Protesty v Bukurešti proti vládnímu rozhodnutí o dekriminalizaci některých...

Protesty v Bukurešti proti vládnímu rozhodnutí o dekriminalizaci některých korupčních trestných činů (1. února 2017) | foto: Reuters

EU: Rumuni předsednictví nemůžou zvládnout. Je to tak, souhlasí prezident

  • 26
Evropská komise v úterý vydala zprávu, v níž varuje před stavem demokracie v Rumunsku. Vadí jí především reformy soudnictví a jen symbolický boj s korupcí. Země přitom bude od ledna předsedat celé Evropské unii a ani podle svého vlastního prezidenta Klause Iohannise na to nestačí.

„Události uplynulých dvanácti měsíců bohužel zpochybnily a občas rovnou zvrátily pokrok, který země za posledních deset let udělala,“ uvedl podle německé stanice Deutsche Welle místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

Rumunsko do EU vstoupilo v roce 2007 a v lednu jí bude předsedat vůbec poprvé. Kormidlo převezme od Rakouska a už nyní se ozývají hlasy, že svou úlohu nemůže zvládnout. Mimo jiné si to myslí třeba česká eurokomisařka Věra Jourová a paradoxně s ní souhlasí i rumunský prezident Iohannis.

„Je dvanáctá hodina a my jsme totálně nepřipravení. Neexistuje šance, že budeme (EU) dobře vládnout nebo se odpovídajícím způsobem zapojovat do unijních záležitostí,“ míní hlava státu.

Podle agentury AP Iohannis v pondělí také řekl, že se „události v zemi vymkly kontrole a je politickou nutností vyměnit vládu“. Tu pak nazval „nehodou rumunské demokracie“.

Rumuni od Evropské komise dostali osm doporučení, mezi něž patří především zrušení zákona, který soudcům nařizuje povinný odchod do důchodu. Podle kritiků reformy tím totiž stát ohrožuje nezávislost justice. To a oslabování vlády práva ostatně kritizují i europoslanci, kteří v úterý schválili rezoluci na toto téma.

Bukurešť by také měla bojovat proti korupci. Rumunsko se pravidelně řadí mezi nejzkorumpovanější státy Evropy, v posledních desetiletích se však proti úplatkářství v politice snažilo vytrvale bojovat. Když se země na začátku tisíciletí chtěla dostat do NATO a EU, boj proti korupci se stal prioritou.

V současnosti se ovšem změnil na boj proti každému, kdo se korupci snaží zastavit. Rumunská vláda se takto například rozhodla odvolat ředitelku státního protikorupčního úřadu, který pod jejím vedením dopadl tisíce politiků a podnikatelů.

Pokud dostanou mě, přijdou si i pro vás, straší Rumuny odsouzený politik

Ženy se zastal i prezident Iohannis, jeho přímluva však nepomohla. A když minulý rok vláda navrhla mimořádné zákony omezující protikorupční stíhání, statisíce Rumunů vyšly do ulic na největší demonstraci v zemi od roku 1989.

Liviu Dragnea, lídr vládních sociálních demokratů a faktický vládce země, který se premiérem nestal kvůli podmínce za volební podvody, kritiku Evropské komise odmítl se slovy, že „opravdové problémy Rumunska jsou mimo jakékoliv zprávy a monitorovací mechanismus“.

Aby problémů nebylo málo, minulý týden nečekaně rezignoval rumunský ministr pro evropské záležitosti Victor Negrescu, který měl zemi na půlroční předsednictví připravit.

Unijní kritiku reformy soudnictví odmítl i poslanec Florin Iordache, který v rumunském parlamentu vede justiční komisi. Ten EU podle agentury Bloomberg vzkázal, že Rumunsko bude ve svých krocích pokračovat. A když odcházel od řečnického pultíku, ukázal ostatním oba prostředníčky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video