Lídři EU navrhli do čela Evropské komise Němku von der Leyenovou

  19:11aktualizováno  20:13
Evropská rada dojednala dohodu na mimořádném summitu, kdo povede pět nedůležitějších evropských institucí. Evropskou komisi, o jejíž křeslo byl největší boj, obsadí německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. Schválit ji musí ještě Evropský parlament. Jednat by o tom měl ve středu. Německo v zastoupení kancléřky Angely Merkelové se hlasování zdrželo.

Summit EU navrhl do čela Evropské komise německou ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou. | foto: AP

Po třech dnech mimořádného summitu v Bruselu, je dohoda o tom, kdo povede nejdůležitější evropské instituce, na stole. Komisi poprvé v historii povede žena, a to německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. 

02.července 2019 v 19:03, příspěvek archivován: 02.července 2019 v 19:41

https://t.co/jXJtYsrs6Y

V čele Rady usedne končící belgický premiér Charles Michel, šéfem unijní diplomacie bude španělský ministr zahraničí a někdejší šéf EP Josep Borrell, Evropskou centrální banku povede dosavadní ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.

Parlamentu by podle dosavadních informací mohl předsedat bulharský socialistický europoslanec Sergej Stanišev, toho si ovšem musí nominovat a schválit sami europoslanci.

Předseda Evropské rady Donald Tusk uvedl, že summit EU dosáhl rovného zastoupení mužů a žen v novém personálním obsazení vedoucích funkcí v institucích Evropské unie. 

Fotogalerie

Tusk doufá, že lídři politických rodin v EU udělají vše, aby přesvědčili europoslance o podpoře personálních nominací, se kterými v úterý přišel summit.

Summit začal už v neděli, kdy se bez přestání jednalo až do pondělního poledne, kdy byl přerušen a pokračovalo se opět dnes celý den. Debata se v neděli na pondělí zadrhla především na postoji zemí visegrádské skupiny – tedy Česka, Polska, Slovenska a Maďarska vůči socialistickému kandidátovi Fransi Timmermansovi. Na tom si trvala V4 i v úterý.

Celé úterní dopoledne se konala přípravná setkání, kdy si dosavadní předseda Rady Donald Tusk zval postupně všechny šéfy členských zemí. Společně se setkali i premiéři visegrádské skupiny. K jednacímu stolu pak všichni zasedli až se zpožděním více jak pět a půl hodiny.

Babiš podpoří Leyenovou

Poté, co se odepsalo jméno Franse Timmermanse, se do debaty opět vrátil kandidát Michel Barnier, evropský vyjednávač o Brexitu nebo liberální vedoucí kandidátka Margrethe Vestagerová. Nakonec padl návrh na Ursulu von der Leyenovou, která nakonec prošla. Hlasování se z dvacet osmičky zdrželo Německo, a to z vnitropolitických důvodů, uvedl Babiš.

Andrej Babiš doufá, že 21 českých europoslanců bude postupovat jednotně a podpoří návrh sumitu, aby se von der Leyenová stala šéfkou Evropské komise.

„Pro nás je důležité to, že jsme - Česko a země Visegrádu společně s Itálií - zabránili prosazení spitzenkandidáta. Od začátku jsme tento systém kritizovali, odmítáme jej. A nakonec jsme byli úspěšní,“ prohlásil Babiš.

Německá ministryně, která by se po potvrzení europarlamentem měla od listopadu na pět let ujmout vedení Evropské komise po Jeanu-Claudeu Junckerovi, je podle Babiše zkušená konzervativní politička, spolupracovnice kancléřky Angely Merkelové se zkušeností z vládní i soukromé sféry. Evropští i čeští politici a diplomaté ji podle českého premiéra dobře znají třeba z různých jednání Severoatlantické aliance.

„Zná Českou republiku, zná náš region, pro nás je to samozřejmě podstatně lepší volba než Timmermans,“ prohlásil Babiš.

Ursula von der Leyenová

 • Je ministryní obrany od prosince 2013. Stala se vůbec první ženou v tomto úřadě v Německu.
 • Od roku 2009 je také místopředsedkyní CDU a poslankyní Spolkového sněmu.
 • V letech 2009 až 2013 byla ministryní práce a sociálních věcí, v letech 2005-2009 byla v první vládě Angely Merkelové ministryní pro rodinu, seniory, ženy a mládež.
 • V ostře sledované funkci ministryně obrany čelila několika vypjatým situacím. Kvůli skandálu kolem dvou vojáků, kteří zřejmě chystali teroristický útok, oznámila reformu ozbrojených sil.
 • Pod jejím vedením také Německo zesílilo vojenskou spolupráci s Francií a německá armáda zvýšila počet vojáků, kteří řeší uprchlickou krizi.
 • Letos v únoru na bezpečnostní konferenci v Mnichově vyzvala k větší účasti své země a EU ke společné obraně NATO.
 • Narodila se v roce 1958 v Bruselu.
 • Vystudovala ekonomii a medicínu.

Ohlasy na výběr kandidátů

Smíšené reakce na výběr obsazení vrcholných pozic evropských institucí summitem EU znějí z europoslaneckých frakcí. Zatímco nejsilnější lidovci jsou podle svého mluvčího ochotni navržené kandidáty podpořit, druhá nejpočetnější skupina socialistů dává najevo spíše zklamání. 

„Není na Evropské radě, aby nám říkala, koho volit,“ uvedl lidovecký mluvčí k pozici šéfa EP, na niž jednotlivé frakce chtějí navrhnout své kandidáty s ohledem na výsledek summitu.

Předsedkyně socialistické frakce Iratxe Garcíaová naproti tomu prohlásila, že návrh unijních lídrů je „velkým zklamáním“. Její skupina chtěla do čela EK prosadit svého vedoucího volebního kandidáta Franse Timmermanse, což mimo jiné kvůli odporu některých zemí střední a východní Evropy včetně visegrádské skupiny neprošlo.

„Je neakceptovatelné, aby populistické vlády reprezentované v Evropské radě vyřadily nejlepšího kandidáta jen proto, že usiloval o dodržování právního státu a našich společných hodnot,“ uvedla v prohlášení s tím, že její frakce stále podporuje systém takzvaných „spitzenkandidátů“, tedy hlavních kandidátů, se kterými evropské politické skupiny šly do nedávných evropských voleb.

EP bude svého předsedu volit ve středu, o dalších funkcích by měli poslanci hlasovat na dalším plenárním zasedání v polovině července.

Charles Michel

 • Belgickým premiérem se Charles Michel stal v říjnu 2014.
 • Jako premiér prošel nejtěžší zkouškou po teroristických útocích v Bruselu v březnu 2016, které si vyžádaly 32 obětí.
 • Před nástupem do čela vlády byl od prosince 2007 do února 2011 ministrem spolupráce a rozvoje v několika belgických kabinetech. 
 • V únoru 2011 byl zvolen do čela liberální valonské strany Reformní hnutí (MR). V jejím čele byl až do nástupu do premiérského křesla v roce 2014.
 • Loni v prosinci Michel oznámil demisi, když opozice navrhla vyslovit jeho vládě nedůvěru.
 • Belgický král Philippe poté Michela pověřil, aby jeho vláda zemi spravovala až do řádných voleb, které se konaly letos v květnu. V nich zvítězila N-VA se ziskem 25 mandátů, Michelovi liberálové mají 14 mandátů. Kdy bude znám Michelův nástupce, není jasné.
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Řekni pravdu, zastav puč. Demonstranti v Lucemburku vypískali Johnsona

Demonstranti vypískali britského premiéra Borise Johnsona po schůzce s...

Britský premiér Boris Johnson se v pondělí kvůli bučícím a pískajícím demonstrantům nezúčastnil plánované tiskové...

Izrael legalizoval osadu na Západním břehu, jen dva dny před volbami

Izraelská osada Mevoot Jericho na okupovaném palestinském Západním břehu...

Izraelská vláda dala v neděli zelenou legalizaci „divoké osady“ Mevoot Jericho na okupovaném palestinském Západním...

Z Churchillova rodiště ukradli funkční zlatý záchod za 29 milionů

Guggenheimovo muzeum v New Yorku nabízí návštěvníkům možnost ulevit si na...

Plně funkční osmnáctikarátový zlatý záchod, jehož hodnota byla vyčíslena na milion liber, tedy v přepočtu 29 milionů...

Najdete na iDNES.cz