EU vycouvala z protiimigračních plánů. Neumí je zrealizovat, zjistila

  21:25aktualizováno  21:25
Uložení k ledu či posouvání termínů plnění. Takový osud potkal velká opatření na zkrocení migrace, která pod tlakem krize přijala Evropská unie. Na papíře tak zůstávají uprchlická střediska v EU i v severní Africe stejně jako zvýšení počtu unijních pohraničníků. Aktuálně nižší příliv migrantů už EU nenutí vytyčených cílů dosáhnout.

Na pláži u španělského města Tarifa přistál čluna s asi 30 migranty (27. července 2018) | foto: Reuters

Na prosincovém summitu v Bruselu se migraci věnovala pozornost už jen okrajově. „Samozřejmě to není známka toho, že rozhodnutí přijatá v létě byla realizována – naopak,“ upozornil v analytickém článku Niklaus Nuspliger, redaktor švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung.

Fotogalerie

V tichosti se opustily nejméně dva plány, na kterých se osmadvacítka po mnohdy vyhrocených diskusích dohodla. Hlavně že vybuduje na svém území nová střediska, odkud by na základě dobrovolnosti rozdělovala migranty do ostatních států EU. Se středisky se logicky počítalo v zemích u Středozemního moře.

Nikoli překvapivě se však ukázalo, že žádný stát EU zrovna u sebe střediska nechce, napsal Nuspliger s odvoláním na nejmenovaného diplomata. Takže ač formálně odsouhlasen, o tomto kroku se již nemluví.

Mnoho řečí a výsledek žádný. Tak lze charakterizovat osud dalšího neuskutečněného záměru, na kterém se EU usnesla v červnu. Týká se záchytných středisek pro migranty v třetích zemích, někdy nazývaných  „vyloďovací platformy“. Když se totiž státy EU stěží dohodnou mezi sebou, asi jen málokoho udiví, že nezískaly ke spolupráci ani jiné země. 

Raději Africe zaplatíme a snad v ní migranty udržíme, doufají lídři EU

Střediska svorně odmítly severoafrické státy Maroko, Alžírsko, Tunisko, Libye i Egypt, stejně jako země západního Balkánu, které přitom usilují o vstup do EU. Přestože EU jako přesvědčovací argument nabídla finanční a jinou pomoc. Teď se tedy mlčí i o vyloďovacích platformách.  

Přední list Švýcarska, které není členem EU, si v této souvislosti neodpustil ironii. Připomněl, že rakouský kancléř Sebastian Kurz prosazoval mimoevropská centra pro migranty několik let. K činům chtěl přejít během půlročního, v prosinci skončeného rakouského předsednictví v EU. Když ale viděl, že neuspěje, prohlásil na zářijovém summitu v Salcburku, že neví, kdo vlastně tento koncept vymyslel. 

Kde vzít lidi na hraniční kontroly?

Zdar nekorunoval ani snahy EU přimět Egypt, aby jeho pobřežní stráž rozšířila svůj záběr a vozila více lodí s uprchlíky k egyptským břehům. „Diplomaté stále znovu vzbuzují naděje, ale spolupráce se dosud nekonkretizovala,“ poznamenal Nuspliger. 

Redaktor nedává velkou šanci ani tomu, že se podaří brzy najít shodu na zablokované reformě unijního azylového systému. Před květnovými volbami do Evropského parlamentu na to už patrně nedojde. A co bude po volbách, je nejisté snad ještě víc. 

Frontex nepotřebujeme, spolupráce V4 je perfektní, řekl v Košicích Babiš

K neslavným koncům možná EU dovede i zamýšlené personální posílení unijní pohraniční stráže agentury  Frontex. Počet jejích příslušníků má do roku 2020 stoupnout ze současných 1500 na 10 000, žádá spolu s dalšími dosluhující předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Na povrch však již vyplouvají pochyby, zda se členským státům podaří tak rychle sehnat tolik nových (schopných) pohraničníků (a nevytvořit přitom personální nouzi jinde). 

Někteří už proto nadnesli variantu, že by se termín posílení stráže posunul až do roku 2025. Takto výrazný odklad navrhl „jako kompromis“ vlivný německý ministr vnitra Horst Seehofer. Spory přitom přetrvávají i v otázce rozšíření mandátu Frontexu. 

K větší akceschopnosti už EU nenutí vnější tlak. „Uprchlická krize již dávno není krizí akutní,“ připomněl Nuspliger s tím, že počty příchozích migrantů prudce klesly. V roce 2018 dorazilo podle OSN do Evropy na lodích kolem 111 000 běženců, což je desetkrát méně než v roce 2015. Podle mnohých to je ale pořád ještě obrovské množství lidí. 

V uprchlických centrech na řeckých ostrovech navíc dál panují katastrofální podmínky a v Libyi se situace pro migranty také nelepší. Toto ale do titulků médií tak často neproniká, uzavřel analytik švýcarského listu. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Šéf pražských muslimů vyzval k ozbrojování. Ústředí se od něj distancuje

Leonid Kušnarenko

„Ve světle posledních tragických událostí informuji všechny naše členy, hlavně muže - všichni, kteří mají zájem si...

Putin chce střet se Západem, urve kus Finska či Švédska, věští Saakašvili

Ruský prezident Vladimir Putin se dívá do mířidla odstřelovací pušky na zbrojní...

Ruský prezident Vladimir Putin nepřestane s agresemi, protože mu udržují domácí oblibu. Navzdory mínění expertů ale...

Další z rubriky

VIDEO: Výletní loď u pobřeží Norska se ocitla v nouzi kvůli rozbouřenému moři

Výletní loď Viking Sky se u pobřeží Norska dostala po vypadnutí motorů do...

U pobřeží Norska se dostala do potíží výletní loď Viking Sky. V sobotu večer vyslala nouzový signál poté, co jí v...

Raketa v Izraeli zasáhla obytný dům, exploze zranila sedm lidí

Raketa v obci nedaleko Tel Avivu zasáhla obytný dům, zraněno bylo sedm lidí...

Sedm lidí, včetně dvou dětí, bylo ráno zraněno po výbuchu rakety v obci nedaleko izraelského Tel Avivu. Střela byla...

Mosambik po cyklóně hlásí už 446 mrtvých, stovky lidí zůstávají na stromech

Mosambik po cyklóně Idai hlásí 446 mrtvých, 1500 lidí čeká na záchranu na...

Počet obětí cyklóny Idai v Mosambiku vzrostl na 446, oznámil tamní ministr životního prostředí Celso Correia. Podle něj...

Najdete na iDNES.cz