Senátorka dokázala Trumpovi svůj původ, ten odmítá splnit slib

  8:31aktualizováno  15:13
Americká senátorka Elizabeth Warrenová si nechala udělat test DNA. Prezident Donald Trump ji totiž kvůli tvrzení o jejím domorodém původu posměšně nazval falešnou Pocahontas a senátorce přislíbil peníze na charitu, pokud svůj původ dokáže. Expert zjistil, že má skutečně nevelké procento indiánské krve.
Senátorka Elizabeth Warrenová na snímku z listopadu 2017

Senátorka Elizabeth Warrenová na snímku z listopadu 2017 | foto: Profimedia.cz

Demokratka Warrenová, která patří k možným prezidentským kandidátům pro volby v roce 2020, podle mnohých komentátorů zveřejněním výsledků testu zahájila svou volební kampaň.

Její ostré slovní výměny s Trumpem začaly již před dvěma lety, kdy se ucházel o prezidentský úřad. Warrenová tehdy patřila k nejhlasitějším stoupencům jeho konkurentky Hillary Clintonové a Trump na její útoky reagoval tím, že ji označil za legendární indiánku Pocahontas.

Po několika dalších slovních přestřelkách letos v červenci prohlásil, že dá milion dolarů (22 milionů korun) na jí vybranou charitu, pokud svůj původ dokáže. Warrenová požádala profesora Carlose Bustamanteho ze Stanfordovy univerzity, aby provedl genetické testy.

Americký prezident Donald Trump naslouchá dotazu novináře v Bílém domě (28....

Donald Trump

„Fakta dokazují, že rozhodně ve svém rodokmenu máte předky z řad původních obyvatel Ameriky,“ uvedl Bustamante podle agentury AP. Podle jeho závěrů domorodý předek Warrenové žil před šesti až deseti generacemi a není možné stanovit, z jakého kmene pocházel.

Trump popřel svůj slib, že dá milion dolarů na charitu

Trump se do Warrenové na twitteru tvrdě pustil. „Pocahontas (ta falešná), někdy označována jako Elizabeth Warrenová, byla roznesena na kopytech. Podstoupila falešný DNA test, který ukázal, že může mít 1/1024 (domorodé krve), což je méně, než má průměrný Američan,“ napsal prezident.

Poukázal také na to, že zástupci kmene Čerokézů označili použití testu DNA k určení indiánského původu za nevhodné a špatné, za což jim poděkoval.

V sérii tweetů označil Trump tvrzení Warrenové za lež a podvod a vyzval ji, aby se americkému lidu omluvila. Její výzvu, aby poslal peníze na charitu, již v pondělí zpochybnil a prohlásil, že slib, který učinil na červencovém mítinku v Montaně, nikdy nevyřkl.

„Máte snad problémy s pamětí? Měli bychom zavolat doktora?“ ptala se Trumpa na Twitteru Warrenová, která jej vyzvala k zaslání zmíněného milionu organizaci indiánských žen.

Prezident později svůj postoj upravil s tím, že peníze pošle pouze v případě, že bude moci na test sám dohlížet.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Předčasné volby v Rakousku by mohly být začátkem září, řekl Van der Bellen

Rakouský prezident Alexander van der Bellen informuje média na tiskové...

Rakouský prezident Van der Bellen je pro to, aby se předčasné parlamentní volby konaly začátkem září. Řekl to po...

Mexická policie našla na statku 14 rozsekaných těl, tři unesené osvobodila

Mexická policie zastřelila 11 pašeráků drog a zabavila velké množství zbraní. (29. 5. 2011)

Příslušníci mexických bezpečnostních sil našli při zásahu v usedlosti na západě země rozčtvrcená těla 14 lidí. Ostatky...

Při vzpouře vězňů v Tádžikistánu zemřelo 32 lidí, vedli ji militanti IS

Ilustrační foto

Tři dozorci a 29 vězňů přišlo o život při vzpouře ve věznici v Tádžikistánu, uvedlo tamní ministerstvo spravedlnosti....

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz