Středa 19. května 2021, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. května 2021 Ivo

EU je s žalobou na AstraZenecu bezzubá, podle expertů firmu nelze potrestat

  13:46aktualizováno  15:50
Poradenská firma Deloitte již před časem varovala Belgii, že smlouva mezi Evropskou unií a britsko-švédskou společností AstraZeneca o vakcíně proti koronaviru je bezzubá, neboť neukládá žádné sankce za porušení kontraktu. Belgie však smetla kritiku ze stolu, neboť smlouva už byla skoro hotová. Evropská komise nyní žaluje AstraZenecu za nedodržení smlouvy na dodávku vakcíny.

Evropská komise zažalovala AstraZenecu kvůli nedodaným vakcínám | foto: Reuters

„Předpokládáme, že existují dobré důvody očekávat, že bude dodržen předpokládaný harmonogram dodávek,“ napsali zástupci Deloitte 17. srpna 2020 belgické vládě po posouzení textu smlouvy EU s AstraZeneca. „Smlouva o předběžném nákupu však nestanovuje sankce, pokud nebudou dodržena data a množství dodávek,“ upozorňují.

Podle listu Politico, který dokument získal ve spolupráci s belgickým magazínem Knack, varování poradenské firmy znovu vnáší otázky o míře naivity vyjednavačů EU, kteří dohodu podepsali dohodu. Ta totiž ve srovnání s britskou verzí nezmiňuje konkrétní postihy za nedodání vakcíny včas a v potřebné kvalitě.

Politico též poukazuje na fakt, že kontrakt obsahuje doložku znemožňující Komisi žalovat AstraZenecu za pozdní dodávku vakcín. Právníci se domnívají, že Komise bude v současném soudním sporu usilovat o její zneplatnění.

Deloitte se ve svém posouzení klauzuli vysloveně nevěnovala. Došla nicméně k závěru, že členským státům chybí silný nástroj k potrestání firmy za pozdní dodávky vakcín.

Za další právní slabiny smlouvy považovali poradci též neexistenci plánu pro posuzování shody nebo pro případ, že by evropské regulační orgány stáhly šarži vakcín. Několik států v březnu přestalo s očkováním šarží či celou vakcínou od AstraZenecy kvůli obavám, že způsobuje krevní sraženiny. Dánsko AstraZenecu nepoužívá dodnes.

Chudým, nebo Česku? Dánsko se rozhoduje, komu dá nechtěnou AstraZenecu

Za problematické zástupci poradenské společnosti též považovali konkurenční smlouvy AstraZenecy se třetími zeměmi a navrhovaly dodatečné sankce, pokud by došlo k zpoždění dodávek vakcín právě kvůli takovýmto dohodám. AstraZeneca odmítala, že by měla takové smlouvy uzavřené.

EU však si myslí něco jiného. Představitelé bloku obvinili Británii, že využívá právních klauzulí ve smlouvě uzavřené s firmou k tomu, aby si nárokovala dávky očkovací látky z britských závodů, které právem náleží EU. Británie jakékoliv pochybení odmítá.

26. dubna 2021

Příliš pozdě

Smlouva s AstraZenecou též klade značné břemeno na Belgii, od níž očekává pomoc farmaceutickému výrobci s nalezením materiálů, aby firma splnila své závazky. „Belgie ponese následky, pokud by APA (předběžná dohoda o nákupu, pozn. red.) byla zrušena nebo uskutečněna později či v menším množství,“ píše se v analýze poradenské firmy.

Poradci z Deloitte proto doporučovali, aby Belgie podepsala separátní přílohu, „dohodu o kvalitě“, která by podrobně popsala postup pro případ, že by AstraZeneca nedodala vakcíny včas či v nízké kvalitě.

Belgie se však doporučeními nezabývala. Ačkoliv někteří belgičtí činitelé vznesli námitky během zasedání poradní vládní skupiny 19. srpna, podle zástupce Belgie v řídícím výboru EU pro vakcíny Xaviera De Cuypera stanovisko přišlo příliš pozdě.

Evropská komise zažalovala AstraZenecu kvůli nedodaným vakcínám

„Obsah smlouvy v té době již nebylo možné změnit,“ uvedl v rozhovoru pro magazín Knack De Cuyper. Kontrakt byl uzavřen 27. srpna. Podle Politica nedostatečná flexibilita řídícího výboru zřejmě vychází ze skutečnosti, že smlouva s AstraZenecou byla založena na dřívější dohodě firmy s Francií, Nizozemskem, Německem a Itálií, čtyřmi zeměmi stojícími za „očkovací aliancí“.

Právní bitva

EU v pondělí oznámila, že zažalovala AstraZenecu za nedodržení smlouvy na dodávku vakcín proti covidu-19. Firma v prvním čtvrtletí dodala státům zhruba 30 milionů dávek, slíbila ovšem téměř čtyřikrát tolik. Od dubna do června pak plánuje doručit 70 milionů místo očekávaných 180.

Právníci Evropské unie při středečním prvním slyšení u bruselského soudu ve sporu s firmou AstraZeneca vznesli požadavek na okamžité dodání vakcíny z britských továren společnosti.

„Požadujeme dodávky do konce června a také žádáme, aby byly s okamžitou účinností používány všechny továrny uvedené ve smlouvě,“ řekl před soudem právník zastupující EU Rafael Jafferali.

„Smlouva vyjmenovává řadu továren, které měla AstraZeneca využít, a do dneška je AstraZeneca v rozporu se smlouvou nevyužívá,“ dodal Jafferali. Právní zástupce firmy tvrdil opak: „Neexistuje žádná povinnost používat tyto továrny,“ řekl Hakim Boularbah.

EU se přetahuje s Británií o AstraZenecu, hrozí ostrovům odstřižením dodávek

Společnost tvrdí, že nemá dost výrobních kapacit a nejprve musí naplnit podmínky kontraktu s Británií, který Londýn uzavřel dříve než Brusel. Komise však s vysvětleními není spokojena.

Ve smlouvě mezi EU a AstraZenekou jsou uvedeny čtyři závody vyrábějící vakcíny, dva z nich v Británii. Firma do EU dodala preparáty vyráběné v závodech v Belgii a Nizozemsku, ale nevyvezla do zemí EU žádné vakcíny vyrobené v britských závodech, které provozují společnosti Oxford Biomedica a Cobra Biologics. Z kontraktu rovněž vyplývá, že závod firmy Catalent v USA, vyrábějící také vakcínu AstraZeneca, může sloužit jako podpůrný dodavatel látky.

Někteří diplomaté vyjadřovali obavy, zda žaloba ještě více nepodlomí důvěru ve vakcínu britsko-švédské společnosti. Domnívají se též, že bude těžké prosadit urychlení dávek, pokud je firma nebude mít k dispozici.

Právní bitva mezi EU a AstraZenekou bude pokračovat 26. května, na kdy je plánováno vlastní soudní projednání sporu. EU chce, aby byl rozsudek vynesen do konce června.

Autor:
  • Nejčtenější

VIDEO: Silný vítr mlátil s plošinou umývačů oken o mrakodrap. Oba zemřeli

Hrozivé video z čínského Wu-chanu zachytilo dva umývače oken, kteří opakovaně naráželi do fasády mrakodrapu, zatímco...

Zhroutil se mi svět, to je jak na objednávku Rusů, řekl Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček v pořadu Epicentrum Blesku potvrdil, že má stále zvýšenou ochranku, kterou dostal po zveřejnění...

Zeman je připraven Arenbergera odvolat. Babiš míní, že má ještě kam sáhnout

Prezident Zeman je připraven odvolat ministra zdravotnictví Arenbergera kvůli dosud řádně nevysvětleným majetkovým...

Po covidu přišla další rána. Indii děsí agresivní plíseň napadající mozek

Jako by nestačilo, že Indie zápasí s masivní koronavirovou nákazou, v posledních týdnech řeší také nárůst případů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Loď řízená českým kapitánem poškodila nizozemský most, škody jsou velké

Cisternová loď, kterou řídil 59letý český kapitán, narazila do důležitého mostu v nizozemském Groningenu. Nikomu se nic...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Vyjet za prací na Zéland bude složitější. Tamní vláda chce omezit migraci

Nový Zéland už nechce tolik nekvalifikovaných pracovníků ze zahraničí. Plánuje proto upravit svou imigrační politiku a...

Potraty a zbraně. Nejvyšší soud USA před volbami vkročí do kulturních válek

Americký nejvyšší soud se znovu postavil do první linie kulturních válek v USA, když se rozhodl zabývat dvěma kauzami,...

Tisíce migrantů míří do Španělska. Úřady nasadily vojáky, roste napětí

Do španělské enklávy Ceuta míří další tisíce migrantů. Už v pondělí tam přes moře připlul rekordní počet asi šesti...

Guvernér Texasu McConaughey? Další celebritu nepotřebujeme, píší analytici

Americký herec a držitel Oscara Mathew McConaughey v posledních dnech volá expertům na politiku a přemýšlí, zda v roce...

Velká SUPERHERO soutěž: Vyhrajte 4 krabice speciální edice Pampers Pants
Velká SUPERHERO soutěž: Vyhrajte 4 krabice speciální edice Pampers Pants

Nenechte si ujít superhrdinskou soutěž o novou edici Pampers Pants. 10 výherců získá velkou zásobu super praktických plenek – natahovacích...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví, vytvořený princem...

Gelemová se po sedmi letech rozešla se Slováčkem. Touží po rodině

Malířka Lucie Gelemová (38) a hudebník Felix Slováček (77) se rozešli. Žili spolu sedm let, přestože se muzikant...

Cestovky přestřelily při smlouvání pobytů, teď ruší zájezdy i lety

Premium Cestovatelský boom se zatím nekoná. Kanceláře špatně odhadly touhu Čechů vyrazit s ustupující pandemií na zahraniční...

Soused si chce cestu na zastávku krátit přes náš pozemek, chce branku v plotu

Premium Soused si chce ve svém plotu, který stojí na hranici s naším pozemkem, vybudovat branku. Chodil by přes náš pozemek a...