Emise z letadel porostou, Evropa chce bojovat povolenkami. Ty zdraží letenky

  16:23
Letecká doprava má problém. Po útlumu za covidu sice zažívá boom, z hlediska dopadů na klima však další růst počtu letů pokračovat nemůže. Evropa se vydává cestou rozšíření emisních povolenek na všechny lety z jejího území. Letenky mohou zdražit, peníze se ale mají využít na kompenzace a alternativní řešení.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ovzduší si na chvíli odpočinulo od hřímajících motorů letadel a z nich vypouštěných plynů. Za dobu pandemie emise oxidu uhličitého z letecké dopravy klesly o polovinu. V Česku dokonce o 70 procent. Nyní se však očekává další nárůst. A to i kvůli chuti lidí cestovat po celosvětových uzávěrách.

České cestovní agentury trend potvrzují. Zájem o pobyty u moře je letos enormní, zájezdy jsou téměř vykoupené.

Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) odhaduje, že do poloviny dekády by mohlo denně létat více než 200 tisíc letů. A k tomu konzultační firma McKinsey tvrdí, že růst po pandemii bude pocházet hlavně z turistiky,“ komentuje Julia Mildorfová Leventon, environmentální sociální vědkyně z české Akademie věd.

Emise skleníkových plynů z dopravy v EU.

Důležitá role Česka

S nárůstem letů počítá i Evropská unie. K jeho zmírnění nicméně udělala další krok. Minulý týden Evropský parlament podpořil návrh na začlenění všech letů z Unie do systému emisních povolenek (ETS).

Od roku 2025 by tak dopravci měli více platit za svůj nepříznivý vliv na klima a ovzduší podobně jako například dopady kompenzují uhelné elektrárny. Dosud bylo bezplatně přidělováno až 80 procent povolenek. Návrh nyní čeká projednávání na úrovni Rady EU, tedy ministrů členských zemí.

České předsednictví chce posílit odolnost EU. V mottu má úkol, v logu růžici

„Toto projednávání spadne do předsednictví Radě, kterého se Česko ujme pro druhé pololetí letošního roku. Pro schválení legislativy navržené Evropskou komisí je potřeba souhlasu jak Parlamentu, tak Rady,“ popsala analytička Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová.

Konečnou podobu legislativního návrhu během českého předsednictví bude projednávat ministerstvo životního prostředí. Resort dopravy v této souvislosti sdělil, že by uvítal spíše pomalejší scénář přechodu na stoprocentní dražbu povolenek.

Narovnání systému

Odborníci se shodují, že letecké společnosti mají v tuto chvíli neférovou výhodu. Na letecká paliva se totiž aktuálně nevztahuje žádná spotřební daň, firmy nemusí platit ani DPH.

„Schválený návrh hodnotím pozitivně. Je to konečně možnost částečně narovnat systém, ve kterém je cestování více ekologickými prostředky, například vlakem či autobusem, znevýhodněné oproti cestování letadlem,“ komentuje analytička Kateřina Davidová z Centra pro dopravu a energetiku.

Mluvčí Smartwings Group Vladimíra Dufková k tématu připomněla, že letecká doprava je dnes jediným druhem dopravy, který platí emisní povolenky, a jejich cena stále roste.

„Zavedení daně bude mít naprosto zanedbatelný dopad na emise,“ uvedla mluvčí Dufková. Mildorfová Leventon ale doplňuje, že by opatření pomoci mělo. „Podle poslední studie asociace Carbon Market Watch by se při tomto rozšíření měly emise snižovat o více než polovinu účinněji, než při současném systému povolenek,“ poukázala expertka.

Konec výhod. Evropská komise chce zdanit znečišťující letecké palivo

„Emisní povolenky, které aerolinie musí platit, dělají další nemalé náklady navíc. V případě, že by došlo k přijetí evropské direktivy, letecké společnosti by platily jak daň za palivo, tak zároveň daň za jeho spalování,“ popsala mluvčí Dufková. Letenky by podle ní mohly zdražit až o pětinu.

Zdražení potvrzuje i ministerstvo dopravy. „Dopad na cenu letenek nelze vyloučit,“ připustil mluvčí resortu Martin Brychta. Dodal, že riziko je i v tom, že není stanovena horní hranice ceny pro emisní povolenky. Úpravy by se podle něj měly provádět tak, aby nebyly pro sektor letectví likvidační.

Peníze pro lidi

Zdanění letů může mít přece jen výhody pro běžné lidi. Peníze, které Evropská unie získá z dražby emisních povolenek, se mohou použít na mnoho dalších účelů. Část výnosů z obchodu s povolenkami putuje i do národních rozpočtů členských zemí EU.

„Vlády by měly alespoň polovinu z těchto prostředků využít na podporu klimaticky prospěšných opatření. V Česku je těmito prostředky financován například program Nová zelená úsporám. Další část výnosů putuje do Modernizačního a Inovačního fondu, které taktéž podporují modernizaci směrem k nízkoemisnímu hospodářství,“ popsala analytička Kolouchová.

Peníze z povolenek by mohli lidé dostat i přímo do ruky. „Například v Rakousku tamní vláda zavádí takzvaný klimatický bonus, kdy domácnosti dostanou 100 až 200 eur ročně jako kompenzaci k zavedení uhlíkové daně,“ dodala Kolouchová.

Létání jako horor. Letiště v Evropě jsou přetížená, ve frontě se čeká i hodiny

Létání pro vyvolené

S létáním má zkušenost jen marginální část světa. Okolo 80 procent světové populace nikdy nesedělo v letadlo. K tomu je však za celou polovinu světových emisí z letadel zodpovědné jedno procento nejpohatších lidí, uvádí studie. Vědkyně Julia Mildorfová Leventon právě v tomto vidí určitý nedostatek evropského nástroje.

„Tento přístup může být neférový. Dopadne totiž povětšinou na ty, kteří často nelétají. Například rodiny, které vyrazí jednou ročně na dovolenou. Přitom největší znečišťovatelé, kteří mají peníze na to létat pravidelně, či v soukromých tryskáčích, zdražení téměř nepocítí a jejich chování se nezmění,“ říká Leventon.

Každý zásah by proto měl být doplněn kompenzacemi a investicemi do dostupných alternativ pro běžné občany, například zlepšování železniční sítě, shodují se expertky.

Hledání alternativ

Další možností investic je modernizace letadel. O tom ostatně hovoří i ministerstvo dopravy. „Klíčový je další výzkum a následné využití udržitelných leteckých paliv, která mají potenciál významně přispět ke snížení emisí oxidu uhličitého z letectví,“ popsal mluvčí resortu Brychta.

Odborníci na druhou stranu konstatují, že zatímco jiné sektory mají potenciál emise rychle snížit, u letectví to v blízké době nehrozí, pokud se dále bude zvyšovat poptávka. „S očekávaným růstem letů nepomůže žádná moderní technologie. Ušetření emisí vždy převáží zvýšený počet pasažérů,“ uvádí Mildorfová Leventon.

Jistotou je v tomto ohledu omezení počtu letů. Podle astrofyzika a environmentalisty Jana Hollana to bude nutné pro dodržení klimatických závazků, které mají zabránit oteplení o více než dva stupně Celsia. Opak by měl ničivé dopady pro život na Zemi.

Solární panely a ukládání uhlíku, máme posledních 1000 dnů na změny, říká OSN

„Pokud máme dodržet klimatické cíle, potřebujeme, aby se letecká doprava nevrátila na úroveň před pandemií covid-19. Dokonce by měla postupně klesat k nule, dokud bude využívat fosilní paliva - k takovému důsledku britské legislativy došla pro vládu studie Absolute Zero. V létání můžeme opět pokračovat, až budou existovat takové pohony, které nebudou způsobovat oteplování. To do budoucna možné je,“ dodává Hollan s tím, že každý může přispět svým dílem tak, že místo cesty letadlem zvolí například vlak.

K tomu vyzývá i cestovatel a aktivista Martin Hyťha z organizace Nesehnutí. „Pozoruji, že zájem vyhnout se letadlům postupně stoupá. Při volnočasových cestách má člověk autentičtější zážitek. Skutečně vnímá, co je mezi místem, odkud vyjel a kam jede. Zároveň má při dobrém plánování možnost navštívit během cesty další zajímavá místa, která by jinak neměl šanci vidět,“ říká Hyťha.

Přiznává ale, že alternativy k letadlům mají i řadu nevýhod z hlediska komfortu a náročnosti. „Člověk musí být tak trochu nadšenec,“ dodává Hyťha. Pomohlo by podle něj rozšiřování železničních sítí a její lepší propojení.

Kolik emisí produkují letadla?

Letadla jsou zodpovědná sice asi jen za 2,5 procent světových emisí oxidu uhličitého, problém je ale jejich růst. Od devadesátých let emise vzrostly o 146 procent. Kromě oxidu uhličitého letadla přispívají k oteplování i tvorbou ozonu z plynů dusíku a takzvanými kondenzačními stopami.

Studie uvádí, že všechny plyny dohromady vzniklé z letů mohou asi za 5 procent globálního oteplování a jde o klimaticky nejméně šetrný způsob dopravy. U krátkých letů vychází letadlo jako až osmkrát emisně náročnější než vlak. Kromě toho vypouštěné škodliviny mají i negativní dopady na zdraví obyvatel.

V České republice tvoří emise z letecké dopravy přibližně jedno procento z celkového objemu (bez započítání přestupných letů), uvádí poslední dostupná data z roku 2018. V celoevropském srovnání jsme lehce pod průměrem, co se emisí na obyvatele týče.

Infografika Emise skleníkových plynů v ČR podle sektorů od autora Fakta o...

Vydělali Trumpovi kámoši na celní válce? Obchody působí podezřele, říká makléř

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které je patrné, že jel po dálnici přes 200 kilometrů za hodinu. Z popisku vyplývá, že se mělo jednat o...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po účelové komunikaci vysokou rychlostí a vjel do křoví. Policie zjišťuje okolnosti události. Řekli to...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a herečka, která zesnula v neděli 6. dubna, si přála obřad jen v komorním kruhu pozvaných. Dát poslední...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

Premium

Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze základen po celém kontinentu v následujících měsících stáhnout až deset tisíc vojáků. Nejde však jen...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru v Praze poté, co si zpěvák Dan Bárta vážně poškodil sluch. Pokud by nyní vystupoval, hrozily by mu...

V ruské Vladimirské oblasti vybuchla munice. Explozi zapříčinil požár

Ve vojenském útvaru v ruské Vladimirské oblasti explodovala munice. Podle ministerstva obrany výbuch způsobil požár po porušení bezpečnostních předpisů. Úřady evakuovaly několik vesnic v Kiržačském...

22. dubna 2025,  aktualizováno  22:33

Medveděv označil Haška za rusofoba. Dej si pozor při přecházení silnice, vzkázal mu

Ruský exprezident a místopředseda ruské bezpečností rady Dmitrij Medveděv se opět ostře vyjádřil na adresu bývalého reprezentačního hokejového brankáře Dominika Haška. Označil ho za rusofoba a...

22. dubna 2025  22:30

Ukrajina míří na důležité jednání o příměří. USA zvažují ústupky Rusku

Sledujeme online

Na středeční jednání o Ukrajině v Londýně vyšlou Spojené státy místo ministra Marca Rubia vyslance Keitha Kellogga. Podle prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského má ukrajinská delegace mandát k...

22. dubna 2025  21:58

Turek ustupuje. Zanechte hranaté výzvy, napsal po kritice fanouškům

Europoslanec Filip Turek po silné kritice vyzval své fanoušky, aby zanechali „hranaté výzvy“ a přestali mu posílat fotky, jak jezdí rychle po dálnicích. Politika, který se dříve chlubil snímkem s...

22. dubna 2025  16:14,  aktualizováno  21:48

Transženy budou muset na pány. Britské politiky potěšil verdikt Nejvyššího soudu

Britský premiér Keir Starmer přivítal rozhodnutí britského Nejvyššího soudu, který rozhodl, že zákon o rovnosti pohlaví definuje ženu jako osobu, jež se narodila jako biologická žena. Podle něj...

22. dubna 2025  21:41

Pistácií je nedostatek. Jejich zásoby se tenčí kvůli trendu dubajské čokolády

Internetový trend v podobě oblíbené dubajské čokolády, který vznikl na sociální síti TikTok, vyvolal na mezinárodních trzích nedostatek pistácií. Upozornil na to deník The Guardian. Čokoláda plněná...

22. dubna 2025  21:29

Místo vězení má být víc finančních trestů, pěstovat konopí nebude trestné

Poslanci projednávali reformu trestního práva. Od změny si ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS slibuje, že uleví přetíženým věznicím a sníží výdaje státu. Vláda prosazuje změnu, která umožní...

22. dubna 2025  5:50,  aktualizováno  21:25

Konec úřadu pro demokracii či vyšetřování zločinů. Rubio přichází se škrty

Šéf americké diplomacie Marco Rubio představil plán na rozsáhlou reorganizaci ministerstva zahraničí Spojených států. Navrhované změny mají snížit náklady a počet zaměstnanců ministerstva. Mimo jiné...

22. dubna 2025  20:23

Čeští vojáci půjdou k soudu kvůli smrti Afghánce, hrozí jim až výjimečný trest

Státní zastupitelství obžalovalo čtyři příslušníky českých speciálních sil kvůli smrti afghánského zajatce, který zemřel po násilném výslechu. Informace webu iRozhlas.cz potvrdila mluvčí Krajského...

22. dubna 2025  9:54,  aktualizováno  20:16

Alzheimera bychom mohli vyléčit dřív, než propukne, říká neurobioložka Moudrá

Premium

Studovala v Kanadě a přednášela na prestižní Cambridgeské univerzitě. Nyní se snaží nabyté zkušenosti přetavit do unikátního výzkumného programu. Experimentální neurobioložka a imunoložka Alena...

22. dubna 2025

Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back
Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back

Když na jaře vytáhnete dětské kolo z garáže, možná zjistíte, že už je vašemu potomkovi malé. Co s tím? Můžete ho prodat jednoduše a rychle díky...

Čínské nákladní lodě směřující do USA ruší plavby. Rezervace prudce klesají

Stále více amerických dovozců se v posledních dnech dozvídá, že čínští dopravci ruší cesty nákladních lodí vypravovaných do USA. Námořní dopravci se tímto způsobem snaží vypořádat s poklesem...

22. dubna 2025

Projekt Manhattan 2.0? Podivín Thiel velí k obohacování uranu, zvěstuje další revoluci

Premium

Peter Thiel velí ke změně. Jeden z nejvlivnějších mužů s kontakty napříč administrativou Donalda Trumpa chce vidět Spojené státy znovu na vrcholu. Katalyzátorem by podle něj měla být jaderná energie....

22. dubna 2025