z dalších států v oblasti Perského zálivu. Právě proto kvůli chystaným sankcím hrozil Írán uzavřením Hormuzského průlivu. USA a Británie mu nicméně odpověděly, že jsou s to takové záměry vojensky překazit.

Napětí kolem Hormuzského průlivu o víkendu otestovaly americká letadlová loď USS Abraham Lincoln, britská královská fregata a francouzská bojová loď. Všechny ale nakonec do Perského zálivu propluly bez incidentů.

Írán v pondělí na embargo zareagoval dalšími výhrůžkami. Nejprve se vysoce postavený íránský politik Alí Fallahián nechal slyšet, že Írán by měl zastavit export ropy do Evropské unie už před 1. červencem, aby "ceny černého zlata vzrostly a Evropané měli potíže".

Cena ropy

Analytik společnosti Colosseum Petr Čermák říká, že pro trhy je embargo špatnou zprávou, která bude podporovat růst cen ropy. Ještě ale záleží na tom, zda si Itálie, Španělsko nebo Řecko vyjednají výjimky z embarga. Tyto země totiž dovážejí velké množství ropy z Íránu a tlačí na EU.

"Obecně se dá říct, že embargo na trhu s ropou vyvolává určité tlaky, protože ropa bude muset být nahrazena z jiných zdrojů. V úvahu přichází rezervní kapacita Saúdské arábie," řekl iDNES.cz ekonom, který sleduje trh s ropou a ceny pohonných hmot.

Vzápětí Teherán znovu pohrozil uzavřením strategického Hormuzského průlivu, kterým z Perského zálivu do světa tankery převezou více než 20 procent světového exportu ropy. "Pokud bude přerušen prodej íránské ropy, Hormuzský průliv bude definitivně uzavřen," prohlásil v pondělí Mohamed Kosárí z íránského ministerstva zahraničí.

Sankce mají přimět Írán k jednání o jádru

Evropská unie se embargem snaží vyvinout na Teherán silnější nátlak kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu. Západní země se obávají, že je zaměřen na získání jaderné zbraně. Teherán to kategoricky popírá a tvrdí, že uran potřebuje pro mírové účely, například jadernou energetiku.

Veškerá jednání ale v poslední době zkrachovala. Šéfka evropské diplomacie Cathernie Ashtonová už dříve řekla, že sankce mají přimět íránský režim se Západem o jaderném programu jednat. Sankce jsou vymyšleny tak, aby Írán bral vážně náš požadavek a zasedl s námi k jednacímu stolu, uvedla.

Německá kancléřka Angela Merkelová, britský premiér David Cameron a francouzský prezident Nicolas Sarkozy podle AFP později opět vyzvali Írán, aby okamžitě zastavil jaderný program.

"Naléhavě žádáme íránské představitele, aby okamžitě zastavili citlivé
jaderné aktivity," uvedli evropští státníci ve společném prohlášení vydaném Sarkozyho úřadem. Dodali, že "dveře zůstávají otevřené", pokud Írán přistoupí na seriózní jednání o svém jaderném programu.

Americká vláda rozhodnutí Evropské unie uvítala. V prohlášení uvedla, že Spojené státy jsou spolu s mezinárodními partnery odhodlány zabránit Teheránu získat jaderné zbraně.

Írán do EU vyváží 20 procent své produkce

Evropský zpravodaj televize BBC Gavin Hewitt řekl, že tyto sankce jsou jedním z nejtvrdších kroků, které dosud Evropská unie učinila. Korespondent britské televizní stanice v Íránu James Reynolds dodal, že ropa je nejcennějším íránským artiklem a výnos z jeho prodeje drží u moci íránský režim.

Rozhodnutí EU tak může dle něj poškodit íránskou ekonomiku, ale nezničí ji. Do zemí EU vyváží zhruba 20 procent své ropné produkce, největší množství pak do Asie. USA a EU se proto snaží přesvědčit asijské státy, a to zejména Indii, aby dovoz z Íránu omezily. Dalším významný dovozcem je Čína, která ale jednoznačně dává najevo, že se k embargu nemíní připojit.

Hormuzský průliv

Hormuzský průliv


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Černohorskou novinářku napadl zločinecký gang, objasnila policie

Černohorskou investigativní novinářku Oliveru Lakićovou v úterý večer postřelil...

Černohorská policie objasnila loňský útok na investigativní novinářku Oliveru Lakićovou. Na svědomí ho má zločinecký...

Němci nechali Francii volnost ve vývozu zbraní. Tajná dohoda potěší Saúdy

Odpoledne se Macron setkal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Compiegne...

Tajný dokument o vývozu společných zbraní konkretizuje sbližování, které v lednu zahájily Německo s Francií. Berlín se...

Najdete na iDNES.cz