Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. července 2022 Den upálení mistra Jana Husa

Plot na severu Řecka uprchlíky nezastaví, zní před summitem z Atén

  8:07aktualizováno  13:26
Uzavření hranic na Balkán vyvolá velkou humanitární krizi v Řecku a příliv uprchlíků do Evropy to stejně nezastaví. Řecký ministr pro migraci Janis Muzalas to prohlásil těsně před startem summitu Evropské unie v Bruselu, na kterém státníci budou řešit migrační krizi a otázku setrvání Velké Británie v EU.

Výstavba plotu na makedonsko-řeckých hranicích (8. února 2016) | foto: AP

Janis Muzalas v rozhovoru pro německý deník Handelsblatt uvedl, že uprchlíky lze zastavit jedině ukončením občanské války v Sýrii. O to by měla Evropská unie usilovat, stejně jako o řešení humanitární krize v Libanonu, Jordánsku a Turecku.

„Je to jediný způsob, jak můžeme krizi překonat. Zavírání hranic nepomůže,“ řekl ministr v rozhovoru, který vyšel před bruselským summitem EU. Nejnověji Makedonie vybudovala dvouřadý plot s ostnatým drátem na své hranici s Řeckem v místě, kudy migranti nejčastěji přecházejí mezi oběma zeměmi při své cestě do západní Evropy.

„Pokud se teď hranice uzavřou, způsobí to velkou humanitární krizi v Řecku,“ varoval ministr. Podle něj bylo dosud pouze 430 uprchlíků přemístěno v rámci unijního přerozdělovacího mechanismu, jehož cílem je relokace alespoň 160 000 uprchlíků z Řecka a Itálie.

Také předseda Evropské rady Donald Tusk řekl, že EU musí zlepšit ochranu svých vnějších hranic, což vyžaduje zvýšené úsilí ze strany Řecka i pomoc této zemi od jejích partnerů v EU. Muzalas ale řekl, že Řecko své hranice chrání a provádí „nejlepší možné kontroly“ na zemi i na moři. Zdůraznil také, že evropská agentura pro ochranu vnějších hranic EU Frontex sice má v oblasti řeckých ostrovů 700 lidí, ale Atény žádaly o 1800.

Slovenský premiér Robert Fico se před startem summitu nechal slyšet, že bude prosazovat urychlení plánu na vznik evropské pohraniční stráže, jakož i vytvoření záložního hraničního systému pro případ, že Řecko neochrání vnější schengenské hranice.

„Budeme žádat urychlit zřízení evropské pohraniční a pobřežní stráže. Považuji za nenáležité, abychom pouhou diskusi vedli do 30. června,“ řekl Fico. Podle prosincového rozhodnutí prezidentů a premiérů zemí unie by členské země EU měly svůj postoj k návrhu o vzniku evropské pohraniční stráže dohodnout do poloviny letošního roku.

Fico zopakoval, že EU by měla počítat s vytvořením záložního hraničního systému, pokud Řecko nebude s to zajistit ochranu vnější schengenské hranice. „Dokud nebude fungovat ochrana vnějších schengenských hranic na úrovni řecko-turecké hranice, budeme žádat, aby byl naplněn plán B, tedy ochrana hranice na úrovni Makedonie a Bulharska,“ řekl Fico.

Migrační krize a Brexit

Hlavním tématem summitu je migrační krize. Do Evropy stále přichází denně tisíce migrantů a někteří státníci volají po tvrdším zásahu. Státníci hodlají rokovat o ochraně vnějších hranic Schengenu, spolupráci s Tureckem a zhodnocení funkčnosti nově otevřených hotspotů na ostrovech v Egejském a Středozemním moři (o řeckých hotspotech jsme více psali zde).

Uprchlická krize

Zatímco německá kancléřka Angela Merkelová sází na spolupráci s Tureckem, země visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) hovoří o takzvaném plánu B, který by spočíval ve vybudování záložních schengenských hranic na jih od Maďarska.

Na summitu se kromě migrace bude řešit otázka takzvaného Brexitu, tedy možného odchodu Velké Británie z EU. Konzervativní britský premiér David Cameron před posledními parlamentními volbami slíbil Britům referendum o setrvání Británie v unii s tím, že ještě před tímto hlasováním dojedná s ostatními členy bloku novou podobu vzájemných vztahů.

Podle Camerona je důležitější uzavřít dohodu o novém nastavení vztahů mezi EU a Británií ve vyhovující podobě než ji uzavírat ve spěchu. Cameron to prohlásil při příchodu do bruselského paláce Justus Lipsius, kde ve čtvrtek večer summit začne. Právě na něm by měla být tato otázka po měsících jednání uzavřena. V této chvíli je ale jasné, že pro všechny přijatelný kompromis se zatím najít nepodařilo.

„Dnes a zítra nás čeká důležitá práce a bude to tvrdé. Budu bojovat za Británii. Pokud se nám podaří dosáhnout dobré dohody, přijmu ji. Ale nepřijmu dohodu, která neřeší to, co potřebujeme,“ řekl britský ministerský předseda.

Britům výhodnější přenastavení vztahů s EU slíbil dojednat před tím, než v zemi uspořádá referendum o setrvání země v unii. Hlasování by se mělo uskutečnit nejspíš ještě do letošního léta. „Je daleko důležitější udělat to správně, než dělat cokoliv ve spěchu,“ dodal Cameron.

Německá kancléřka Angela Merkelová chce na summitu Evropské unie udělat vše pro to, aby Británie zůstala součástí osmadvacítky. V oblasti migrace je podle ní nutné realizovat už dohodnuté kroky. „Chceme řešení, které by bylo řešením celé osmadvacítky,“ uvedla Merkelová. Prioritu má podle ní spolupráce s Tureckem, prosazovat chce na summitu ale i lepší ochranu vnějších hranic unie. Německá kancléřka chce také hledat způsoby, jak by se mohli uprchlíci z Turecka dostat do zemí Evropské unie legálně.

Své požadavky Cameron rozdělil do čtyř okruhů, od otázek souvisejících s pokračováním evropské integrace a efektivitou unie přes témata spojená s eurozónou až po snahu omezit určité sociální dávky a zaměstnanecké benefity pro lidi, kteří přijeli za prací do Británie z jiných zemí EU.

Předseda Evropské rady Donald Tusk, který na počátku února předložil první návrh kompromisu, po poledni před novináři připustil, že politici jsou v britské otázce stále „uprostřed velmi složitých a citlivých jednání“. Ve středu v dopise, kterým lídry na jednání pozval, uvedl, že ke kompromisu nikdy nebyla lepší chvíle než nyní a že neschopnost se dohodnout by byla geopolitickým vítězstvím sil, které se snaží EU rozdělit.

„Toto je kritický moment. Riziko rozpadu je skutečné vzhledem ke křehkému vyjednávání o Velké Británii v EU. Zacházejte velmi opatrně. Co se jednou rozbije, již nepůjde opravit,“ varoval Tusk na Twitteru.

Situace na řecko-makedonských hranicích byla napjatá už v listopadu 2015:

23. listopadu 2015

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

Lidé bez proudu, supercely na jižní Moravě. Českem se prohnaly bouře

Českem v pátek opět prošly silné bouřky doprovázené nárazy větru a krupobitím. Na jižní Moravě se vyskytly supercelární...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Počet obětí ruského raketového útoku na nákupní centrum stoupl na 18

Rusko zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střela podle tamního prezidenta Volodymyra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rakušanku napadl v Hurghadě žralok. Přišla o ruku a nohu, zemřela v sanitce

Poblíž populárního egyptského turistického letoviska Hurghada zaútočil na osmašedesátiletou Rakušanku žralok. Žena...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Přiměje Fiala europoslance k podpoře jádra? Očekává se těsné hlasování

Europoslanci jsou vpředvečer hlasování o podpoře přidání jádra a zemního plynu na seznam zelených investic rozděleni na...

Svět deptají vlny rekordních veder. Největší horko je v Džakobábádu

Premium V pákistánském Džakobábádu, nejžhavějším městě světa, je každý den 50 stupňů. Vražedné vedro v posledních měsících...

Už zase vidí. Ukrajinka byla symbolem invaze, dnes učí děti v Polsku

Čtyři měsíce z Ukrajiny přicházejí zprávy plné utrpení, zvěrstev spáchaných Rusy, proseb o pomoc. Jen občas tou hrůzou...

Do Francie se vrací ženy a děti z džihádistických táborů v Sýrii

Francie umožnila skupině dětí a jejich matek návrat na své území z táborů v Sýrii, kde jsou drženi bývalí členové...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...