Končí éra Alžběty II.? Cestuje stále méně a má tři generace následníků

  9:26aktualizováno  9:26
Potomek Kate a Williama je třetím v pořadí v následnictví na britský trůn. Kdy na něj může usednout? A přiměje jeho narození Alžbětu II. k abdikaci?

Královna Alžběta II. zahájila ve středu 8. května tradičním projevem zasedání britského parlamentu. | foto: AP

Co bylo dlouhá léta tabu, se dnes už zas tak nereálné nezdá: abdikace Alžběty II. Spekulace o eventuálním odchodu sedmaosmdesátileté panovnice na odpočinek se vyrojily (respektive zesílily) letos. Hned z několika důvodů.

Věděli jste, že...

... podle genealogů je britská královská rodina vzdáleně příbuzná s transylvánským vládcem z 15. století Vladem III., známým také jako Napichovač, který byl předlohou románu Dracula.

... odborníci také vystopovali rodinné kořeny k islámskému sultánovi, o němž se předpokládá, že byl potomkem proroka Mohameda.

... tradice, aby byl královským porodům přítomen člen vlády, začala v roce 1688, kdy bylo u porodu manželky krále Jakuba II. přítomno 42 osobností veřejného života. Existovaly totiž pochybnosti, že je jeho manželka Marie skutečně těhotná. Za doby vlády krále Jiřího VI. v letech 1936 až 1952 však byla tradice zrušena.

Napomohlo jim například dění v některých jiných evropských monarchiích. Nejdříve abdikovala populární pětasedmdesátiletá nizozemská královna Beatrix. Žezlo předala synovi Willemu-Alexanderovi. "Neodcházím, protože by pro mě byla služba veřejnosti už příliš, ale protože věřím, že zodpovědnost za naši zemi by měla mít v rukou nová generace," řekla.
 
O pár měsíců později přišla podobná zpráva z Belgie. Odchod do důchodu ohlásil devětasedmdesátiletý král Albert II. Vládu uplynulý víkend předal korunnímu princi Philippovi. Připustil, že důvodem je pokročilý věk a nedostatek sil. "Uvědomuji si svůj věk a mé zdraví mi už nedovoluje dostát povinnostem, jak bych si přál," pronesl.

Zdravotní problémy

Britská média okamžitě začala dumat, zda se k podobnému kroku může někdy odhodlat i dlouholetá vladařka Spojeného království. I její věk je totiž úctyhodný, devadesátka se blíží. A navíc její manžel, dvaadevadesátiletý princ Philip, na tom není zdravotně úplně dobře. Vévoda z Edinburghu byl v poslední době opakovaně v nemocnici, naposledy v červnu na operaci v oblasti břicha (nic bližšího k tomu Buckinghamský palác nesdělil). Vloni byl Philip hospitalizován hned třikrát.

Panovnice sama byla počátkem letošního března v péči lékařů kvůli střevním a žaludečním potížím. Královský palác ujišťuje, že hlava rodu Windsorů se jinak těší dobrému zdraví. Ale přesto: nebudou už chtít Alžběta s Philipem odejít na odpočinek?

Naplno se dohady o možné abdikaci "rozjely" poté, co Buckingham učinil dva konkrétní kroky. Nejprve v květnu oznámil, že panovnice letos poprvé od roku 1971 nepojede na zasedání šéfů vlád zemí Commonwealthu. Na listopadovém summitu na Šrí Lance ji nahradí následník trůnu a její nejstarší syn, princ Charles. List The Daily Telegraph k tomu vzápětí podotkl, že v královských kruzích se šušká, že se Alžběta II. už nevydá do žádných vzdálených zemí. Palác prozradil pouze to, že daleké cesty bude řešit jednotlivě.

Začíná si Charles zvykat na královské povinnosti?

A ten druhý krok? Učinila jej panovnice sama: na letošní tradiční otevírání parlamentu se vypravila i s Charlesem. To se nestalo od roku 1996. A na závěr své řeči poprvé pomlčela o svých plánovaných zahraničních cestách. "Možná proto, že poprvé během její dlouhé vlády žádné cesty nebyly naplánovány," psal The Guardian.

BBC se pro změnu pídila po tom, co znamená Charlesova přítomnost na otevírání parlamentu. Palác sice ujišťoval, že to byla jen náhoda - princ z Walesu prý měl jen volno v diáři, ale média tomu neuvěřila. Spíše to vnímala tak, že Charles si začíná zvykat na povinnosti krále.

Fotogalerie

"Ačkoliv Buckinghamský palác trval na tom, že královna nijak neubírá ve svých povinnostech, vypadá to jako ta pravá chvíle pro prince Charlese, aby na sebe převzal více povinností. A to nejen aby ulevil svým rodičům, ale také aby dal veřejnosti příležitost začít jej vnímat jako potenciálního krále," podotkla BBC.

Magazín Time dokonce psal, že se blíží konec více než šedesátileté éry Alžběty II. Jenomže to není tak jednoduché... Pokud tedy královnino zdraví nepodlomí nějaká náhlá nemoc. Alžběta II. je totiž z rodu žen, které se dožívaly vysokého věku. Stačí snad připomenout její matku, která zemřela ve věku 101 let.

Zapovězené slovo

A abdikace je u ní podle lidí znalých poměrů v královské rodině i přes to všechno stále zapovězené slovo. Svou roli vnímá jako povinnost k lidem danou jí Bohem. Abdikaci svého strýce Edwarda VIII. kvůli svatbě s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou prý považovala za jeho selhání.

Spíše se tedy očekává, že jen "přehodí" na svého nejstaršího syna více svých povinností. A v případě, že by vážně onemocněla, mohl by se ujmout role regenta. Čili prakticky zastoupit svou matku, ona by však formálně zůstala hlavou monarchie.

A pakliže se Alžběta II. dožije (bez abdikace) stejného věku jako její matka, na trůně ji najdeme ještě v roce 2027. Čtyřiašedesátiletý Charles by se tak monarchou mohl stát až ve svých skoro 80 letech. Už teď je nejdéle čekajícím následníkem britského trůnu.

Britové si změnu moc nepřejí

Se všemi těmi dohady může však zamíchat právě narození potomka prince Williama. Bude to poprvé od roku 1894, co budou žít současně tři generace následovníků. Alespoň podle autora královských biografií Roberta Laceyho. "Skutečně to zvyšuje šanci, že královna udělá to, co bylo kdysi nemyslitelné, a abdikuje," míní.

Samotní Britové si to (zatím) spíše nepřejí. Třeba z posledního průzkumu organizace YouGov vyplynulo, že 53 procent obyvatel Spojeného království si přeje, aby nepouštěla otěže až do konce svého života. A pochopitelně po Charlesovi je v řadě na trůn novopečený otec William. Jeho potomek si tedy s největší pravděpodobností na královskou korunu počká desítky let.

Ale pokud podědí po svých předcích dlouhověkost, tak by pak klidně mohl přivést zemi do 22. století.

Světová média chrlí zprávy o narození budoucího britského krále:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Uprchlíci mají talent. Na Sicílii uspořádali estrádu s běženci

Talentová show s uprchlíky v sicilské Katánii (22. června 2019)

Básnířka z Nigérie, reggae zpěvák ze Sierry Leone nebo tanečník z Kolumbie. Ti všichni se uplynulý víkend zúčastnili...

Lidé mají jen dvě pohlaví, řekl žák. Britský učitel jej vykázal ze třídy

Ilustrační fotka

Britské sociální sítě v minulém týdnu obletělo tajně natočené video, v němž učitel kárá žáka za tvrzení, že existují...

Praha jako centrum umělé inteligence. Jsme nejlepší kandidáti, řekl Babiš

Český premiér Andrej Babiš vystoupil 25. června 2019 v Drážďanech na Evropském...

Výzkum umělé inteligence je klíčový pro rozvoj české ekonomiky a Praha se hodí jako sídlo pro evropské centrum, které...

Najdete na iDNES.cz