Hranice Bangladéše a Barmy přešly od srpna desetitisíce Rohingů. (3. září 2017)

Hranice Bangladéše a Barmy přešly od srpna desetitisíce Rohingů. (3. září 2017) | foto: Reuters

Etnické čistky Rohingů v Barmě stále pokračují, tvrdí představitel OSN

  • 65
Etnické čistky barmské muslimské menšiny Rohingů pokračují. Podle agentury Reuters to v úterý řekl vysoce postavený představitel OSN. Poté co rohingští povstalci loni v srpnu zaútočili na řadu stanovišť barmské policie, armáda zahájila proti příslušníkům této menšiny tažení. Od té doby z Barmy do sousedního Bangladéše uprchlo asi 700 000 Rohingů.

„Etnické čistky Rohingů v Barmě pokračují. Myslím, že nemůžeme dojít k jinému závěru potom, co jsem slyšel v Cox’s Bázár (bangladéšské město, kde se soustřeďuje většina rohingských uprchlíků),“ uvedl asistent generálního tajemníka OSN pro lidská práva Andrew Gilmour. 

„Systematické násilí proti Rohingům přetrvává... Ačkoliv už nejde o stejné krveprolévání a hromadné znásilňování jako loni, pokračuje méně intenzivní terorizující kampaň, jejímž cílem je Rohingy nechat vyhladovět a přinutit tak poslední příslušníky této menšiny v Barmě uprchnout do Bangladéše,“ dodal.

Barmské úřady Rohingy neuznávají jako etnikum a hovoří o nich jako o nelegálních přistěhovalcích z Bangladéše. V zemi čelí Rohingové dlouhodobě perzekuci, je jim upíráno občanství a základní lidská práva.

OSN a Spojené státy již dříve označily kampaň proti Rohingům za etnickou čistku. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn prohlásil, že postup barmské armády proti Rohingům nese známky genocidy (více v článku Chování barmské armády vůči Rohingům má „prvky genocidy“, připouští OSN). Barma tato obvinění odmítá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video