Skutečnost, že verdikt umožňuje pokračování schvalovacího procesu, považují média za hlavní zprávu. Zvlášť vzhledem k tomu, že Česká republika se 1. ledna na půl roku ujme předsednictví Unii a z tohoto titulu bude muset situaci kolem Lisabonské smlouvy řešit.
Smlouva, která má reformovat unijní instituce a mechanismy fungování sedmadvacítky, může platit až poté, co ji odsouhlasí všechny státy EU. "Lisabon" nahrazuje euroústavu, kterou v roce 2005 odmítli v referendech Francouzi a Nizozemci.
Politici, pamětni tři roky starého krachu, tentokrát svěřili ratifikaci smlouvy parlamentům. Až na jedinou výjimku - Irsko. Tam se konalo všelidové hlasování a Irové řekli ne. Co hodlají podniknout dál, by měli ozřejmit ještě do konce roku.
Druhým "problémovým" státem je právě Česko. Poté, co Lisabonská smlouva minulý týden prošla parlamentem Švédska, zůstává Česko jedinou zemí, kde se o dokumentu ještě nijak nehlasovalo. Ve třiadvaceti zemích už je "Lisabon" ratifikován. V Německu a Polsku ještě chybí podpis prezidenta. Ten německý čeká, co řekne Ústavní soud, polský zase, co podniknou Irové.
Přečtěte si o verdiktu Ústavního souduLisabonská smlouva nejde proti české ústavě, rozhodl soud |
Evropská média klasifikovala verdikt českého soudu jako stěžejní událost. Většinou ho zveřejnila pod hlavičkou "mimořádná zpráva". Udělal to tak například britský server BBC i tiskové agentury. Některé, kupříkladu rakouská APA, ale zároveň upozornily, že český Ústavní soud možná smlouvu nezkoumal naposledy.
V Bruselu spíš úleva
Bruselští politici a analytici na verdikt reagovali vesměs s úlevou. "Tato zpráva, i když se očekávala, bude s ulehčením uvítána v Bruselu, Paříži a Berlíně, v nichž se Lisabonská smlouva stále bere za velmi aktuální. Posílí také tlak na Dublin, aby našel způsob, jak přesvědčit irské voliče, aby přehodnotili své rozhodnutí," řekl Simon O'Connor z analytického sdružení The Center.
"Je to velmi dobrá zpráva. Je to úleva," prohlásil rakouský europoslanec ze socialistické frakce Hannes Swoboda. Podobně se vyjádřil i evropský poslanec za bavorskou CSU Bernd Posselt. "Rozsudek je vítězstvím práva a rozumu nad zpátečnickým nacionalismem ve stylu 19. století," napsal v oficiálním prohlášení.
Podle britského liberála v europarlamentu Andrewa Duffa by nicméně bylo od českého parlamentu moudré, aby smlouvu ratifikoval ještě do konce roku. Jinak by prý české vládě chyběla věrohodnost pro předsednickou roli v EU.
Evropská komise nechtěla zprávu komentovat. "Výkonný orgán EU nemá ve zvyku reagovat na jednotlivé etapy ratifikačního procesu v členských zemích. Neuděláme to ani nyní," řekla. A zdůraznila, že rozhodnutí je na českém parlamentu. "Plně důvěřujeme, že Česká republika naplní závazky, které učinila podpisem Lisabonské smlouvy."
Vyjádřit se nechtěla ani mluvčí francouzského zastoupení při EU Marine de Carnéová, jejíž země nyní sedmadvacítce předsedá. "Nechceme zasahovat do vnitrostátního procesu," řekla.