Amatérskému entomologovi trvalo více než týden, než zdůvodnění od úřadů získal. "Právník mi neustále říkal: přijďte zítra, přijďte zítra," popisuje postup indické byrokracie Kučera.
Po delším dohadování se měl odsouzený entomolog dostavit 18. září v 11:30. "Ten den mě nechali před kanceláří čekat až do 19 hodin, než mi zdůvodnění předali."
Fungování úřadů v Indii přiblížil český velvyslanec Hynek Kmoníček: "V Česku si představíte soud jako budovu, kde je vývěska, na které se dozvíte, kdo a co soudí i kdy jednání začíná. V Dárdžilingu si ale soudce přijde, jak se mu to hodí, a soudí, co ho zrovna napadne."
Kučera tedy mohl konečně prostudovat zdůvodnění rozsudku o tříletém nepodmíněném trestu a den nato se odvolat. "Soud stanovil předběžné soudní líčení na 16. října. Nezbývá než čekat a doufat," uvedl pro iDNES.cz Kučera.
Kučera totiž dostal tříletý nepodmíněný trest, zatímco jeho kolegovi Petru Šváchovi indický soud stejně dlouhý trest odpustil. Díky tomu, že je pracovníkem Akademie věd České republiky. - čtěte Indický soud osvobodil entomologa Šváchu, Kučerovi dal tři roky
Kučera to štěstí neměl, a tak čekal na písemné zdůvodnění tříletého rozsudku, aby se proti němu - opět písemně - mohl odvolat. - čtěte Český entomolog se nemůže odvolat, chybí mu vyjádření soudu i právník
Odvolací soud až v listopadu
Ani Petr Švácha ještě nemá vyhráno. Zatím se k němu nedostaly jeho doklady. "Měl by je dostat 15. října," doufá Kmoníček. Spolu s Kučerou a ambasadorem Kmoníčkem bude pak v Dárdžilingu při předběžném líčení vyššího soudu.
U slyšení by měl Švácha svému kolegovi pomoci s angličtinou. Velvyslanec zdůraznil, že 16. října se nedá čekat žádný výsledek. "Jde jen o předběžné slyšení. Měli by určit datum soudu. Počítáme, že proběhne v půlce listopadu."
Velvyslanec věří, že soud dojde k nevazebnímu rozsudku. "Pokud budou trvat na vazebním trestu, musí následovat odvolání do Kalkaty, Dillí a dále nejvyššímu soudu v Dillí," vypočítává český ambasador a dodává: "To je na pár let."
Česká ambasáda se bude snažit Kučerovi zmírnit podmínky pobytu, které mu teď třeba zakazují volný pohyb. "Nemůže si například dojet do Dillí pro víza nebo vyzvednout peníze," podotkl velvyslanec.
Čeští představitelé stojí za Kučerou
Za české entomology bojuje nejvyšší představitel zahraniční politiky, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Pokud by se problém českých entomologů nepodařilo zdárně vyřešit, mohlo by to ochladit naše vztahy s Indií. - čtěte Schwarzenberg: Vztahy s Indií se kvůli entomologům mohou ochladit
Další intervenci, tentokrát na půdě Evropského parlamentu, chystá europoslanec Libor Rouček. V pátek předal k podpisu svým kolegům písemné prohlášení. Vyzývá indickou vládu, aby propustila odsouzeného Emila Kučeru. Libor Rouček se domnívá, že rozsudek nad ním je politickou hrou Západního Bengálska.
Nemá prý chránit indickou přírodu, je zneužitím soudní moci pro politické účely. "Naši vědci byli zatčeni v provincii Západní Bengálsko, která dlouhodobě usiluje o větší autonomii na indické vládě," píše v prohlášení Rouček. Místní úřady prý české vědce využívají ke zvýšení tlaku na Dillí. "To je naprosto nepřípustné," uzavírá europoslanec.