Dům, v němž žil zavražděný slovenský novinář Ján Kuciak  (27. února 2018)

Dům, v němž žil zavražděný slovenský novinář Ján Kuciak (27. února 2018) | foto: Reuters

Slepá ulička. Zadržený z drogového prostředí s vraždou Kuciaka nesouvisí

  • 55
Osoba, kterou slovenská policie zadržela ve středu večer, nemá s vraždou Jána Kuciaka nic společného. Deníku MF DNES to řekl policejní prezident Tibor Gašpar. Střelná zbraň, kterou při domovních prohlídkách zajistili, nebyla tou, jíž byl zastřelen novinář Ján Kuciak a jeho snoubenka.

O zadržení jednoho člověka v souvislosti s vraždou Kuciaka informoval Gašpar na středeční tiskové konferenci. Uvedl rovněž, že policie provedla tři domovní prohlídky. Zajistila jednu střelnou zbraň, náboje, nože a drogy. 

Zbraň policie našla při domovní prohlídce u dvou lidí z drogového prostředí. Ti se měli podle Gašpara domlouvat, že se v pátek se zbraněmi sejdou ve Velké Mači, kde bydlel Kuciak. „Na 90 procent to s vraždou novináře nesouvisí. Jsou to dva rozdílné případy,“ řekl ve čtvrtek Tibor Gašpar MF DNES. Muž však bude stíhán kvůli drogám a za nedovolené ozbrojování. 

Gašpar také potvrdil, že prohlídky u podnikatele Antonina Vadaly probíhaly v souvislosti s hlavním případem, tedy s vraždou Jána Kuciaka. Policie ve čtvrtek zadržela sedm osob (podrobnosti čtěte zde).

Rozbité auto, guma ve schránce...

S dalšími detaily, které však v kontextu aktuálních událostí působí mnohem vážněji, vyrukoval jeden z kamarádů zavražděného Kuciaka. „Dost mě trápí to, že nedávno měl porouchané auto. Nemohl nastartovat... Dokonce ve své poštovní schránce v Mači našel gumu. Jako kdyby mu někdo chtěl naznačit, že ho chce kvůli jeho práci vygumovat z tohoto světa,“ vzpomínal pro deník Plus jeden deň jeho kamarád, který si nepřál být jmenován.

I on je přesvědčený, že za vraždou stojí italská mafie. „Moc o práci nemluvil, co ale vím z jeho povídání, tak na článku dělal přes dva měsíce a říkal, že mu to dalo pořádně zabrat, téměř už to měl hotové,“ dodal.

EU prověří dotace na Slovensko

Po vraždě novináře Jána Kuciaka chce také Evropská komise prověřit, jak se na Slovensku nakládá s evropskými dotacemi na zemědělství a zda nejsou zneužívány. O svobodě médií na Slovensku chce na příštím plenárním zasedání ve Štrasburku debatovat také Evropský parlament.

„Podíváme se teď na ten případ důkladně,“ řekl eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger listu Die Welt. Německý eurokomisař považuje za možné, že evropské zemědělské dotace na Slovensku byly zneužity „ke kriminálním účelům“. „Za několik týdnů budeme mít jasno o finančních tocích a možném zneužití,“ dodal.

Vražda novináře Jána Kuciaka

V rozhovoru s listem Die Welt Oettinger kritizoval také „přední politiky na Slovensku“, kteří se podle něj uchýlili ke „všeobecnému plísnění médií“. Zároveň ale zdůraznil, že má komise plnou důvěru ve slovenské úřady a jejich schopnost případ vraždy novináře a jeho snoubenky vyšetřit.

Případem vraždy slovenského novináře se hodlá zabývat rovněž Evropský parlament, který Kuciaka už na začátku středeční plenární schůze uctil minutou ticha. 

„Chceme, aby se případ zavražděného slovenského novináře dostal na pořad jednání Evropského parlamentu a abychom za dva týdny na plénu (ve Štrasburku) debatovali o svobodě médií na Slovensku,“ řekl listu Die Welt předseda zahraničního výboru EP David McAllister. Případ má podle něj celoevropský význam a debatou na plénu mu chtějí europoslanci „dodat pozornost, jakou si zaslouží“.

Slovenské úřady člen německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) McAllister vyzval, aby „čin vyšetřily a lidi, kteří ho mají na svědomí, pohnaly k zodpovědnosti“. Skutečnost, že v EU může být novinář zavražděn kvůli své práci, označil europoslanec za šokující.

Už ve středu řekl předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani, že je nepřijatelné, aby bylo možné v této době v Evropě zabíjet novináře kvůli jejich práci. Zároveň upozornil, že nový nepřijatelný útok na svobodu médií přišel jen několik měsíců po tragické vraždě maltské novinářky Daphne Caruanové Galiziové.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video