Mimo europarlament nejvíc vydělávají poslanci od Farage, mezi Čechy Polčák

  14:48aktualizováno  14:48
Europoslanci Strany pro brexit si ze všech partají v europarlamentu přijdou na nejvíce peněz z vedlejších příjmů. Podle šetření nevládní organizace Transparency International si 29členná delegace protiunijní strany nad rámec svého poslaneckého platu ročně dohromady vydělá mezi dvěma až pěti miliony eur (až 121 milionů korun).

Jedna z hlavních tváří brexitu, europoslanec Nigel Farage (12. 4. 2019) | foto: AP

Každoroční studie ukázala, že Nigel Farage už není nejlépe placeným poslancem Evropského parlamentu, co se vedlejších příjmů týče. Ačkoliv si Farage nad rámec europoslaneckého platu ročně vydělá 360 tisíc eur (9,3 milionu korun) na špici žebříčku ho vystřídal stranický kolega Ben Habib.

Fotogalerie

Habib vykázal roční vedlejší zisk ve výši 960 tisíc eur (24 milionů korun), které vydělal svou realitní společností First Property Group. Do první desítky se zařadili i další tři členové brexitové strany.

Anna Widdecombeová vykázala vedlejší příjem v hodnotě 480 tisíc eur (12 milionů korun) ročně. Někdejší ministryně a účastnice televizní reality show dostává za svůj sloupek pro list Daily Express každý měsíc v přepočtu 250 tisíc korun. Další půl milionu korun měsíčně vydělá podle listu The Guardian různými přednáškami nebo hostováním v televizním a rozhlasovém vysílání.

Vedlejšáky si slušně přivydělává také koordinátor europarlamentu pro brexit Guy Verhofstadt, který za veřejné projevy a zasedání ve správních radách obdržel v přepočtu až 11 milionů korun. 

Transparency International uvedla, že europoslanci Strany pro brexit vydělali za rok dohromady až 4,7 milionů eur (120 milionů korun), a to nad rámec svého europoslaneckého platu, který činí v přepočtu 225 tisíc korun měsíčně. Všechny uvedené údaje o výdělcích jsou před zdaněním.

26.září 2019 v 10:04, příspěvek archivován: 27.září 2019 v 12:45

Our analysis of MEP outside incomes puts the #Brexit Party as the top earners in the @Europarl_EN, followed by Lega. Find out more and search all the data at https://t.co/jQRcShvJjX https://t.co/7wGny73YwJ

Z Čechů si bokem nejvíce přivydělají Polčák s Pospíšilem

Bývalý europoslanci mají od 63 let rovněž nárok na starobní důchod. Za každý odsloužený rok dostane europoslanec 3,5 procenta svého platu, maximálně 70 procent. Za jedno pětileté období by tedy europoslanec po odchodu do důchodu dostával asi 40 tisíc hrubého, a to navíc ke své české penzi.

Johnson by spláchl Farage a vrátil konzervativcům většinu

Podle Transparency International však nelze zjistit přesné částky, na které si europoslanci vedlejšáky přijdou, protože jsou povinni je nahlásit jen v přibližných částkách. Příjmy z druhého zaměstnání vykázala zhruba třetina ze všech 748 poslanců Evropského parlamentu.

Mezi českými europoslanci je s 51. místem nejúspěšnější Stanislav Polčák (STAN), který bokem vydělal až dva miliony korun. Za ním skončil na 165. příčce Jiří Pospíšil z TOP 09 s vedlejším ziskem 310 tisíc korun. O třetí místo se dělí pirát Mikuláš Peksa, komunistka Kateřina Konečná a občanský demokrat Evžen Tošenovský, kteří shodně vydělali až 154 tisíc korun. Ostatní Češi nahlásili nulové vedlejší příjmy.

Bojujete proti elitám a jste jejich součástí, zaznívá kritika

Ohromné výdělky členů brexitové strany se ale nelíbí ostatní britským europoslancům, podle kterých jsou euroskeptici jasně součástí elity, proti které veřejně vystupují. Podle labouristické poslankyně Julie Wardové není Farageova strana politickým uskupením, ale firmou na vydělávání peněz.

„Skutečnost, že největší vedlejší výdělky v europarlamentu má Strana pro brexit, poněkud podkopává její image běžných lidí, kteří si jdou do Bruselu pro vypasené kočky. Oni sami jsou nejtučnějšími kočkami ve městě,“ prohlásil liberálně demokratický europoslanec Martin Harwood.

Transparency International v souvislosti s vnějšími příjmy europoslanců varovala před nebezpečím možného střetu zájmů. Doporučila proto zřízení nezávislého etického orgánu, který by na problematiku dohlížel.

Nigela Farage polil muž v Newcastlu mléčným koktejlem:

Autor:

  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Etiopský nositel Nobelovy ceny míru doma čelí protestům, hrozil podnikateli

Stovky mladých lidí ve středu demonstrovaly proti etiopskému premiérovi a letošnímu vítězi Nobelovy ceny za mír Abiyovi...

Trump zrušil sankce, které uvalil na Turecko kvůli invazi do Sýrie

Americký prezident Donald Trump zrušil veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho...

NATO zváží nasazení svých sil na zajištění bezpečné zóny v Sýrii

Severoatlantická aliance by mohla nasadit své síly na zajištění bezpečné zóny pod mezinárodní kontrolou v Sýrii, uvedl...

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz