EU nejde proti bankám a nešetří největší daňovou loupež, zuří europoslanci

  20:23aktualizováno  20:23
Daňové machinace, které připravily evropské státy nejméně o 55 miliard eur (přes 1,4 bilionu Kč), nešetří příslušné regulační orgány Evropské unie. Evropský parlament jim to přitom uložil už před více než čtyřmi měsíci. Nyní hrozí, že úřadům seškrtá rozpočet. V machinacích kolem akcií jsou zapleteny nejvýznamnější evropské i americké banky.

Němeční policisté prohledali ve středu sídlo Deutsche bank (12. prosince 2012) | foto: Reuters

Pod palbou kritiky je Evropský orgán pro bankovnictví (EBA), který má dohlížet na unijní bankovní sektor. Spolu s ním je pranýřován i Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA), který zodpovídá za dozor nad finančním trhem. 

Fotogalerie

Loni na konci listopadu schválili europoslanci usnesení, které oběma úřadům ukládá, aby prošetřily skandál známý pod zkratkami Cum-Ex a Cum-Cum. Jde o účelové převody akcií, prostřednictvím kterých získávají velcí investoři daňové úlevy. 

Takto utrpělo ztráty hlavně Německo, ale i nejméně deset dalších evropských zemí, včetně Francie, Itálie, Španělska, Nizozemska, Dánska, Rakouska či Norska. 

Usnesení mluví o mnohaletých „systematických krádežích na daních“. Německý list Die Zeit hovoří dokonce o „největší daňové loupeži v Evropě“ a „možná největší daňové loupeži všech dob“. 

EBA ani ESMA ale dosud nezahájily žádné formální řízení. Iniciovaly pouze diskusi mezi svými členy, tedy regulátory v jednotlivých unijních zemích. To však europoslanci považují za nedostatečné. 

Napsali proto orgánům dopis, ve kterém na ně naléhají, aby učinily maximum pro co nejrychlejší zahájení vyšetřování. Zároveň hrozí, že v případě další nečinnosti zváží sankce. Každoročně rozhodují o rozpočtu obou úřadů a mohou ho seškrtat, připomněl Die Zeit. 

Podle něj jsou pod dopisem podepsaní významní europoslanci ze všech politických frakcí, od socialistů a zelených až po liberály a lidovce. Za posledně jmenované Othmar Karas a za zelené Sven Giegold, který usnesení europarlamentu inicioval. 

„Bylo by škodlivé pro důvěryhodnost evropské demokracie, kdyby byl hlas Evropského parlament v této důležité záležitosti jednoduše přeslechnut,“ varovali autoři dopisu. 

V ziscích na úkor států namočeny všechny banky

EBA se pro Die Zeit odmítla k žádosti o vyšetřování vyjádřit. ESMA sdělila pouze, že provedla „předběžnou analýzu jevu Cum-Ex“ a hodlá tuto „praxi“ nadále sledovat. 

Do Deutsche Bank vtrhly stovky policistů. Podvádět mohli i šéfové

Usnesení europoslanců reagovalo na zjištění, která v říjnu přineslo 19 evropských médií. Podle nich jsou do pochybných transakcí zapleteny banky, investiční fondy i právníci napříč Evropou i USA. Tyto machinace údajně nadále pokračují. 

Spočívají v účelovém rychlém vyměňování akcií v době výplat dividend. Akcie se převádějí s („cum“) nárokem na dividendu nebo bez („ex“) něj. Finančním úřadům se tak znepřehlední, kdo je momentálním vlastníkem jakých akcií. Více subjektů pak inkasuje úlevu z daní z kapitálových výnosů. 

Účastníci těchto transakcí tvrdí, že nedělali nic nezákonného. Obohacovali se ale na úkor států, tedy daňových poplatníků. 

Podle německé veřejnoprávní televize ARD jde o „útok na evropské daňové poplatníky“. Stanice dodala, že do skandálu jsou zapleteny téměř všechny velké banky. V Německu největší tamní banka Deutsche Bank a dále Commerzbank. Kvůli machinacemi vyšetřuje prokuratura v Kolíně nad Rýnem v 50 různých řízeních přibližně 200 lidí, uvedl deník Süddeutsche Zeitung

Z francouzských bank se do aféry namočily BNP Paribas, Société Générale i Crédit Agricole, uvedl list Le Monde. Société Générale vlastní Komerční banku. 

Ve skandálu figuruje také například britská banka Barclays, španělská Santander a americká Merrill Lynch. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Vrah bulharské novinářky dostal 30 let, přiznáním unikl doživotí

Severin Krasimirov podezřelý z vraždy Viktorie Marinovové v pátek stanul před...

Bulharský soud v pondělí poslal na třicet let za mříže vraha bulharské novinářky Viktorije Marinovové....

KLDR potvrdila Kimovu schůzku s Putinem, setkají se v Rusku

Kim Čong-un (vlevo) a Vladimir Putin.

Moskva i Pchjongjang v úterý potvrdily chystanou schůzku ruského prezidenta Vladimira Putina a severokorejského vůdce...

To byla odplata za masakry z mešit, jásali islamisté nad útoky na Srí Lance

Příbuzná jedné z obětí útoku ve srílanském kostele svatého Antonína truchlí nad...

Už od prvních zpráv o nedělních teroristických útocích na Srí Lance, které si vyžádaly 321 mrtvých, jásali na internetu...

Najdete na iDNES.cz