Šéfové zdravotnictví členských států tak nevyhověli francouzskému požadavku na celoevropský a koordinovaný zákaz letů z EU do Mexika, kde je ohnisko nákazy.
Nezaregistrovala jsem, že by nějaké státy k tomu zákazu chtěly vyloženě dramaticky přistoupit, řekla ministryně Filipiová na dotaz ČTK. Upřesnila ale, že se na toto téma povedou v rámci EU další jednání.
Zavádění cestovních omezení, která by pro provozovatele leteckých společností znamenala rušení letů do oblastí postižených chřipkou, by podle odborníků měla velké sociální i ekonomické dopady. Dopravní infrastruktura v EU je totiž velmi propojená, a pokud by se jeden stát rozhodl zakázat lety do nějaké oblasti, ovlivnilo by to i dopravu a cestovní ruch v dalších členských státech a nejen v nich.
Schůzka ministrů, které se zúčastnili i zdravotničtí experti, se také zabývala přípravou na případné vypuknutí pandemie. "(Ze strany expertů) zaznělo, že Evropa je nejlépe připravenou oblastí světa na případnou pandemii. Není tedy důvod k panice," uvedla Filipiová.
"Na druhé straně je samozřejmě ale na místě ostražitost. Situace se vyvíjí velice rychle," dodala a zdůraznila, že takzvanou prasečí chřipku nelze podceňovat, protože proti ní lidské tělo nemusí mít protilátky.
Dle Filipiové i eurokomisařky pro zdravotnictví Androully Vassiliouové, která se dnešního jednání účastnila, zatím nejsou náznaky toho, že by si nákaza v příštích dnech a týdnech vyžádala příliš vysoký počet obětí.
Pacienti totiž dobře reagují na podávání antivirotik Tamiflu a Relenza a postižené země rychle přijímají potřebná opatření.