Elektrárna na Islandu odčerpává CO2 z atmosféry, ukládá ho do země

  20:06aktualizováno  20:06
Geotermální elektrárna na Islandu testuje nový způsob snižování emisí oxidu uhličitého. Do provozu nasadila speciální zařízení, které tento skleníkový plyn odsává z atmosféry a ve směsi s vodou ho ukládá do země. Tam se oxid chemickou reakcí váže na podložní horniny. V budoucnu může tento systém přispět k boji s globálním oteplováním.

Objem oxidu uhličitého, který průmyslové společnosti vypouštějí do atmosféry, strmě roste. Následkem je růst globální teploty. Světové velmoci se proto loni na klimatické konferenci v Paříži zavázaly, že sníží produkci emisí skleníkových plynů tak, aby teplota v následujících letech nevzrostla o více než dva stupně Celsia v porovnání s předindustriální dobou (více zde).

Vědci zkoušejí zastavit oteplování Země, testují i stínítka

S expanzí letecké i pozemní dopravy a závislostí na fosilních palivech však roste tlak i na alternativní možnosti, jak snížit koncentraci CO2 a dalších skleníkových plynů v atmosféře. Jednou z variant je technologie takzvaného přímého odčerpávání, která z atmosféry dokáže vysát oxid uhličitý a uložit ho v podzemí, píše server Quartz.

S touto technologií vědci koketují již několik let. Na počátku iniciativy stáli světoví miliardáři v čele s Billem Gatesem. Do vývoje investovali miliardy dolarů. Na zařízeních pracují tři společnosti – kanadská firma Carbon Engineering, americká Global Thermostat a švýcarský tým Climeworks.

Jak funguje odčerpávání a ukládání CO2 společnosti Climeworks?

Jak funguje odčerpávání a ukládání CO2 společnosti Climeworks instalované na Islandu?

O vývoji se zatím příliš nemluví, a to ze dvou důvodů. Klimatologové totiž stále doufají, že světové mocnosti se s emisemi skleníkových plynů dokáží poprat normami a přechodem na zelenější zdroje energie (roční emise oxidu uhličitého jednotlivých států najdete zde). Druhým problémem je fakt, že přímá filtrace CO2 z atmosféry je stále velmi nákladná a časově náročná.

Fotogalerie

Postupné zlepšování technologie však ukazuje, že filtrace může v budoucnu najít uplatnění i v širší praxi. V červnu loňského roku společnost Climeworks oznámila výsledky svého pokusu, který provedla v geotermální elektrárně Hellisheiði  na Islandu. Do hloubky až 800 metrů zde napumpovali směs 200 tun oxidu uhličitého, vody a stopového množství radioaktivního izotopu uhlíku C14, který napomáhal při detekci možných úniků.

Směs po vtlačení do země reagovala s čedičovým podložím. Po šesti měsících museli vědci pokus přerušit kvůli porouchanému čerpadlu. Zjistili však, že se na čerpadlu a v dutinách čediče vytvářejí nánosy kalcitu, do kterého se uložil injektovaný oxid uhličitý. Vědci předpokládali, že transformace bude trvat mnoho let, rychlost je proto překvapila.

Systém společnosti Climeworks

Systém společnosti Climeworks

Pro takové uložení zachyceného CO2 je potřeba vhodné podloží. Čedič je v tomto ohledu z chemického hlediska ideální. Tým Climeworks se proto na Island vrátil a u elektrárny instaloval permanentní systém na zachycování oxidu uhličitého. Geotermální elektrárna je sice považována za čistý zdroj energie, malé množství CO2 však do atmosféry vypouští.

Boj se změnou klimatu? Mějte méně dětí a vynechte létání, radí studie

Instalací systému Climeworks se však elektrárna Hellisheiði stala prvním podobným zařízením, které má zápornou uhlíkovou bilanci. V testovacím provozu dokáže zachytit asi 50 tun CO2 ročně, tedy roční produkci průměrné americké domácnosti.

Podobné testovací provozy běží i na dalších místech, například ve švýcarském Curychu, připomíná magazín Science. Ročně zde z atmosféry odčerpají asi 900 tun CO2. Náklady na likvidaci jedné tuny oxidu uhličitého se pohybují v řádu stovek dolarů. Vývojáři doufají, že při plošnějším zavedení technologie se jim podaří výdaje snížit na asi 50 dolarů.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Vyšetřovatelé obvinili čtyři separatisty z útoku na malajsijské letadlo MH17

Malajský vyšetřovatel u trosek sestřeleného letu MH17 na Ukrajině (22. července...

Z odpovědnosti za sestřelení malajsijského letounu na lince MH17 na východě Ukrajiny budou souzeni Rusové Igor Girkin,...

Černobyl na prodej. Lidé ve velkém nakupují předměty ze sovětské éry

Na internetu je možné zakoupit stejné plynové masky, které používaly vojáci v...

Seriál Černobyl přitáhl celosvětovou pozornost. Na místo jaderné katastrofy proudí davy turistů, uživatelé sociálních...

Bezpečnosti očkování nevěří třetina Evropanů. Nedůvěra stoupá i v Česku

Očkovací centra v New Yorku nabzí při epidemii spalniček vakcinaci zdarma

Celosvětově nejnižší důvěru v bezpečnost očkování mají obyvatelé Evropy, kde jsou o ní přesvědčeny pouze necelé dvě...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz