Epidemie nedává Evropě oddychnout

  17:24aktualizováno  17:24
Slintavka a kulhavka se na britských ostrovech stále šíří. Další dvě ohniska byla objevena ve dvou hrabstvích na severu a jihozápadě země. Jejich počet tak stoupl na jedenaosmdesát. Rozšíření nemoci po kontinentě brání EU tím, že blokuje hranice členských států, zakazuje dobytčí trhy. Embargo na na vývoz ohrožených zvířat bylo prodlouženo do 27. března. Zakázána je i dopravu zvířat v rámci unie kromě přepravy mezi farmami a na jatka.
Epidemie vypukla už i ve středoasijské bývalé sovětské republice Kyrgyzstán. V postižené provincii Naryn je plná karanténa.

Chrání se i ZOO

Slovenští veterináři z preventivních důvodů zavřeli všechny zoologické zahrady - v Košicích, Bratislavě, Bojnicích a Spišské Nové Vsi. Podle náměstka košické ZOO Štefana Kolára potrvá karanténa nejméně dva týdny.

Čeští veterináři zatím k takovým opatřením nepřistoupili. Například ostravská zoo však ke vchodu rozmístila rohože s dezinfekcí pro podrážky bot i kola aut. Zpřísnila i pravidla pro přepravu zvířat a důsledné prohlídky jejich zdravotního stavu. "Máme normálně otevřeno, jen jsme podle pokynů městské veterinární správy zavedli některá zvláštní opatření. Je to v ostravské zoo vůbec poprvé," říká ředitel zahrady Josef Stehlík. 

Každé zvíře, které čeká export, nebo přijelo odjinud, nyní musí veterinář přísně prohlédnout a vyšetřit na příznaky obou nemocí.

Hlavní veterinář severní Moravy Jaromír Polášek říká, že zatím nevidí důvod, proč by zahrada měla úplně zavřít brány. "Zoo by se zavírala až tehdy, když by se nákaza dostala do bezprostředního okolí, nebo dokonce přímo do Ostravy."

Italský ministr zemědělství Alfonso Pecoraro Scanio označil opatření EU proti šíření nemocí za příliš mírná. Hodlá proto prosadit zákaz dovozu rizikových zvířat a výrobků z nich do Itálie. "Považujeme za správnější přísnější opatření. Domnívám se, že nezbytná je maximální opatrnost," uvedl Pecoraro Scanio pro italský státní rozhlas.

Polští i čeští veterináři zostřili celní kontroly.

Kulhavka a slintavka ochromuje Británii

Británie pálí tisíce nakažených zvířat, čtěte ZDE

Slintavka zasáhla Francii

Opatření proti nákaze zvířat zatím stačí

Scanio už požádal ministra zdravotnictví, aby rozhodl o uzavření italských hranic a zakázal dovoz vepřového, skopového, jehněčího a kozího masa.

V Itálii zatím nebyl hlášen žádný případ slintavky a kulhavky. V rámci prevence chtějí ale severoitalské úřady od pátku zavést dezinfekci obuvi cestujících přilétajících do země. Dočasně byly také uzavřeny všechny dobytčí trhy a výstavy.

Britští chovatelé ovcí chtějí převážet březí samice
Někteří britští chovatelé ovcí žádají podle Českého rozhlasu vládu, aby uvolnila přísná opatření pro pohyb zvířat tak, aby březí ovčí samice mohly být přesunuty na jiné pastviny. Jinak jim i mláďatům hrozí uhynutí. Vládní nařízení jsou velmi přísná a někteří farmáři si stěžují na bezvýchodnost stávající situace. Britská vláda však chce podle Českého rozhlasu rozšířit převoz nenakažených zvířat na jatka pomocí přísně kontrolovaného licenčního systému.

Epidemie se dostala do Kyrgyzstánu
V severní kyrgyzské hornaté provincii Naryn s rozšířeným pastevectvím bylo nákazou postiženo na 130 kusů dobytka. V celé oblasti uzavřené karanténou se nachází zhruba 70 tisíc kusů hovězího. "Zřídili jsme karanténní uzávěry a probíhá plná vakcinace," řekl mluvčí ministerstva zemědělství Kadyrakun Anvarbekov. "Situace je pod kontrolou," dodal.

Případy kulhavky a slintavky nebyly nikdy předtím v této středoasijské republice zaznamenány. "Nákaza k nám proto musela být zavlečena z ciziny," zdůraznil Anvarbekov. Pro Kyrgyzstán je vývoz masa, kůží a živého dobytka významnou vývozní položkou. Hlavním odběratelem je sousední Kazachstán a Uzbekistán. Kůže jsou exportovány především do Číny, Mongolska a Turecka.


Slintavka a kulhavka
(aftózní horečka, slintačka a krívačka, foot and mouth disease)

* Původcem onemocnění je malý (25 – 30 nm) neobalený RNA virus z čeledi Picornaviridae. Do ní patří i viry způsobující hepatitidu typu A nebo dětskou obrnu.

* Nemoc je neléčitelná, lékaři mohou u zvířat jen zmírňovat její příznaky a čekat až či zda ji zvíře přechodí. Zejména u kulhavky však zvířata velmi trpí: v některých případech nelze zamezit takzvanému svlečení z paznechtů, po němž je zvíře odsouzeno chodit po obnaženém mase. U slintavky se dá ošetřovat ústní dutina.

* Po nakažení začíná zvíře vylučovat virus stolicí, močí, slinami i mlékem a to ještě než se objeví první příznaky nemoci. Slintavka a kulhavka není u zdravých, silných a dospělých kusů zpravidla smrtelná. Puchýřky, se objevují v celé dutině ústní i okolí, na kopytech, na vemeni i na dalších částech těla. Zvíře sliní či kulhá. Na porušenou sliznici a kůži nasedají další infekce. Někdy je postižen i srdeční sval.

* Nemoc se šíří nejen přímým kontaktem, ale i pomocí kapének, aerosolem, prachem, kontaminovanou obuví, pneumatikami a krmivem.

* K infekci jsou vnímaví především sudokopytníci - krávy, ovce, kozy, prasata, vysoká zvěř, antilopy, velbloudi, lamy, ale i sloni, ježci a medvědi.

* U člověka virus způsobuje lehké postižení kůže, zpravidla na předloktí. Mohou se objevit i afty v ústech.

*  Postižená zvířata a celé chovy musí být v rámci preventivních opatření okamžitě utracena a spálena. V okolí musí být vyhlášena karanténa a provedena důsledná desinfekce.

Zdroj: MUDr. M. Förstl, MVDr. Z. Čermáková, Ústav klinické mikrobiologie FN Hradec Králové

Autoři: , ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

V Utahu havaroval turistický autobus. Čtyři lidé zemřeli, patnáct se zranilo

Poblíž národního parku Bryce Canyon ve státě Utah v USA havaroval autobus s...

Při páteční nehodě turistického autobusu poblíž národního parku Bryce Canyon v Utahu ve Spojených státech amerických...

V Mnichově začal festival Oktoberfest, pivo je opět o něco dražší

Zahájení 186. ročníku Oktoberfestu v Mnichově. (21. září 2019)

V sobotu v poledne začal v německém Mnichově již 186. ročník pivního festivalu Oktoberfest. Každoročně ho navštíví...

Už nejen blokace webů. Rusko a Čína své občany ještě více izolují

Všečínské shromáždění lidových zástupců je jednokomorový parlament Čínské...

Rusko a Čína nyní spojí své síly ve vesmíru a komunikačních technologiích. Hodlají vytvořit novou satelitní...

V Hongkongu se opět protestovalo. Policie použila slzný plyn a vodní děla

V Hongkongu se opět střetli protivládní demonstranti s policií, který proti nim...

V Hongkongu během soboty proběhla další protivládní demonstrace. Došlo i na potyčky s policí, během kterých použila...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz