„(Chceme) zabránit tomu, aby lidé bláznivě riskovali, ne všichni mají navíc nárok na azyl,“ uvedl Macron. Dodal, že chce hotspoty zřídit už toto léto. „Ostatní evropské země jsou v tomto velmi zdrženlivé, zkusíme to ale udělat (v součinnosti) s Evropou. V každém případě my, Francie, tak učiníme,“ řekl šéf Elysejského paláce během návštěvy centra pro uprchlíky v Orléansu ve střední Francii
Připomněl, že v Libyi se nyní nachází 800 000 až milion uprchlíků a migrantů. Podle Macrona je třeba rozlišovat mezi žadateli o azyl a ekonomickými migranty. „Neexistuje žádná země, která by mohla přijmout všechny ekonomické migranty,“ řekla hlava Francie.
Příslušné francouzské úředníky chce Macron vyslat i do stávajících italských registračních středisek. Nevyloučil ani vznik hotspotů v Nigeru. Právě v nigerském městě Agadezu se soustřeďují převaděči lidí, kteří migrantům ze západní Afriky slibují bezpečnou cestu přes Saharu.
Macron na začátku týdne v Paříži přijal dva hlavní aktéry libyjské krize, generála Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftara a premiéra tripoliské vlády podporované OSN Faíze Sarrádže. Ti se shodli na potřebě co nejrychlejšího nastolení klidu zbraní a na co nejrychlejších parlamentních a prezidentských volbách.
Tripolis žádá Itálii o pomoc
Ve středu vláda v Tripolisu požádala Řím o pomoc v boji s pašeráky lidí v libyjských vodách. Po setkání s Faízem Sarrádžem o tom informoval italský premiér Paolo Gentiloni.
„Před pár dny mně poslal premiér Sarrádž dopis, v němž Itálii požádal, aby lodě italského námořnictva Libyi poskytly technickou podporu v boji proti pašerákům lidí,“ řekl Gentiloni. Žádost Libye ještě musí podpořit italský parlament a pokud se tak stane, budou k libyjským vodám vyslány italské lodě.
Země Evropské unie v úterý až do konce roku 2018 prodloužily mandát námořní operace EUNAVFOR Sophia, zaměřené především proti pašování lidí ve Středozemním moři. Lodě a námořníci, kteří jsou součástí operace, pomáhají i s výcvikem libyjského námořnictva a pobřežní stráže a přispívají k uplatňování zbrojního embarga OSN. Prodloužení operace bylo možné až poté, co se proti němu přestal stavět Řím.
Od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 se Libye nevzpamatovala z chaosu, čehož využívají pašeráci lidí. Libyjská pobřežní stráž v posledních týdnech zintenzivnila záchranné operace.
U břehů Libye našli tento týden záchrannáři člun s migranty, 13 bylo mrtvých:
25. července 2017 |