Ilustrační snímek | foto: Reuters

Islamisté loni v EU připravili o život 135 lidí, uvádí zpráva o terorismu

  • 393
Při teroristických útocích islamistů přišlo loni v Evropě o život 135 lidí. Vyplývá to ze zprávy Europolu věnované terorismu. Ředitel policejní organizace Evropské unie Rob Wainwright v této souvislosti poznamenal, že Evropa po roce 2015 zažila další „nevídanou formu džihádistického teroru“.

„Narozdíl od nacionalistického a separatistického terorismu a projevům pravicového a levicového násilného extremismu, má džihádistický terorismus mezinárodní charakter, a proto je potřeba mezinárodní odpovědi vymáháním práva napříč hranicemi,“ uvedl také Wainwright.

Ve zprávě Europolu se uvádí, že islamisté spáchali celkem 13 útoků. U šesti z nich bylo potvrzeno přímé spojení s teroristickou organizací Islámský stát (celou zprávu v angličtině si můžete prohlédnou zde). Při útocích džihadistů zemřelo v roce 2016 135 lidí, celkově měl podle Europolu terorismus v Evropské unii 142 obětí.

Počty útoků (červeně) a počty zatčených (modře) za rok 2016:

15.června 2017 v 17:39, příspěvek archivován: 16.června 2017 v 08:36

#TESAT17: 142 failed, foiled & completed terrorist attacks in the EU in 2016. 1002 arrests. Download report here: https://t.co/mMjkmWo2Zc https://t.co/IxTnjVnz8X

Vyšetřovatelé podle dokumentu zadrželi rekordní počet kolem 700 podezřelých osob v souvislosti s islamistickým terorismem, za poslední roky tento počet výrazně vzrostl, v roce 2014 to bylo „jen“ 395 lidí. Celkově pak úřady zadržely kvůli hrozbě terorismu - tedy i toho s neislamistickým pozadím - 1002 lidí. Jednatřicet z nich kvůli levicovému radikalismu, dvanáct kvůli pravicovému, 84 kvůli separatismu a okolnosti zadržení zbylých 157 lidí nejsou blíže upřesněny. Téměř jedné třetině z tisícovky zadržených bylo 25 a méně let.

Zátahy proti teroristům se loni uskutečnily v 17 unijních zemích. Dva lidé byli zadrženi také v České republice, jeden v souvislosti s islámským terorismem a jeden kvůli levicovému radikalismu. Europol dvojici lidí zadržených v Česku neupřesnil, v té době byl ale zadržen Čech Jan Silovský, který se chtěl přidal v Sýrii k IS, za což mu soud letos uložil šest let vězení. Případ levicového extremismu by mohl souviset se zadržením ruského studenta Igora Ševcova, který podle obžaloby házel na dům ministra obrany Martina Stropnického zápalné lahve. Soud Ševcova viny zprostil a nařídil jeho vyhoštění, které však odvolací soud zrušil (více zde).

Nebezpečí hrozí od jednotlivců a navrátilců ze Sýrie

Nicméně konec terorismu není na dohled, píše se ve zprávě. Europol v této souvislosti upozorňuje, že nebezpečí hrozí především od jednotlivců, zejména od bojovníků Islámského státu (IS) vracejících se do Evropy ze Sýrie. Stále častěji islamisté k útokům také využívají ženy a děti.

Zpráva se rovněž zabývá technologickými trendy útoků. Při 40 procentech útoků použili teroristé výbušniny, mimo ně se ale škála použitých zbraní rozšiřuje. Útočníci si jako smrtící nástroj oblíbili obzvláště vozidla. Zpráva ale také varuje před možným využitím dronů.

V roce 2016 útočili islamisté v Bruselu:

22. března 2016

Europol loni celkem zaregistroval 142 teroristických útoků, mezi něž ale počítá i zmařené atentáty. Ve většině případů za nimi byly nacionalistické či separatistické skupiny. V roce 2016 podle zprávy vzrostl také počet útoků vedených ultralevicovými a anarchistickými skupinami. Ty se ale týkaly pouze tří členských států EU - Španělska, Itálie a Řecka.

Nejvíce útoků, zmařených či úspěšných, zaznamenal Europol v Británii (76), pak ve Francii (23), Itálii (17), Španělsku (10), Řecku (6), Německu (5) a v Belgii (4).

V červenci zaútočil „osamělý vlk“ v Nice:

14. července 2016

Mezi největší útoky z roku 2016 patří masakry v Bruselu, francouzském Nice a Berlíně. V hlavním městě Belgie zemřelo při útocích v metru a na letišti dohromady 32 lidí (psali jsme zde). V červenci v Nice zabil Mohamed Lahouaiej Bouhlel 86 lidí, když během oslav dne dobytí Bastily vjel v kamionu na pěší zónu plnou lidí (více o útoku zde). V prosinci zaútočil podobným způsobem taktéž Tunisan Anis Amri v Berlíně. Náklaďákem zabil na vánočních trzích 12 lidí (více zde).

Útok v Berlíně:

19. prosince 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue