Kladivo na Viktátora. Evropská komise chce hříšným zemím sebrat dotace

  12:27aktualizováno  12:27
Evropská komise tento týden představí nový finanční nástroj k usměrnění členských zemí, v nichž jsou podle ní ohroženy základy demokracie. Pozornost se upírá na Polsko a na Maďarsko, kde Viktor Orbán opět dosáhl na ústavní většinu.

Maďarský premiér Viktor Orbán na odhalení památníku obětem letecké nehody ve Smolensku v Budapešti (7. dubna 2018) | foto: Reuters

Evropská komise tuto středu představí návrh příštího dlouhodobého rozpočtu EU pro léta 2021 až 2027. Média už delší dobu spekulují, že čerpání eurofondů bude v dokumentu podmíněno kvalitou právního státu v dané zemi. Opatření, které má ochránit především nezávislost justice, má podporu Německa, Francie a dalších velkých plátců do unijního rozpočtu.

Fotogalerie

„Bude tam podmínka,“ potvrdil nyní agentuře Reuters vysoce postavený zdroj z evropských institucí. „Jsou tady vůdci, kteří flirtují s naprosto jinými hodnotami. To je pro Evropu daleko větší hrozba než brexit,“ vysvětlil další s odkazem na maďarského premiéra a jeho vizi „neliberální demokracie“.  

Orbán před třemi týdny potřetí za sebou vyhrál volby, v nichž opět dosáhl na ústavní většinu. Evropští představitelé ho obviňují, že ji zneužívá k systematické demontáži demokratických institucí a posouvá Maďarsko k autoritativním státům jako je Rusko či Turecko. Orbán si proto podle agentury Reuters díky tomu v Bruselu vysloužil  přezdívku „Viktátor“.  

Faktem je, že EU nyní nemá silné nástroje, kterými by si dodržování vlády práva dokázala vynutit. K dispozici má jen pozastavení hlasovacích práv v rámci EU, jenže prosazení článku 7 lisabonské smlouvy je zdlouhavé a Polsko a Maďarsko už daly najevo, že se navzájem proti tomuto trestu ochrání jeho vetováním.

Viktor Orbán potřetí za sebou vyhrál volby v Maďarsku:

„Ohrožujete i naše eurofondy“

I proto vrcholní představitelé EU sáhli po nástroji, který má vzpurné země dostat pod ekonomický tlak. Počítají s tím, že středoevropské státy si o eurofondy nemůžou dovolit přijít, protože představují příliš velkou část jejich veřejných výdajů. V Maďarsku to je sedm procent, v Polsku čtyři procenta. 

„Je možné, že v dalším rozpočtovém období nedostaneme z EU už tolik peněz a pak se také může stát, že maďarská ekonomika zkolabuje,“ uvedla počátkem dubna pro iDNES.cz Gabriella Nagyová z maďarské pobočky Transparency International, která mapuje rozkrádání evropských peněz novou podnikatelskou elitou napojenou na vládní stranu Fidesz (více zde: Noví králové Balatonu. Orbánovi kamarádi zázračně bohatnou z eurofondů)

Orbán se zřejmě po nedávném volebním triumfu bude cítit ve svém boji s Evropskou unií daleko jistější. V minulých letech se ovšem musel sklonit před rozsudky Soudního dvora EU, u kterého prohrál spor o migrační kvóty či odvolávání vysoce postavených soudců. V Bruselu nyní panuje naděje, že se soudní cestou podaří zablokovat i nový balíček maďarských zákonů přezdívaný Stop Soros namířený proti neziskovým organizacím.

Polsku už odebrání hlasovacích práv podle článku 7 hrozí a Varšava proto v posledních měsících svůj postoj vůči EU značně korigovala. V Bruselu panuje optimismus, že polská vláda ve věci ostře sledované justiční reformy udělá ústupky dříve, než příští měsíc začnou tvrdá vyjednávání o dlouhodobém evropském rozpočtu. 

Poláky k ústupkům nabádají i další východevropské a středoevropské země. „Řikáme jim: ‚Podívejte se, vždyť vy ohrožujete i naše eurofondy,‘“ uvedl pro Reuters diplomat z nejmenované členské země EU, která je rovněž závislá na evropských dotacích.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Kamery zachytily atentátníka ze Srí Lanky, při útocích zemřelo 321 lidí

Bezpečnostní kamera zachytila sebevražedného atentátníka, jak vstupuje do...

Počet obětí nedělních teroristických útoků na Srí Lance vzrostl na 321, zraněných je přes 500. Bezpečnostní kamera...

Šetření útoků na Srí Lance vede Čech v týmu Interpolu, obětí už je 359

Ulice v Colombu po sérii teroristických útoků hlídají ozbrojení policisté. (24....

Tým vyšetřovatelů Interpolu, který na Srí Lance pomáhá tamním úřadům s vyšetřováním krvavých útoků na kostely, vede...

Úředníci cestovali 70 kilometrů džunglí plnou lvů, aby volil jeden muž

V Indii začaly parlamentní volby. K urnám může vydat až 900 milionů lidí.(10....

Téměř 70 kilometrů džunglí plnou lvů cestovali indičtí úředníci, aby umožnili volit devětašedesátiletému svatému muži,...

Najdete na iDNES.cz