Ministři se sešli v Bruselu den poté, co komisařka jednala v Řecku o přetížení tamních uprchlických táborů. Podle Johanssonové nabídne komise dva tisíce eur (více než 51 tisíc korun) jako příspěvek na návrat do země lidem, kteří se rozhodnou odejít z řeckých ostrovů.
Tato nabídka platí pro nejvýše pět tisíc lidí, kteří na ostrovy přišli před začátkem letošního roku. „Je to příležitost snížit tlak na přetížené ostrovy,“ zdůvodnila nezvyklý krok Johanssonová. Nabídka bude podle ní platit měsíc.
V táborech na řeckých ostrovech žije podle odhadů dlouhodobě více než čtyřicet tisíc lidí, ačkoli jejich kapacita měla původně být několikanásobně menší. Více než čtvrtina z nich jsou děti.
K dalšímu zlepšení situace by mohlo podle komisařky pomoci také přerozdělení nejméně 1 600 dětí, které si chce přebrat devítka členských zemí. Podstatná část by měla zamířit do Německa. Celkový počet je podle ní pouze orientační, protože některé státy zatím o konkrétních číslech nemluvily.
„Doufám, že první z nich bude přemístěno už příští týden,“ prohlásila v pátek švédská komisařka, podle které však musí být nejprve dořešeny požadavky jednotlivých zemí týkající se věku dětí.
Řecko zastavilo na hranicích během jednoho dne téměř 10 tisíc migrantů |
Situace v Řecku se dostala do centra pozornosti unijních států poté, co Turecko v únoru přestalo plnit migrační dohodu z roku 2016 a nasměrovalo k řecké hranici tisíce běženců.
Země EU od té doby vyzývají Ankaru, aby se k dohodě vrátila, ta to však odmítá a požaduje větší finanční kompenzaci.
Většina unijních států včetně Česka se nechce do žádného systému přebírání uprchlíků zapojit a tvrdí, že by unie neměla ustupovat tureckému tlaku a dopustit opakování migrační vlny z roku 2015.
Migranti chtěli překročit hranice. Řecká policie použila slzný plyn: