Macrona čeká boj o budoucnost Francie, tradiční strany ochromují spory

  12:03aktualizováno  12:03
Emmanuel Macron získal klíče od Elysejského paláce, boj o budoucnost Francie tím ale teprve začal. K získání podpory pro nového prezidenta budou jeho stoupenci zřejmě muset spolupracovat se zavedenými stranami. Ty se však utápí ve vnitřních krizích a nejsou si jisté, zda jim spojenectví s Macronem přinese spásu, nebo definitivní úpadek.

Manuel Valls (vlevo) a Emmanuel Macron | foto: Reuters

V nejvyšší politice je Macron stále nováčkem. Z někdejšího ministra hospodářství v socialistické vládě Françoise Hollanda se během několika měsíců stal zakladatel hnutí En Marche! (Vpřed!) a v neděli také nový francouzský prezident. Stopy Macronovy politické nezkušenosti byly patrné v průběhu celé kampaně a vyvrcholily bujarými oslavami po oznámení výsledků prvního kola voleb (více čtěte zde).

Macron ovládl prezidentské volby. Budu vás chránit, slíbil Francouzům

Centristický kandidát se však ze svých chyb poučil. Stačí se podívat na jeho první povolební televizní vystoupení. Umírněnost, vážná tvář a jasně formulované sliby adresované francouzskému lidu. Macron vyjádřil odhodlání spojit společnost rozdělenou migrací i terorismem. A voličům krajní pravice nabídl slova pochopení a závazek, že na konci jeho mandátu nebudou muset sahat po politických extrémech.

Plány historicky nejmladšího prezidenta Francie jsou smělé a jeho rozvrh na následující týdny více než naplněný. Už v neděli má oficiálně převzít Elysejský palác od dosluhujícího Hollanda. Následně se chystá vyrazit na první zahraniční cestu – v Německu se má sejít s kancléřkou Angelou Merkelovou. Diplomatické styky přitom budou pro Macrona zřejmě oříškem, mnoho zkušeností s nimi zatím nemá.

Boj o parlament a funkční koalici

Aktuálně však budoucí prezident řeší spíše tuzemské starosti. Už za měsíc, 10. a 17. června, čekají Francii volby do Národního shromáždění, tedy dolní komory parlamentu. Bez podpory parlamentní většiny může přitom hlava státu přijít o podstatnou část pravomocí. Macron se bude ve volbách snažit uspět se svým hnutím Vpřed!, které se již stalo regulérní stranou pod názvem La République en marche (Republika na pochodu).

Fotogalerie

Strana chce postavit kandidáty ve všech 577 volebních obvodech, informovala agentura AP. Macron slíbil, že polovina kandidátů by měla vzejít z politických nováčků, což může být podle politologů dvojsečná zbraň. Na jednu stranu nejsou zatíženi žádnými skandály nebo nesplněnými předvolebními sliby, na stranu druhou je však voliči nebudou znát. Podle Macrona by navíc měly tvořit polovinu kandidátů ženy. Kandidátky strana zveřejní ve čtvrtek.

Už příští týden by měl Macron oznámit také jméno případného budoucího premiéra. Adeptem by mohl být někdejší francouzský socialistický premiér Manuel Valls, který v úterý v rozhovoru pro RTL prohlásil, že se chystá ucházet o místo na kandidátce nové strany. Macron sám se členství ve straně po oznámení výsledků voleb vzdal.

Podle průzkumů má La République en marche šanci stát se nejsilnějším parlamentním uskupením. K prosazení klíčových reforem však bude muset získat většinu křesel, což je zatím nepravděpodobné, nebo přesvědčit ke spolupráci některou z tradičních stran. Skládání případné koalice může být ovšem po bouřlivých prezidentských volbách komplikované.

Dobře pro Česko i EU, vítají čeští politici Macronův triumf

Tradiční strany totiž utrpěly nevídaný debakl, když jejich kandidáti vypadli hned v prvním kole. François Fillon kandidující za republikány skončil na třetím místě, kandidát socialistů Benoît Hamon se umístil s velkým odstupem pátý. Republikáni i socialisté tak nyní stojí před dilematem – bojovat s Macronem, nebo se k němu připojit?

Vlivný konzervativec Bruno Le Maire, který sloužil na ministerských postech pod Jacquesem Chiracem a Nicolasem Sarkozym, už oznámil, že chce být součástí „prezidentské většiny“. Tvrdí, že s Macronem jsou si ideologicky velmi blízko. Oficiální rétorika republikánů je však jiná. Strana našla nového dočasného lídra ve starostovi města Troyes François Baroinovi, jehož úkolem je nyní zabránit rozpadu republikánů, získat parlamentní většinu a prosadit se ideálně na místo premiéra.

Strach z Le Penové v opozici

Nevole republikánů podílet se na vládě s Macronovým hnutím má však kromě mocenských choutek ještě jiný důvod. Baroin tvrdí, že pokud by strana podpořila Macrona, role hlavní opoziční síly by připadla Národní frontě Marine Le Penové. Vůdkyně krajní pravice byla sice Macronem v prezidentském klání přesvědčivě poražena, přesto dokázala získat podporu významné části voličů.

Názorová rozštěpenost republikánů po volbách je zjevná. Republikánský senátor a starosta města Angers pro server Politico uvedl, že strana by se měla přidat k Macronovi s cílem reformovat Francii. „Máme tady 39letého prezidenta, obě velké strany selhaly, Francouzi chtějí změnu a touží po tom, aby Macron uspěl. Navíc se jedná o poslední šanci pro Francii. Pokud Macron nesplní sliby, příště vyhraje Národní fronta. Musíme mu pomoct,“ tvrdí.

KOMENTÁŘ: Macronovo vítězství stojí na vratkých základech

O mnoho jasnější není ani situace v táboře socialistů. Někteří členové partaje považují spolupráci s Macronem za jediné možné východisko z politické krize. Poražený prezidentský kandidát Hamon vidí ovšem situaci jinak. Prosazuje spojení levicových politických uskupení do aliance, v níž by zasedli také Zelení, komunisté či krajně levicový Jean-Luc Mélenchon, jenž v prezidentských volbách dosáhl na čtvrté místo.

Hamon navíc ve středu oznámil, že založí nadstranické občanské hnutí sdružující příznivce levice. Smyslem hnutí bude snaha o obrození levice, řekl Hamon v rozhovoru s rozhlasovou stanicí France Inter. Dodal však, že nové hnutí vznikne 1. července, tedy až po červnových parlamentních volbách. Podle deníku Le Monde není zatím jasné, zda Hamon opustí svou skomírající a rozdělenou Socialistickou stranu, za kterou kandidoval.

Macrona tak čeká s příchodem do Elysejského paláce velká výzva. Během jediného měsíce potřebuje získat co největší podporu u voličů, aby mohl následně zastřešit koaliční vyjednávání svého hnutí s dalšími stranami a zajistit si oporu ze strany poslanců. Zatím se však zdá, že osud Francie spočine spíše v rukách rozhádaných republikánů a socialistů, kteří mohou zvolit cestu pozitivní spolupráce, ale i neproduktivní kohabitace (více zde).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Atény postihlo zemětřesení. Zřítily se dva domy, v parlamentu padala omítka

Zemětřesení v Řecku poškodilo kříž na kupoli kostela v Aténách (19. července...

Atény v pátek postihlo krátké zemětřesení o síle 5,1. Zatím nejsou hlášeny žádné oběti. V metropoli se zřítil jeden...

Platit daně je proti Bohu, prohlásili křesťané. U soudu dostali pokutu

A Christian speaker holds a copy of the Bible at Speakers' Corner in Hyde...

Tasmánský nejvyšší soud ve středu řešil kuriózní případ sourozenců, kteří už od roku 2011 neplatí daně. Oba totiž...

Berkeley vymýtí v městských vyhláškách genderově nevyvážená slova

Gender

„Ženy mají nárok na přesné názvy. Naše zákony jsou pro všechny a vyhlášky by se tím měli řídit,“ řekl autor návrhu,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz