EU nejde proti bankám a nešetří největší daňovou loupež, zuří europoslanci

  20:23aktualizováno  20:23
Daňové machinace, které připravily evropské státy nejméně o 55 miliard eur (přes 1,4 bilionu Kč), nešetří příslušné regulační orgány Evropské unie. Evropský parlament jim to přitom uložil už před více než čtyřmi měsíci. Nyní hrozí, že úřadům seškrtá rozpočet. V machinacích kolem akcií jsou zapleteny nejvýznamnější evropské i americké banky.

Němeční policisté prohledali ve středu sídlo Deutsche bank (12. prosince 2012) | foto: Reuters

Pod palbou kritiky je Evropský orgán pro bankovnictví (EBA), který má dohlížet na unijní bankovní sektor. Spolu s ním je pranýřován i Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA), který zodpovídá za dozor nad finančním trhem. 

Fotogalerie

Loni na konci listopadu schválili europoslanci usnesení, které oběma úřadům ukládá, aby prošetřily skandál známý pod zkratkami Cum-Ex a Cum-Cum. Jde o účelové převody akcií, prostřednictvím kterých získávají velcí investoři daňové úlevy. 

Takto utrpělo ztráty hlavně Německo, ale i nejméně deset dalších evropských zemí, včetně Francie, Itálie, Španělska, Nizozemska, Dánska, Rakouska či Norska. 

Usnesení mluví o mnohaletých „systematických krádežích na daních“. Německý list Die Zeit hovoří dokonce o „největší daňové loupeži v Evropě“ a „možná největší daňové loupeži všech dob“. 

EBA ani ESMA ale dosud nezahájily žádné formální řízení. Iniciovaly pouze diskusi mezi svými členy, tedy regulátory v jednotlivých unijních zemích. To však europoslanci považují za nedostatečné. 

Napsali proto orgánům dopis, ve kterém na ně naléhají, aby učinily maximum pro co nejrychlejší zahájení vyšetřování. Zároveň hrozí, že v případě další nečinnosti zváží sankce. Každoročně rozhodují o rozpočtu obou úřadů a mohou ho seškrtat, připomněl Die Zeit. 

Podle něj jsou pod dopisem podepsaní významní europoslanci ze všech politických frakcí, od socialistů a zelených až po liberály a lidovce. Za posledně jmenované Othmar Karas a za zelené Sven Giegold, který usnesení europarlamentu inicioval. 

„Bylo by škodlivé pro důvěryhodnost evropské demokracie, kdyby byl hlas Evropského parlament v této důležité záležitosti jednoduše přeslechnut,“ varovali autoři dopisu. 

V ziscích na úkor států namočeny všechny banky

EBA se pro Die Zeit odmítla k žádosti o vyšetřování vyjádřit. ESMA sdělila pouze, že provedla „předběžnou analýzu jevu Cum-Ex“ a hodlá tuto „praxi“ nadále sledovat. 

Do Deutsche Bank vtrhly stovky policistů. Podvádět mohli i šéfové

Usnesení europoslanců reagovalo na zjištění, která v říjnu přineslo 19 evropských médií. Podle nich jsou do pochybných transakcí zapleteny banky, investiční fondy i právníci napříč Evropou i USA. Tyto machinace údajně nadále pokračují. 

Spočívají v účelovém rychlém vyměňování akcií v době výplat dividend. Akcie se převádějí s („cum“) nárokem na dividendu nebo bez („ex“) něj. Finančním úřadům se tak znepřehlední, kdo je momentálním vlastníkem jakých akcií. Více subjektů pak inkasuje úlevu z daní z kapitálových výnosů. 

Účastníci těchto transakcí tvrdí, že nedělali nic nezákonného. Obohacovali se ale na úkor států, tedy daňových poplatníků. 

Podle německé veřejnoprávní televize ARD jde o „útok na evropské daňové poplatníky“. Stanice dodala, že do skandálu jsou zapleteny téměř všechny velké banky. V Německu největší tamní banka Deutsche Bank a dále Commerzbank. Kvůli machinacemi vyšetřuje prokuratura v Kolíně nad Rýnem v 50 různých řízeních přibližně 200 lidí, uvedl deník Süddeutsche Zeitung

Z francouzských bank se do aféry namočily BNP Paribas, Société Générale i Crédit Agricole, uvedl list Le Monde. Société Générale vlastní Komerční banku. 

Ve skandálu figuruje také například britská banka Barclays, španělská Santander a americká Merrill Lynch. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Jako agent jsem znal pozlátko Západu, kasá se falešný Putin v pořadu BBC

BBC rozjela Show s Vladimirem Putinem

Na tenký led se pustila britská televize BBC, když ve středu představila svůj nový pořad. Tím je Show s Vladimirem...

Vybral si dívku, unesl ji, její rodiče zastřelil. Muž v USA dostal doživotí

Únosce a vrah Jake Patterson u soudu v USA (27.března 2019)

Dalo by se to přirovnat k námluvám z doby kamenné. Dívka se mu hodně líbila a tak se rozhodl, že ji unese. Její rodiče...

Za videem, kvůli kterému padla rakouská vláda, stojí právník z Vídně

Rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache z FPÖ

K videu z Ibizy, na kterém bývalý rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache domlouval spolupráci s Ruskem, se...

Najdete na iDNES.cz