EU čeká rozpad a USA studená válka s Čínou, věští znalec Rothschildů

  19:31aktualizováno  19:31
Brexit bude součástí širšího rozpadu Evropské unie a Spojené státy čeká nová studená válka, ale tentokrát s Čínou. Éra populismu nekončí, globalizace jako politický projekt ale ano. Listu Die Zeit to řekl vlivný britský historik Niall Ferguson, který proslul i knihou o bankéřském rodu Rothschildů.

Britský historik Niall Ferguson | foto: Getty Images

„Úloha Ameriky jako supervelmoci skončila. Nastane nová studená válka mezi USA a Čínou. A i když to tak teď vypadá, nebude to válka obchodní, ale technologická, kterou nakonec rozhodne umělá inteligence (AI),“ prohlásil Ferguson v rozhovoru s německým týdeníkem Die Zeit.

V USA působící historik míní, že soupeření komplikuje provázanost obou rivalů. Americké firmy podle něj investovaly v Číně miliardy dolarů a čínské společnosti dodávají po desetiletí čipy pro celou kybernetickou infrastrukturu USA. Washington a Peking jsou propletení i přes světový kapitálový trh.

„Jak chce Amerika vést úspěšnou AI válku proti Číně, když se polovina vývojářů AI na amerických univerzitách narodila v Číně?,“ ptá se Ferguson. USA mu ale přijdou nejzranitelnější v informační válce. 

„Již teď je jasné, jak snadno zranitelná je americká demokracie falešnými zprávami a extrémními názory. Přepadá mě hrůza při představě, co se stane, až bude AI tak daleko, že falešné a pravdivé zprávy už nepůjde od sebe rozlišit,“ dodal. 

Brexit jako poznámka pod čarou

Ferguson nemaluje růžově ani budoucnost jiných zemí. Domnívá se, že ve světové politice ještě neodezní „populistická fáze,“ což dokládá příkladem Brazílie, kde se prezidentem stal pravicový populista Jair Bolsonaro.

Ferguson si myslí, že populismus má zhruba z poloviny kulturní kořeny a z druhé poloviny je plodem ekonomických okolností. 

EU hrozí rozpad jako Sovětskému svazu, tvrdí Soros. Chce její reformu

Populisté podle Fergusona najdou značnou podporu i v květnových volbách do Evropského parlamentu. Za největší problém Evropy ale označil chybějící model pro pokračování integračního procesu.

Doplnil, že měnová unie může dlouhodobě fungovat pouze tehdy, pokud ji zastřešuje unie rozpočtová. Známky jejího budování ale nevidí. V očích Fergusona tak přetrvává riziko, že se do zbytku eurozóny rychle rozšíří finanční problémy například Itálie. 

Za další kámen úrazu považuje migraci, kterou chce prý stále víc Evropanů za každou cenu zastavit. „Jakkoliv nepravděpodobné se to momentálně může zdát: Brexit nakonec nebude víc než poznámka pod čarou v dějinách rozpadu Evropy,“ prohlásil. 

Plody globalizace sklidilo globální jedno procento a Asie

Ferguson doporučil nepřeceňovat pozitivní vliv globalizace a volného obchodu. „Dnes často zapomínáme na to, že globalizace nemá nic společného s německých ekonomickým zázrakem,“ uvedl. „Podle našich současných měřítek sledovala většina zemí v 50. a 60. letech protekcionistickou hospodářskou politiku,“ dodal.

Válka USA s Čínou vypukne nejspíš za 15 let, varuje americký generál

„Namlouváme si, že vytvořila ohromné bohatství,“ řekl o globalizaci po roce 1991. Doplnil, že pozoruhodné tempo růstu zaznamenaly jen Čína a některé další asijské země. Vývoj po roce 1991 by tedy spíše charakterizoval jako nástup Asie do globální ekonomiky. 

Podle Fergusona vydělalo na integraci Asie „celosvětově možná procento na vrcholu, například firmy jako Apple“. A pak miliony Číňanů, kteří se stali milionáři. „Pro všechny pracovníky s nízkou kvalifikací v evropských a amerických továrnách je to (ale) katastrofa, protože ztrácejí práci,“ upozornil.

„Bohatství, které vytvořila, bylo příliš nerovnoměrně rozloženo,“ poznamenal o globalizaci, proti níž spatřuje rostoucí odpor. „Stručně řečeno, globalizace jako politický projekt skončila,“ uvedl. Ferguson míní, že lidé globalizaci ještě přijímali, dokud šlo o mobilitu kapitálu a volný obchod. Pro neomezený pohyb pracovních sil ale podle něj pochopení nemají. 

Intelektuální celebrita s manželkou nenáviděnou islamisty

Ferguson byl profesorem na Harvardu a nyní působí v Hooverově institutu při Stanfordské univerzitě. Je intelektuální celebritou, v roce 2004 jej magazín Time zařadil na svůj seznam stovky nejvlivnějších osobností planety.

Niall Ferguson: Je čas chystat se na čínský světový řád?

Pětapadesátiletý historik dostává pozvánky na setkání globálních elit. V roce 2016 vystoupil na Světovém ekonomickém fóru v Davosu a zúčastnil se uzavřené schůzky skupiny Bilderberg. 

V češtině vyšla řada Fergusonových děl, například: Vzestup peněz: finanční dějiny světa, Colossus: vzestup a pád amerického impéria, Civilizace: Západ a zbytek světa, Velký rozklad: o úpadku institucí a zániku ekonomik a Virtuální dějiny: historické alternativy. 

Ferguson poutá pozornost i díky své druhé manželce, kterou se stala bývalá nizozemská poslankyně somálského původu Ayaan Hirsiová Aliová. Té vyhrožují islamisté, protože napsala scénář k filmu Podrobení, který kritizuje nerovné postavení žen v muslimských společnostech. Režiséra snímku Thea van Gogha v Amsterdamu v roce 2004 zavraždil muslim marockého původu.

Autor:

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

Švédsko zvýšilo vojenské výdaje kvůli ruské ponorce, jež nikdy neexistovala

V roce 2014 Švédsko tvrdilo, že ve svých vodách zaznamenalo nelegálně plující ruskou ponorku. Na základě obav z možné...

Premium

Čína si pořídila ostrov u Austrálie. Peníze jsou silnější než bodáky

O co se Japonci roku 1942 pokoušeli na Guadalcanalu bodáky, zvládli hned vedle Číňané tlustou peněženkou. Povedlo se...

Začerněný text a razítko tajné. Australská média upozorňují na změnu zákonů

Se začerněným textem na titulních stranách a červeným razítkem tajné. V takové podobě vyšly v pondělí australské...

Nemáme přátele, pouze hory. Moderní dějiny Kurdů jsou plné zrady

Už zase nás Západ zradil, mohou si říkat Kurdové. Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa stáhnout americké...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz