Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan | foto: Reuters

Turecký premiér testuje křehký smír s Izraelem, chce navštívit Gazu

  • 2
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan řekl poslancům, že se v nejbližší době vypraví do Pásma Gazy. Chce se prý přesvědčit, zda Izrael "dodržuje slib" a uvolňuje blokádu palestinského území. Tel Aviv ale tvrdí: Nic takového jsme neslíbili, blokádu uvolníme, až k nám z Gazy nebudou létat rakety.

Erdogan ohlásil cestu do Gazy poté, co minulý pátek hovořil po telefonu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Ten se mu (na naléhání amerického prezidenta Baracka Obamy) omluvil za tři roky starý zásah izraelského komanda proti aktivistům na lodi Mavi Marmara, kteří mířili právě do pásma Gazy.

Aktivisté chtěli tehdy prolomit izraelskou námořní blokádu palestinského území. Při střetu na palubě Marmary zemřelo devět lidí, osm Turků a jeden Američan tureckého původu. Asi deset izraelských vojáků bylo zraněno, z toho minimálně jeden těžce.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská vláda se za zásah dlouho odmítala omluvit, hledala prý "jiná diplomatická řešení". Vztahy mezi Izraelem a Tureckem byly od incidentu na Marmaře na bodu mrazu, obě země si dokonce navzájem vyhostily diplomaty.

Erdogan nyní prohlašuje, že ona "jiná diplomatická řešení" zatvrzele odmítal, trval prý na tom, aby padlo slovo "omluva". Což se také v pátek stalo. Netanjahuova kancelář následně oznámila, že se oba premiéři domluvili na "normalizaci" vztahů a návratu diplomatů. Izrael také slíbil odškodnění pozůstalým po zabitých aktivistech.

Napotřetí se výlet do Gazy snad povede

Ovšem Erdogan hned o víkendu prohlásil, že takhle jednoduché to nebude. Že "normalizace" vztahů nastane až tehdy, splní-li Izrael své sliby a uvolní blokádu Gazy. Turecký premiér tvrdí, že to byla vedle omluvy a odškodnění třetí základní podmínka, kterou Netanjahuovi dal.

Izraelci se však ústy vládního poradce pro národní bezpečnost Jaakova Amidrora ohradili, že uvolnění blokády Gazy nebylo součástí dohody. A že něco takového připadá v úvahu až tehdy, kdy v Gaze bude klid a nebudou z ní na izraelské území létat rakety. Zatím poslední raketa zasáhla město Sderot minulý týden, když byl v Izraeli a Palestině na návštěvě Barack Obama.

Nyní Erdogan poslancům své strany sdělil, že se už brzy chystá odjet do pásma Gazy i na Západní břeh Jordánu. Aby se podíval, jaká tam panuje humanitární situace. Není to zdaleka poprvé, kdy šéf turecké vlády ohlásil cestu na palestinské území. Například v roce 2011 se tak stalo nejméně dvakrát. Nicméně plány nakonec vždy zrušil.

Pojede nyní? Izraelci tvrdí, že se v Gaze nemají za co stydět a že to naopak bude Erdogan, kdo se bude muset před mezinárodním společenstvím zpovídat ze spolupráce s teroristickou organizací. Tím míní islamistické hnutí Hamas, které pásmo Gazy ovládá od roku 2007.

Pokud jde o zásah na Marmaře, mezinárodní vyšetřovací komise vskutku shledala zásah izraelského komanda nepřiměřeným, nicméně samotnou blokádu Gazy označila za legální. Tenhle závěr ale Ankara odmítla. Sám Erdogan v minulosti označil zabité aktivisty za "mučedníky" a Izrael obvinil z vraždy a státního terorismu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video