Džambazki, který je součástí euroskeptické frakce ECR, se bezprostředně po svém středečním vystoupení v rozpravě o právním státě v Polsku a Maďarsku otočil, několik vteřin držel zvednutou pravou ruku a poté odešel. Jeho gesto zachytily kamery sledující dění v jednacím sále.
„Nikdy vám nedovolíme, abyste nám říkali, co máme říkat a co máme dělat. Ať žije Bulharsko, Maďarsko, maďarský premiér Viktor Orbán, maďarská vládní strana Fidesz a Evropa národních států,“ řekl předtím bulharský nacionalistický poslanec za nacionalistickou stranu VMRO.
Na Twitteru pak označil za „ohavnost“ rozhodnutí Soudního dvora EU, který ve středu potvrdil Varšavou a Budapeští zpochybňovaný mechanismus, jenž Bruselu umožní zastavit čerpání unijních peněz v případě nedodržování principů právního státu.
„Fašistický pozdrav v Evropském parlamentu je nepřijatelný,“ uvedla předsedkyně této instituce Roberta Metsolaová. „Uráží to mě i všechny v Evropě. Toto gesto je součástí nejtemnější kapitoly našich dějin a musí tam také zůstat,“ napsala.
Francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune, který se debaty účastnil jako zástupce předsednické země EU, označil gesto za „skandální a nedůstojné“.
Idiotské chování, říká Zdechovský
Chování bulharského poslance odsoudily také levicové kluby, liberálové či skupina Evropské lidové strany, největší klub v parlamentu. Předsedkyni vyzvaly, aby poslance okamžitě potrestala.
Místopředsedkyně Evropského parlamentu Pina Piciernová, která rozpravu vedla, již dříve uvedla, že instituce prověří, „zda se jednalo o fašistický pozdrav, či nikoliv“, a pokud ano, budou přijaty sankce.
Europoslanec Tomáš Zdechovský, který mluvil krátce po Džambazkém, řekl, že situace v sále byla napjatá. Během Džambazkého projevu začali poslanci v levé části sálu bučet a bouchat do stolů.
Bulharský poslanec byl podle něj plný emocí a při odchodu od řečniště se na schodech obrátil směrem do sálu a zdvihl pravici. Zdechovský, který gesto viděl, nemá pochyby, že se jednalo o hajlování.
Bez právního státu nebudou dotace EU, rozhodl soud proti Polsku a Maďarsku |
„Nebylo to mávání na komisi,“ řekl Zdechovský, který považuje chování Džambazkého za „idiotské“ a „neomluvitelné“.
Pirátský europoslanec Marcel Kolaja uvedl, že vysvětlení Džambazkého, že se jednalo o nedorozumění, neobstojí. Podle něj je to pro ODS, která je ve stejné skupině jako bulharský politik, „další ukázka toho, že by v této politické frakci skutečně neměla nadále zůstávat“.
„Pan Džambazki dostane příležitost, aby své chování vysvětlil na zasedání poslanecké frakce. Pokud se vše potvrdí, podpoříme ty nejpřísnější sankce, včetně jeho odchodu z frakce,“ uvedl europoslanec za ODS Jan Zahradil.
Jednací řád Evropského parlamentu podle AFP stanovuje, že se poslanci musí „zdržet jakéhokoliv nevhodného chování“ a „jakýchkoli urážlivých poznámek“. Nedodržení těchto pravidel může vést k sankcím, například ztrátě finančních příspěvků.