Pondělí 30. listopadu 2020, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. listopadu 2020 Ondřej

Macron volá do médií a stěžuje si. Zmizely už dva texty o boji s islamismem

  20:47
Zatímco navenek francouzský prezident Emmanuel Macron vystupuje coby ochránce absolutní svobody slova, v soukromí neváhá zvednout telefon, když se mu něčí názor nelíbí. Dva respektované deníky nedávno stáhly komentáře, které kritizovaly jeho snahu zatočit s radikálním islámem. Redakce nátlak Elysejského paláce popírají, ovšem hned po smazání textů zveřejnily francouzský pohled na věc.

Francouzský prezident Emmanuel Macron na čtvrtečním summitu EU v Bruselu. (17. října 2019) | foto: Reuters

Konkrétně se jedná o dva názorové texty, které komentují Macronův boj proti politickému islámu a imámům šířícím ve Francii radikální myšlenky. Prezident se tím po posledních útocích snaží neustálou hrozbu terorismu zadupat do země a od novinářů zjevně očekává jen chválu a porozumění.

Čečenec sťal v Paříži hlavu učiteli, který přednášel o svobodě slova

Prvním „závadným“ článkem byl komentář íránsko-francouzského sociologa Farhada Khosrokhavara. 

Vyšel poslední říjnový den na portálu Politico s titulkem „Nebezpečné francouzské náboženství sekularismu“. Autor se v něm zamýšlí, proč džihádisté cílí na Francii o tolik víc než na Dánsko, Německo či Velkou Británii, kde také ve velkém žijí muslimové.

Míní, že Francie až příliš lpí na dodržování světskosti ve veřejném prostoru a je „oddaná rouhání“. Odkázal tak na karikatury proroka Mohameda v týdeníku Charlie Hebdo, které pobouřily vyznavače islámu po celém světě. Nová vlna teroru, která trvá dodnes, začala atentátem právě na redakci satirického časopisu. Právě jeho tvorba vyvolala debatu o svobodě slova.

„Stigmatizují a ponižují i ty nejumírněnější nebo sekulární muslimy. Mnozí z nich nerozumějí, proč se francouzská laicita tak obsesivně zaměřuje na islám, zahalování, denní modlitby nebo islámské učení,“ domnívá se sociolog a dodává, že radikalizace na obou stranách jen uvrhává Francii do začarovaného kruhu útoků a reakcí na ně. Nabádá k umírněnosti.

Komentář schytal vlnu kritiky, podle níž svaluje vinu za teroristické útoky na oběti těchto zločinů. A z portálu brzy zmizel, čímž se podle listu The New York Times stal vůbec prvním, který kdy editoři Politica smazali. O dva dny později se na webu objevil nový text. Napsal ho mluvčí francouzské vlády Gabriel Attal a smazané názory označil za urážku obětí.

Šéfredaktor webu Stephen Brown na dotaz serveru The Middle East Eye výslovně odmítl, že by původní text stáhl kvůli tlaku Elysejského paláce. Načasování prý bylo prostě nešťastné. Tvrdí, že se sociologovi omluvil. A na webu čtenářům vysvětlil, že komentář nesplňoval redakční standardy. Khosrokhavar to nicméně označil za cenzuru. 

Prezidenta rozčílily i The Financial Times

Druhým medializovaným případem pak je názorový text zveřejněný 3. listopadu v britských novinách The Financial Times (FT). Napsala ho jejich korespondentka v Bruselu Mehreen Khanová, která míní, že by francouzští muslimové měli být v boji proti terorismu Macronovými spojenci. „Místo toho je však z debaty vylučuje,“ píše.

Macrona tento článek „obzvlášť rozčílil“. „Nesnáším, když mě vykreslují slovy, která nejsou moje,“ řekl pro The New York Times (NYT) prezident, čímž myslel autorčinu záměnu slovních spojení „islámský separatismus“ a „islamistický separatismus“. Macron řekl to druhé, Khanová napsala to první a prezidentovi tím podsunula, že chce potírat islám jako takový.

Kromě toho předestřela, že vláda míří k neúspěchu, že svým slovníkem supluje krajní pravici či že plány o „státním islámu“ spíš připomínají arabské diktátory než osvícenou Francii. Zastává se také obyčejných muslimů, kteří podle ní musí po každém masakru dávat hlasitě najevo svůj nesouhlas s terorismem, ale zároveň nesmějí viditelně ukazovat, že islám vyznávají.

Po kritice čtenářů – a rozzuřeném telefonátu z Macronovy kanceláře – článek z webu FT zmizel. Ani v tomto médiu se dosud nic takového nestalo, uvedla mluvčí novin. Oficiálně byl komentář smazán pro „faktické chyby“, mezi nimi i pro záměnu zmíněných slov či nesprávné tvrzení, že „žádná žena v šátku ještě neprovedla teroristický útok“. 

Názory autorky prý nehrály roli. Druhý den ve FT ovšem vyšel dopis, kde Macron vysvětluje svůj pohled a opakuje, že proti islámu vláda nebojuje. „Obejdeme se i bez článků, které nás rozdělují. Nikomu nedovolím tvrdit, že Francie nebo její vláda povzbuzuje rasismus vůči muslimům,“ napsal.

List The Financial Times stáhl text s titulkem „Macronova válka proti ‚islámskému separatismu‘ jen dále rozděluje Francii“:

Macron si vždy najde čas na kritiku novinových článků

Důkazy o tom, že redakce podlehly Macronově tlaku, když články mazaly, dostupné nejsou. Zmíněné případy nicméně zapadají do širšího kontextu snahy prezidenta ovlivnit to, co média píší. Prezident si totiž ve svém nabitém rozvrhu rád najde čas pro kritiku novinářů. 

Vadí mu tvorba anglofonního a především amerického tisku, který podle webu France24 často upozorňuje na zakořeněnou diskriminaci muslimů a uvádí ji jako jeden z možných důvodů radikalizace mladíků z předměstí.

Sám prezident říká, že američtí novináři francouzskému boji proti terorismu nerozumějí a do svých textů zatahují pohledy typické pro debatu v USA. Třeba rasové otázky nebo otevřenou toleranci k náboženství každého obyvatele namísto přísného sekularismu. 

Povyprávěl to jednomu konkrétnímu novináři. „Takže mi prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek odpoledne zavolal ze své pozlacené kanceláře v Elysejském paláci, aby si postěžoval,“ píše totiž redaktor NYT Ben Smith ve sloupku o Macronově přístupu k anglosaským médiím. 

„Když byla Francie před pěti lety napadena, každý národ na světě nás podpořil. Takže když teď vidím noviny, které pocházejí ze zemí sdílejících naše hodnoty, jak legitimizují násilí a říkají, že kořenem problému je rasistická a islamofobní Francie, prohlašuji, že se základní principy vytratily,“ řekl mu Macron.

Smith cituje i další části hovoru s prezidentem. „Je tu trochu nedorozumění, co to evropský a obzvlášť francouzský model je. Americká společnost bývala segregační, než se přesunula k multikulturnímu modelu. Ten je v podstatě o soužití různých etnik a náboženství vedle sebe,“ řekl například Macron s dovětkem, že tento model ve Francii není.

Problém mají už i média ve Francii

Francouzští novináři kritizují nový zákon z pera Macronovy vlády, který zakazuje focení a natáčení členů bezpečnostních složek při výkonu služby. Považují to za cenzuru a ve společném prohlášení novelu odmítají.

Podle vlády má zákon ochránit identitu zasahujících policistů. Slibuje nicméně, že pro novináře bude platit výjimka.

Člověk tam je v první řadě občan bez ohledu na barvu pleti nebo víru, upozorňuje vládce země. A prý jen chce, aby média chápala, o co mu v boji s terorismem jde. Jenže tak začíná překračovat hranice toho, co by si měl politik k novinářům dovolit. Či co by si média měla nechat líbit.

„Fanatici nemají právo cenzurovat kritiky. Ale to nemá ani Emmanuel Macron. Boje za svobodu slova, za obranu sekularismu, proti rasismu a terorismu jsou neoddělitelně spojené. Autocenzuře v reakci na islamistické výhrůžky se musíme bránit. A stejně tak autocenzuře v reakci na nelibost demokratických lídrů,“ píše sloupkař Kenan Malik pro The Guardian.

A nizozemský server NRC uvádí, že Macronova aktivita znepokojuje novináře, ale i diplomaty v Bruselu. Vždyť právě za vliv na média peskují Maďarsko či Polsko. „Měli bychom se bát, že Macron zavolá šéfredaktorovi hned, jak se mu nějaký článek nebude líbit?“ cituje portál nejmenovaný zdroj ze srdce Evropské unie.

Autor:

Ikeou se drtit nenecháme, chceme vyrábět kvalitu, říká prezident nábytkářů

  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

Obchody, restaurace i služby se otevřou od 3. prosince. Znovu i v neděli

Od čtvrtka 3. prosince se otevřou všechny obchody, restaurace i služby, které jsou nyní uzavřené kvůli opatřením proti...

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do restaurace Šeberák opět přišli lidé. O víkendu se chystá otevřít další bar

Do pražské restaurace Šeberák v pátek opět dorazili lidé. Podnik se poprvé otevřel navzdory zákazu již ve čtvrtek....

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

  • Další z rubriky

Francouzští policisté zbili černocha, který neměl roušku. Teď jsou ve vazbě

Pařížská prokuratura v neděli podle tiskových agentur oznámila, že hodlá obžalovat čtyři policisty podezřelé z ...

Žraloci v Austrálii stále častěji zabíjejí lidi, vědci mají víc teorií

V Austrálii došlo v poslední době k neobvykle velkému počtu útoků žraloků na lidi. Napadení s fatálními následky tento...

Jste jako Hitler, přirovnal Sorose maďarský komisař. Opozice žádá odvolání

Kulturní komisař maďarské vlády Szilárd Demeter přirovnal ve svém článku amerického finančníka a filantropa maďarského...

Z Utahu zmizel záhadný kovový kvádr. Pro úřady je případ uzavřený

Tajemný kovový monolit, který před týdnem objevila posádka vrtulníku v americkém státě Utah, záhadně zmizel. Úřady...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...