EU přes odpor Maďarska a Polska přijala pravidla předloni a europoslanci dlouhodobě vyzývali k jejich rychlému uplatnění. Brusel však z politických důvodů nechtěl řízení spustit před maďarskými parlamentními volbami, které se konaly začátkem dubna.
V nich s převahou zvítězil dosavadní premiér Viktor Orbán, jehož vládě EU dlouhodobě vyčítá omezování nezávislosti justičních orgánů, plurality médií či občanské společnosti.
Maďarské volby opět ovládl Orbánův Fidesz, udrží si ústavní většinu |
„Vidíme zprávy auditorů, že se evropské fondy nerozdělují spravedlivým a transparentním způsobem, vidíme nedostatek opatření proti korupci,“ popsala některé z důvodů ke spuštění procedury Jourová. Komise podle ní do Budapešti poslala dopis, v němž dala Maďarsku dva měsíce na reakci.
Unijní instituce dlouhodobě vedou s Maďarskem řízení kvůli porušování evropských hodnot. Konzervativně-nacionalistické Orbánově vládě vyčítají mimo jiné snahu o kontrolu médií, omezování nezávislosti akademických institucí či práv sexuálních menšin. Dnes zahájené řízení se má týkat výhradně případů spojených s čerpáním evropských peněz.
Komise podle Jourové k bezprecedentnímu kroku sáhla i proto, že Maďarsko se jako jedna z mála členských zemí EU nezapojilo do činnosti nové evropské prokuratury, která má vyšetřování podvodů či korupce spojené s evropskými fondy na starosti.
„My nemáme na Maďarsko jedinou páku, abychom jej přiměli zahájit vyšetřování a trestní řízení,“ řekla Jourová s odkazem na řadu případů, v nichž úřad pro boj s podvody OLAF doporučil vyšetřit podezřelé rozdělování unijních peněz v zemi.
Bez právního státu nebudou dotace EU, rozhodl soud proti Polsku a Maďarsku![]() |
Pokud by Budapešť problémy pojmenované komisí nevyřešila, může EK navrhnout odebrání části unijních fondů. Toto opatření by musela schválit kvalifikovaná většina členských zemí.
EU dlouhodobě vyčítá problémy spojené s právním státem také Polsku, u něhož však podle Jourové komise neeviduje zásadní nedostatky související s unijními fondy.
Šéf Orbánovy kanceláře Gulyás ve středu oznámil, že maďarská vláda dopis oznamující spuštění mechanismu prostuduje a podrobný názor k němu sdělí na pravidelném čtvrtečním tiskovém brífinku. Vláda nyní podle Gulyáse může říci jen tolik, že maďarští voliči dali najevo své jasné rozhodnutí ve volbách 3. dubna. V nich jasně zvítězila Orbánova strana Fidezs.
Lidé dali najevo, že Maďarsko musí zůstat mimo válku na Ukrajině, že Maďaři by neměli platit cenu za válku a že prioritou je ochrana dětí před „jakoukoli formou sexuální propagandy“.
„Tato témata jsou pro vládu červenou čárou, u níž nemůže dělat žádné ústupky,“ řekl Gulyás. Dodal, že na čtvrtečním brífinku se vláda podrobně vyjádří také k tématům, u nichž je ochotna ke kompromisům.