Hněv občanů je oprávněný, uznal francouzský prezident Macron v proslovu

  20:11aktualizováno  21:41
Francouzský prezident Emmanuel Macron v proslovu k národu odsoudil násilí při demonstracích a vyzval ke klidu. Hněv občanů, kteří vyšli do ulic, označil za hluboký a oprávněný. V reakci na protesty hnutí takzvaných žlutých vest slíbil francouzský prezident řadu opatření v hospodářské a sociální oblasti, které by měly přispět ke zlepšení situace obyvatel země.

Podle Macrona hněv, jakkoli oprávněný, ale nikoho neopravňuje k násilí, útokům na policisty či rabování obchodů. Pořádek hodlá prezident obnovit všemi prostředky. Zároveň uvedl, že nespokojenost „může být naší šancí“.

Fotogalerie

„Požádám vládu a parlament, aby udělala, co je nezbytné, aby lidé mohli ze své práce od počátku příštího roku lépe žít,“ řekl Macron. 

V projevu k národu Macron avizoval mimo jiné zvýšení minimální mzdy o sto eur měsíčně či vyjmutí důchodců, kteří dostávají méně než 2 000 eur měsíčně (52 tisíc korun), ze zvýšení sociálních odvodů. Dosud se výjimka týkala jen důchodců s příjmem pod 1200 eur.

Odměna zaměstnanců za přesčasy by neměla být nadále podrobena zdanění. 

Zaměstnavatelé, kteří si to mohou dovolit, by měli podle prezidenta přispět k řešení napjaté situace a vyplatit svým zaměstnancům na konci roku prémii. Přislíbil, že by takovou mimořádnou výplatu stát nezatížil žádnými daněmi ani odvody. 

Macron zároveň odmítl znovu zavést takzvanou solidární daň z bohatství (ISF), kterou vláda zrušila na počátku tohoto roku.

Opatření prezident v projevu z Elysejského paláce označil za „hospodářský a sociální výjimečný stav“.

Macron přiznal část viny

„Aby se nám dařilo, musíme se semknout a řešit všechny zásadní otázky národa,“ uvedl Macron. Jako součást debat, které by měly přinést řešení současných problémů, se prezident hodlá scházet se starosty města a obcí „region po regionu“. Do debaty by se podle něj měli zapojit i lidé mimo politické strany a slyšet by měl být i hlas nevoličů.

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Prezident přiznal, že ví, že svými poznámkami některé protestující zranil. „Přijímám svou část zodpovědnosti,“ řekl s odkazem na situaci v zemi.

Pondělní projev byl prvním veřejným vystoupení francouzského prezidenta za více než týden. Reagoval jím na protesty takzvaných žlutých vest, kterým se nelíbí růst životních nákladů i některé reformy francouzské vlády. Plánované zvýšení daně na pohonné hmoty již vláda pod tlakem ulice zrušila.

Ministr vnitra Christophe Castaner po Macronově projevu na twitteru napsal, že prezident „porozuměl hněvu“. „Jeho odpověď je jasná a silná. Nyní musí násilí přestat a musí se vrátit klid,“ napsal. Podle něj nastal čas na „občanský mír a republikánský dialog“.

Radil se s minsitry, odboráři i zástupci zaměstnavatelů

Před projevem se francouzský prezident v Elysejském paláci sešel s poltickými a sociálními partnery. K poradnímu stolu pozval 37 hostů, včetně premiéra a 12 členů vlády, odborářských předáků a představitelů zaměstnavatelů. Podle účastníků porady Macron na přednesené návrhy k vyřešení krize, například ohledně snížení daňové zátěže, neodpověděl.

Egyptské úřady omezují prodej žlutých vest

Egyptské úřady v reakci na protesty ve Francii omezují prodej bezpečnostních žlutých vest. Podle agentury AP je tento krok motivován obavou z možných veřejných akcí na výročí lidového povstání z 25. ledna 2011, které vedlo k pádu tehdejšího prezidenta Husního Mubáraka.

Prodejci bezpečnostních materiálů byli instruováni, aby prodej žlutých vest omezili na velkoobchod, a to pouze prověřeným partnerům a se svolením policie.

„Žádné opatření nebylo oznámeno, prezident nás prostě vyslechl,“ prohlásil někdejší ministr obrany Hervé Morin podle listu Le Parisien.

Hnutí žlutých vest pokračovalo v blokádách i v pondělí. Akce místy způsobily  vážné komplikace v dopravě, upozornil list Le Figaro na svém webu. Protesty se neomezují jen na dálnice a silnice, korsičtí rybáři blokovali trajekty v přístavu Ajaccio.

V sobotu proti rostoucím životním nákladům demonstrovalo po celé zemi 136 tisíc lidí. Podle aktuální bilance policie od 17. listopadu v souvislosti s protesty žlutých vest zadržela už 4 500 lidí. Čtyři tisíce z nich skončily ve vazbě.

Centrální banka v pondělí předpověděla, že protivládní protesty takzvaného hnutí žlutých vest výrazně zpomalí růst francouzské ekonomiky v posledním čtvrtletí letošního roku, a to na 0,2 procenta místo původně očekávaných 0,4 procenta (podrobnosti v článku Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Mayová žádá o odklad brexitu do 30. června. Zapomeňte, vzkázal Juncker

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a britská premiérka Theresa...

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu požádala dopisem šéfa Evropské rady Donalda Tuska o odklad brexitu do 30....

Francouzské veto. Macron hodlá odklad brexitu odmítnout, píše Le Point

Francouzský prezident Emmanuel Macron se setkal s českým premiérem Andrejem...

Odklad brexitu z března na červen, o který žádá britská premiérka Theresa Mayová, hodlá francouzský prezident Emmanuel...

Kocour Brexit neexistuje. Byl to vtip, uvedla francouzská ministryně

Francouzská ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová v Paříži...

Francouzská ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová vzala zpět svá víkendová slova, že svému kocourovi...

Najdete na iDNES.cz