Na šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou při jednání s tureckým prezidentem Erdoganem nezbyla židle. (6. dubna 2021) | foto: Profimedia.cz

Co odkryla Sofagate. Turecké ponížení von der Leyenové má hlubší pozadí

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Při pohledu na tu nevýslovně trapnou scénu polévá většinu pozorovatelů neodbytný stud. Bylo to opravdu nutné? Šéf Evropské rady Charles Michel přichází na setkání s­ tureckým prezidentem Erdoganem, dělá si pohodlí v křesle a bezradná šéfka Komise Ursula von der Leyenová rozpačitě postává a nakonec se s nevěřícným výrazem smiřuje s místem na vzdálenější pohovce.

První komentáře k aféře pokřtěné na „Sofagate“ mluvily o neuctivém, až urážlivém chování a kritizovaly turecké hostitele. „Velice mě mrzelo ponížení, které musela zažít předsedkyně von der Leyenová,“ zlobil se třeba italský premiér Mario Draghi.

Situace je o to nepochopitelnější, že na předcházejícím obdobném setkání s Erdoganem seděli šéf Evropské rady Donald Tusk i šéf Komise Jean-Claude Juncker oba v­křeslech jako hostitelovi rovnocenní partneři. Vlna rozhořčení proto mířila na Turecko.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video