Zákaz vstupu dětí do škol. Epidemie spalniček v New Yorku se raketově šíří

  11:49aktualizováno  11:49
V americkém okresu Rockland na severu od New Yorku se spalničky šíří tak rychle, že úřady musely vyhlásit stav nouze. Takovou epidemii město nezažilo desítky let. Skoro šest tisíc neočkovaných dětí má zákaz vstupu do škol i obchodů. V případě porušení rodičům hrozí pokuta v přepočtu až 115 tisíc Kč a půl roku vězení.

Až šest tisíc neočkovaných dětí má od úterka zákaz vstupu do škol, obchodních domů, restaurací, kostelů či synagog. Zákaz se nevztahuje na otevřená prostranství jako jsou například dětská hřiště. Potrvá až 30 dní a za jeho porušení rodičům hrozí v přepočtu až 11 400 korun.

Fotogalerie

S potenciálně smrtelnou infekční nemocí se potýkají i další americké lokality, kde dlouhodobě roste počet neočkovaných dětí. Informoval o tom server BBC.

Potvrdil to místní novinář Dylan Skriloff. „První zprávu o počtu nakažených jsme obdrželi před šesti měsíci, od té doby čísla stále stoupají,“ uvedl pro BBC.

Lékaři v Rocklandu za necelý půlrok zjistili přes 150 případů nákazy. To je nejvíce za několik let. Podobně se s epidemií potýkají už i ve státech Washington, Texas nebo Kalifornie. V USA je podle Centra pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC) aktuálně registrováno 314 akutních případů.

„Nebudeme nečinně přihlížet, když jsou u nás děti v ohrožení,“ uvedl k vyhlášení mimořádných opatření zástupce rocklandského úřadu Ed Day. „Musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom ukončili toto šíření,“ dodal.

Poté, co si nákazu přivezl jeden z obyvatel ze zahraničí, začaly se mezi neočkovanými dětmi objevovat desítky případů spalniček.

Rodiče očkování odmítají

V USA v posledních letech výrazně přibylo rodičů, kteří svoje děti nenechávají očkovat. Největší problém je mezi silně věřícími, kteří očkování odmítají. Novinář Dylan Skriloff řekl, že proočkovanost mezi nimi je maximálně 60 procent. Ideální stav přitom činí 95 procent a více.

Co jsou spalničky?

Infekční onemocnění začíná podobně jako nachlazení horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech se objeví bělavé tečky se zarudlým okolím a po několika dnech se přidá červená vyrážka, která začíná vzadu na krku a šíří se na obličej, břicho i končetiny.

Očkování proti spalničkám je součástí tzv. MMR vakcíny, která obsahuje  protilátky proti zarděnkám a příušnicím. První dávka se podává od 13. měsíce věku a druhá mezi pátým a šestým rokem. Někteří lidé očkování odmítají úplně a část rodičů ho odkládá do vyššího roku dítěte. 

„Máme rodiny, které se obávají a stále zpochybňují očkování, jinak bychom měli v zemi stoprocentní proočkovanost a neměli bychom epidemii spalniček,“ řekla ředitelka zdravotního odboru v okrese Rockland Maria Mosquerová.

V souvislosti s klesající proočkovaností se potýká s rychlým šířením nákazy i několik států v Evropě, včetně Česka. Lékaři u nás v republice za poslední tři měsíce evidují už přes čtyři stovky případů. To je více než za celý loňský rok.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Putin nasázel osm gólů. Při děkovačce pak zakopl o koberec a upadl

Prezident Putin při děkovačce zakopl na ledě o koberec a upadl

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek vstřelil do branky soupeře nejméně osm gólů, když si společně s bývalými...

Další z rubriky

Brazilcům vadí finanční škrty ve školství. Užiteční idioti, míní Bolsonaro

Brazilci vyšli do ulic na protest proti snižován státních výdajů ve školství....

Desetitisíce Brazilců ve středu protestovaly proti snížení výdajů na školství, které chystá vláda prezidenta Jaira...

Varšavou prošlo 50 tisíc lidí. Slavili polské členství v Evropské Unii

Tisíce lidí v sobotu pochodovali Varšavou na oslavu polského členství v EU (18....

Tisíce lidí v sobotu prošly centrem Varšavy, aby na manifestaci uspořádané opozičními proevropskými stranami oslavily...

Madurova vláda a venezuelská opozice spolu jednaly v Oslu, potvrdili Norové

Venezuelané přišli uctít oběti protivládních nepokojů v Caracasu. (5. května...

V norském Oslu se tento týden konalo jednání zástupců venezuelské vlády a opozice o poklidném ukončení krize ve...

Najdete na iDNES.cz