Věž hrůzy nad Caracasem. Z perly architektury je mučírna tajné policie

  19:47aktualizováno  19:47
Spirálovitá budova El Helicoide měla být ozdobou Caracasu a symbolem pokroku země s největšími zásobami ropy na světě. Odvážná architektonická vize se však změnila v symbol venezuelské noční můry. Z betonové šroubovice trůnící nad slumy je dnes vězení tajné služby, píše The Guardian.

Je to příběh jako vystřižený z románů magického realismu. Příběh Babylónské věže, která se měla stát schodištěm do ráje konzumu, ale místo toho je z ní spirála do pekla hospodářského rozkladu a diktatury. Zlověstný zikkurat, tropický Barad-dûr, z něhož režim Nicoláse Mádura kontroluje zbankrotovanou zemi.

Fotogalerie

El Helicoide je dnes sídlem tajné policie SEBIN (Servicio Bolivariano de Inteligencia Nacional), a ta má v poslední době napilno. Venezuelou už několik měsíců otřásají nepokoje proti Madurovým diktátorským choutkám, jejichž posledním projevem bylo rozpuštění parlamentu ovládaného opozicí a ustavení vlastního sboru zákonodárců (více zde).

Maduro zoufalou ekonomickou situaci země, kterou sužuje hyperinflace a v níž se nedostává základních potravin a léků, svádí na imperialistické síly a sabotéry. Protesty tvrdě potírá, od začátku roku při protivládních demonstracích zahynulo přes 120 lidí. Cely v kriminálech tajné policie praskají ve švech.

„El Helicoide je metaforou moderní venezuelské éry a všeho, co se stalo špatně,“ říká kulturní historička Celeste Olalquiagaová, která o pozoruhodné stavbě napsala knihu Downward Spiral: El Helicoide’s Descent from Mall to Prison

Architektonické veledílo

Příběh El Helicoide se začal odvíjet v polovině 50. let. Venezuele tehdy tvrdou rukou vládl generál Marcos Pérez Jiménez, který z ropného boomu financoval stavbu dálnic, mostů a velkorysých vládních budov. Caracas měl předstihnout americká velkoměsta a stát se Mekkou moderní architektury.

Její vrcholnou ukázkou měl být drive-in obchodní dům obtočený spirálovitou dráhou, po níž by zákazníci mohli vyjet autem až na střechu. Mělo zde být 300 luxusních butiků, před každým z nich dvě parkovací místa. Plány počítaly s obřím kinem, bazénem, pětihvězdičkovým hotelem a diskotékami. Výroby kupole pro vrcholek budovy se ujal slavný architekt a vynálezce Buckminster Fuller.

Generál Marcos Pérez Jiménez vládl Venezuele v letech 1952 až 1958. Nad...
Maketa El Helicoide. V supermoderním obchodním domě měl být bazén, obří kino a...
Na projektu El Helicoide se podíleli tři architekti: Jorge Romero Gutiérrez,...

„Celý komplex byl navržen jako urbanistická plastika, architektonické veledílo, které přirozeně zapadá do rytmu okolních kopců,“ napsal později jeden z autorů projektu Dirk Bornhorst. „Je to jeden z nejdokonalejších výtvorů, který kdy vzešel z mysli architekta,“ rozplýval se básník Pablo Neruda. Salvador Dalí se nabídl, že obstará vnitřní výzdobu.

Prokletí Tarpejské skály

Na konci 50. let se stavba zadrhla. Generál Jimenéz byl svržen a projekt, nad kterým držel ochranou ruku, přišel o podporu státu. Peníze došly, dodavatelé nedostávali zaplaceno a obchodníci, kteří si v obchodním domě předplatili místa, investora zažalovali. Developerská firma nakonec zkrachovala a nedostavěný El Helicoide převzal v roce 1976 stát.

Venezuelská krize

Zlé jazyky dnes tvrdí, že El Helicoide byl od začátku prokletý projekt a připomínají, že vyrostl na kopci jménem La Roca Tarpeya - tedy na Tarpejské skále, z níž ve starověkém Římě shazovali odsouzence na smrt. 

Vláda dlouho nevěděla, co s gigantickým betonovým šnekem dělat. Na konci 70. let sem nastěhovala stovky lidí, kteří při sesuvech půdy přišli o střechu nad hlavou. Netrvalo dlouho a z El Helicoide se stal slum, v němž v otřesných hygienických podmínkách žilo více než deset tisíc lidí a kde kvetla prostituce a obchod s narkotiky.

Semeniště bídy a zločinu bobtnalo tři roky, než ho úřady nechaly násilím vyklidit. Chvíli se uvažovalo, že zde vznikne muzeum antropologie. Úřady oslovily i architekta původního projektu Jorge Romera Gutiérreze, z něhož tou dobou byl zahořklý muž, který do svého snu investoval tolik peněz, že málem zkrachoval. 

Gutiérreze se zařekl, že do El Helicoide už nikdy nevstoupí. „Byl příliš starý a unavený, aby ještě choval nějakou skutečnou naději. Pamatuji si, jak mi říkal: ‚Je to prokleté, nebudeš schopný s tím něco udělat‘,‘“ vzpomínal později Alberto Sato, který měl monstrum uprostřed rozrůstajících se slumů adaptovat na muzeum. 

Gutiérrez měl pravdu, z muzea sešlo. V El Helicoide se v polovině 80. let usadila tajná policie, která odsud měla perfektní rozhled po Caracasu. „Důstojníkům se líbilo, že mohou jako James Bond zajíždět autem až do kanceláře,“ píše Celeste Olalquiagaová.

V kobkách karibského Stalina

Spodní patra El Helicoide začala fungovat jako cely a mučírny. Prvním doloženým vězněm byl astrolog José Bernardo Gómez. Provinil se tím, že z postavení planet vyčetl smrt tehdejšího prezidenta Rafaela Caldery (netrefil se, Caldera zemřel až v roce 2009). Gómeze následovaly stovky lidí a tajná služba v El Helicoide zůstala i po nástupu Hugo Cháveze, otce současného socialistického režimu a Madurova předchůdce.

„El Helicoide je venezuelské centrum mučení. Je to peklo na zemi,“ řekl listu The Guardian opoziční aktivista Rosmit Mantilla, který zde byl vězněn dva a půl roku. Vězni jsou podle něj podvyživení a kobky přeplněné. El Helicoide sice vypadá mohutně, zdání ale klame - je to jen betonová skořápka „nasazená“ na skálu.

Pohled na futuristickou budovu El Helicoide v Caracasu. Dnes slouží jako sídlo...
El Helicoide je dnes sídlem tajné služby SEBID a je obklopen slumy

„Jsou tam nejméně tři místnosti určené k mučení. Nemohli jsme spát, celou noc jsme slyšeli výkřiky,“ popisuje Mantilla, který shromáždil svědectví o tom, jak agenti současného režimu mučí vězně elektřinou, věší je ke stropu za končetiny a strkají jim hlavu do výkalů. Dnes se podle lidskoprávní organizace Una Ventana a la Libertad v celách pro 80 lidí tísní asi tři sta vězňů.

Z futuristické stavby, která se měla stát oslavou venezuelského pokroku, je dnes symbol zkrachovalých ropných snů a nastupující diktatury. Ostatně Nicolás Maduro se v neděli pochlubil, že vypadá jako jeden z nejhorších tyranů v historii. „Někteří lidé říkají, že jsem karibský Stalin. Vždyť já tak vypadám: podívejte se na profil mého obličeje,“ prohlásil podle agentury TASS v televizi.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Útok Afghánce má druhou oběť. Po farmáři zemřel i pracovník ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním...

Čtyři stateční. Tolik údajně zbývá sehnat poslanců ke schválení brexitu

Britský premiér Boris Johnson bude muset v parlamentu bojovat doslova o každý hlas, aby prosadil dohodu o brexitu, na...

Naše generace je odpovědná za klimatickou krizi. V Anglii se bouří senioři

Klimatické protesty bývají často spojovány s mladými lidmi. Jejich globální tváří je ostatně šestnáctiletá studentka...

Kozel zahradníkem. Venezuela je v Radě pro lidská práva, která ji vyšetřuje

Valné shromáždění OSN zvolilo Venezuelu do Rady OSN pro lidská práva. Prezident Venezuely Nicolás Maduro to označil za...

Najdete na iDNES.cz