Argentina vydala k výročí smrti Evy Perónové bankovku s jejím portrétem

  16:16aktualizováno  16:16
Na šedesátileté výročí své smrti se bývalá první dáma Argentiny Eva Peronóvá dočkala další pocty. Její portrét bude zdobit bankovku v hodnotě 100 pesos. Po dvou stech letech se tak stane první ženou, která se na argentinském platidle objeví.

Argentinská prezidentka Cristina Fernándézová odhalila novou bankovku s Evitou Perónovou. | foto: Reuters

Argentinská prezidentka Cristina Fernándézová odhalila novou podobu bankovky v hodnotě 100 pesos (450 korun). Ozdobí ji portrét nezapomenutelné první dámy Evy Perónové, na památku šedesátiletého výročí její smrti, píše Daily Telegraph.

Původně měla být bankovka jen pamětní, ale prezidentka se rozhodla, že Perónová nahradí na nových stopesových bankovkách Julia Argentina Roca, prezidenta z 19. století, který byl na oběživu se stejnou nominální hodnotou doteď.

Cesta do prezidentského paláce

Eva Perónová pocházela z nejchudších poměrů. Do Buenos Aires utekla v šestnácti letech s jedním ze svých milenců a touhou stát se herečkou. Vystupovala jako tanečnice, zpívala v kabaretech a teprve mnohem později se dostala do rozhlasu, kde díky chytrosti a pohotovosti udělala závratnou kariéru. Často mluvila o plukovníku Perónovi. Když ten se po vojenském puči stal viceprezidentem, byla Eva jeho nejbližší poradkyní. Vzali se v říjnu 1945 a o rok později Perón získal prezidentský úřad.

"Po dvou stech letech je to poprvé, kdy se žena objevila na bankovce. A kdo jiný by měl reprezentovat ženské pohlaví než Evita (zdrobněle Eva, pozn. red.)?" ptala se Fernándézová.

Evu Perónovou už poctili kromě bankovky také v písni, ve filmu i ve slavném muzikálu. Vždycky vášnivě bojovala za rovnou a spravedlivou společnost, ale sama byla trochu kontroverzní.

Říkalo se jí Svatá Evita, její obrázek visel v každé chatrči. Legendy, jak bohatým brala a chudým dávala, se vyprávěly po celé Argentině. Její charitativní činnost však byla v příkrém rozporu s přepychem, kterého si sama dopřávala. Přesto, když 26. července 1952 v pouhých třiatřiceti letech zemřela na rakovinu, zachvátil celou Argentinu smutek.

"Není to tak, že by byla Eva svatá. Také dělala chyby," uvedla na slavnostním odhalení Fernándézová. 

Argentinská prezidentka pochází ze strany, která se inspirovala politickými názory manžela Evy Perónové, Juana Peróna. Evita je zřejmě jedinou první dámou, která v historii zastínila svého muže.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Ukrajinec mořil dítě hlady jak v koncentráku. Myslel si, že je nevlastní

Policejní vozy před domem v Kyjevě, kde byl zastřelen ruský novinář Arkadij...

Vyzáblé tělíčko jako z koncentračního tábora. V takovém stavu našli ukrajinští policisté čtyřletého Vladislava...

Saúdové sledují své ženy díky americké aplikaci. Zrušte ji, vyzývá senátor

V Saúdské Arábii se po pětatřiceti letech slavnostně otevřelo první kino....

Saúdskoarabští muži mohou své manželky, neprovdané dcery a sestry a jejich pohyb sledovat i online. Umožňuje jim to...

Muellerovi prokurátoři žádají pro exšéfa Trumpovy kampaně přes 24 let vězení

Paul Manafort

Prokurátoři pracující pro zvláštního vyšetřovatele amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Roberta Muellera...

Najdete na iDNES.cz