Evropané reagují na íránský útok, zavírají ambasády a stahují vyslance

  21:54aktualizováno  21:54
Evropské země oznámily uzavření ambasád a další diplomatické kroky v reakci na úterní protest, při kterém radikální íránští studenti vnikli do objektů britského velvyslanectví v Teheránu.

Íránští protestující před britskou ambasádou. | foto: Reuters

Británie nařídila okamžité uzavření íránské ambasády v Londýně. Svůj zastupitelský úřad v íránské metropoli ve středu uzavřelo z bezpečnostních důvodů Norsko, Německo povolalo svého teheránského velvyslance "ke konzultacím" do Berlína, stejné rozhodnutí oznámily později Francie a Nizozemsko.

Íránci vyplenili britskou ambasádu

Možnost uzavření své ambasády v Teheránu zvažuje Itálie, která zatím předvolala na ministerstvo zahraničí íránského velvyslance v Římě. Íránský ambasador byl předvolán také na ministerstvo zahraničí ve Stockholmu a ministerstvo zahraničí v Berlíně. Šéf švédské diplomacie Carl Bildt ale podle agentury TT řekl, že Stockholm zatím nemá v úmyslu odvolat z Teheránu velvyslance.

Všechny zmíněné státy diplomatickou cestou tlumočí Teheránu své odsouzení násilné akce proti britské ambasádě a kritizují Teherán za porušování mezinárodních zákonů stanovujících státům povinnost zajistit bezpečnost cizích diplomatických misí na svém území.

Britové jednají ukvapeně, kontrovali Íránci

"Právě jsme informovali íránského chargé d´affaires v Londýně, že požadujeme okamžité uzavření íránské ambasády v Londýně a že veškerý íránský diplomatický personál musí do 48 hodin opustit Spojené království," řekl podle agentury Reuters britský ministr zahraničí William Hague v parlamentu. Oznámil zároveň evakuaci personálu britské ambasády z Íránu.

Íránské ministerstvo zahraničí označilo uzavření britské ambasády v Londýně za "ukvapené". Zdůraznilo, že Británie nese odpovědnost za bezpečnost íránských diplomatických nemovitostí v Británii a pohrozilo, že Írán "přijme další náležité kroky".

Destruktivní protest v Teheránu odsoudila kromě jednotlivých zemí také Rada bezpečnosti OSN. Odsouzení zaznělo rovněž z Paříže, Moskvy, Washingtonu a Berlína. Norsko, jehož vztahy s Íránem jsou rovněž napjaté, rozhodlo uzavřít svůj zastupitelský úřad, i když personál zatím v Íránu ponechává.

Íránská policie ambasádu neochránila

Íránské ministerstvo zahraničí označilo počínání demonstrantů za nepřijatelné a slíbilo soudní postih násilníků. Zástupce velitele teheránské policie oznámil zatčení několika desítek lidí. Konzervativní kruhy spojené s duchovním vůdcem ajatolláhem Alím Chameneím však protest považují za oprávněnou odpověď na "dominantní politiku" Londýna vůči Íránu.

Státní tajemnice německého ministerstva zahraničí Emily Haberová v rozhovoru s íránským velvyslancem poukázala mimo jiné na pasivitu početných íránských bezpečnostních složek, které v přímém televizním přenosu jen přihlížely napadení britské ambasády.

Policisté útočníkům zpočátku nebránili, ačkoli Londýn už v pondělí požádal íránské úřady o zajištění bezpečnosti ambasády. Demonstranti se dostali do objektu a žádali uzavření britské mise.

Zaměstnanci během útoku prchali před rozezleným davem rozbíjejícím okna a ničícím zařízení. Noc po útoku přečkal personál na francouzském velvyslanectví.

Protest následoval po nedělním rozhodnutí parlamentu omezit vztahy s Británií na úroveň chargé d´affaires. Íránu se nelíbí, že Británie proti Teheránu vyhlásila minulý týden nové sankce kvůli podezřelému jadernému programu.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Brexitová dohoda je na dohled. Není jasné, zda se stihne do summitu EU

Noční brexitová jednání v Bruselu nepřinesla uzavření dohody o vystoupení Británie z Evropské unie. Médiím to sdělily...

Při demonstracích v Katalánsku zadrželi 51 lidí, nejméně 170 je zraněných

Podle španělské vlády bylo při nepokojích od úterý zadrženo 51 lidí a zraněno 72 španělských a katalánských policistů....

Konec stavu nouze na mexické hranici nebude. Trump vetoval rezoluci Kongresu

Prezident Spojených států amerických Donald Trump vetoval společnou rezoluci obou komor Kongresu, která měla zrušit...

Azylové centrum u hranic s Českem, kde útočil Afghánec, uzavřou do konce týdne

Ubytovna pro žadatele o azyl v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic, kde v pondělí Afghánec pobodal...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz