Na Anglii v úterý udeřil druhý den extrémního vedra. Už v devět ráno naměřili meteorologové 32 stupňů v Heathrow na jihu země. Krátce po poledni pak ohlásila Británie nový teplotní rekord. Ten padl nejprve v Charlwoodu na jihu Anglie, kde se teplota vyšplhala na tropických 39,1 stupňů. O dvě hodiny později pak meteorologové ohlásili novou rekordní teplotu 40,2 stupňů. Naměřili ji na londýnském letišti Heathrow.
Tuto hodnotu ještě o jednu desetinu stupně překonala teplota naměřená ve vesnici Coningsby v Lincolnshire krátce před pátou hodinou odpoledne. Úterní rekord tak překonal i ten poslední z roku 2019. Tehdy meteorologové naměřili v Cambridgi 38,7 stupně.
Teplotní rekord padl dnes i zvlášť ve Skotsku, kde v Charterhallu u hranic s Anglií naměřili 34,8 stupně Celsia. Původní rekord byl 32,9 stupně ze srpna 2003.
Londýnský hasičský sbor vyhlásil stav pohotovosti kvůli požárům, které vypukly na území Velkého Londýna. S požárem na východě Londýna ve vesnici Wennington bojuje stovka hasičů. Požáry ale propukají napříč metropolí. Hoří i v Eatonu, který se nachází ve středu Londýna poblíž Buckinghamského paláce.
Čtyřem desítkám londýnských hasičů se během odpoledne také podařilo dostat pod kontrolu požár obchodu v Elthamu, okrajové části hlavního města, a zamezit jeho rozšíření do bytů ve vyšších patrech domu.
Británie zažila teplotní rekord i v noci na úterý. Při vůbec nejteplejší noci v historii měřením, které začalo v roce 1910, dosáhly nejvyšší teploty 25,9 stupňů.
Británii sužují úmorná vedra, roztavila i ranvej největší letecké základny |
Kvůli vysokým teplotám se v zemi v pondělí i v úterý zastavila železniční doprava, některé školy zrušily výuku a ošetřovatelé v zoologických zahradách nabízeli zvířatům ledová lízátka. Britský meteorologický úřad Met Office na twitteru uvedl, že teplota bude během dne ještě stoupat.
Britský nejvyšší soud se v úterý musel uzavřít pro návštěvníky poté, co byl kvůli problémům s klimatizací nucen přesunout jednání na internet. Britské muzeum plánuje zavřít dříve. Mnoho veřejných budov včetně nemocnic nemá klimatizaci, což je odrazem toho, jak neobvyklé je takové extrémní horko v zemi známé spíše deštěm a mírnými teplotami, poznamenala AP.
Vlna veder zasáhla i další části Evropy
Německo dnes podle meteorologické služby DWD zažilo nejteplejší den letošního roku. Nejvýší teplotu naměřili v Duisburgu, kde bylo 39,5 stupně. Teplotní rekord z roku 2019, kdy ve městě naměřili 41,2 stupně, tedy vydržel.
Masa horkého vzduchu se od západu Francie posunula směrem na východ a na sever. Svého vrcholu ale teploty dosahovaly v pondělí, kdy se na západě vyšplhaly ke 40 stupňům a podle národní meteorologické služby Météo France padly absolutní rekordy na 64 místech.
V pondělí řada měst na západním pobřeží zaznamenala nejvyšší teploty ve své historii. Například v Brestu v Bretani, která má obvyklé mírné podnebí, v pondělí naměřili přes 39 stupňů.
I ve Francii na několika místech bojují hasiči s ohněm. V podmínkách, které mluvčí regionálních hasičů v departamentu Gironde popsal jako „výbušný koktejl“, se jižně od města Bordeaux šířila dvojice rozsáhlých požárů. Ohně za týden spálily skoro 200 kilometrů čtverečních a vyhnaly z domovů na 37 000 obyvatel. Oblast na jihozápadě země ve středu navštíví francouzský prezident Emmanuel Macron, uvádí zpravodajský web franceinfo.
Začátek velmi teplého týdne se očekává i v Itálii, a to hlavně na severu země. Výstrahy před vysokými teplotami platí v Římě, Miláně, Florencii, Turíně či v Bologni.
Na Pyrenejském poloostrově horko mírně polevilo. Teploty tu ale mají opět začít růst už ve středu. Ve Španělsku a v Portugalsku nadále hasiči bojují proti rozsáhlým požárům a podle zdravotnických úřadů v souvislosti s vlnou horka zemřelo za posledních deset dní v obou státech několik stovek lidí.
Požáry sžírají Evropu, ohrožují letoviska. Británie čeká vedra, jaká nezažila |
Lesní požáry ve Španělsku zničily už 30 000 hektarů porostů a vyžádaly si dvě oběti. Nejhorší je nyní situace na severozápadě země v provincii Zamora, kde před ohněm evakuovali na 6 000 lidí. Kvůli požárům v této oblasti je také zastavena železniční doprava mezi Madridem a regionem Galicie, uvedla dnes televize RTVE.
Španělská železniční společnost v pondělí večer zastavila spojení z Madridu do Galicie kvůli lesnímu požáru nedaleko tratě. Nejezdí tak regionální spoje ani rychlovlaky AVE. Důvodem je požár v provincii Zamora (region Kastilie-León); právě tam si plameny v neděli vyžádaly dvě oběti. Zemřel dvaašedesátiletý hasič, který nestačil utéct před rychle se šířícím ohněm, a devětašedesátiletý muž, který šel s ovcemi na pastvu.
Boj s ohněm hasičům ve Španělsku komplikuje silný vítr, sucho a vlna veder, která sice od předchozího týdne zmírnila, ale teploty jsou stále vysoké, uvedla dnes televize RTVE.