Hispánské děti dovádí u otevřeného hydrantu na Manhattanu. Ulice New Yorku se v...

Hispánské děti dovádí u otevřeného hydrantu na Manhattanu. Ulice New Yorku se v současných vedrech změnily v peklo. (1. června 2021) | foto: AP

Vedro, tekoucí asfalt a výpadky proudu. Města se mění v nehostinná doupata

  • 453
Dopad klimatických změn na život ve městech bude rozsáhlý. Podle pesimistických předpovědí se například ve Spojených státech očekávají dramatické následky od opravdu rozsáhlých výpadků elektřiny po kolapsy infrastruktur. Mnozí již však přicházejí s inovacemi, jak se přizpůsobit nové situaci, kterou lidé mohli naposledy okusit letos v létě.

Rekordní vedra a nebývalé deště letošního léta opět naznačily, jak se klima proměňuje. Tyto změny působí nerovnoměrně na americká města, kde žije přes 80 procent americké populace,. A není to způsobeno jen velikostí jejich populace, ale také jejich stávající a často nedostačující infrastrukturou.

„Zřejmě za 50 či 60 let bude život v některých městech nesnesitelný,“ říká podle deníku The Guardian Kurt Shickman z americké agentury Global Cool Cities Alliance. Založil ji v roce 2011 ve snaze hledat cesty k chladnějšímu klimatu právě ve městech.

V městských oblastech jsou vlny veder úmorné zejména kvůli dopravě, průmyslovým provozům, sálajícímu betonu a asfaltu. A právě ve městech – zejména v jejich chudinských oblastech – často dochází po deštích k těm nejhorším záplavám.

„Lidé do městských oblastí přicházejí a nedají se zastavit,“ říká Chandana Mitrová, která na Auburnské univerzitě v Alabamě studuje vliv veder na města. Mitrová zažila klimatické změny v Indii, ve své rodné Kalkatě, a nyní jejich vývoj sleduje v Auburnu. „Každý má tendenci žít ve městě a je z toho chaos,“ dodává.

Za půl století jak v poušti

Letos publikovaná studie Marylandské univerzity předpovídá, jak bude v amerických městech v roce 2080. Průměrný nárůst teploty odhaduje na 4,5 stupně Celsia a posun vyšších teplot a sucha na mapě amerických měst na sever tipuje na 850 kilometrů. V New Yorku by tak mohlo být v roce 2080 jako nyní v arkansaském Jonesboru, kde jsou extrémní teploty již běžnou záležitostí

Po řadě let s rekordními vedry a záplavami za sebou se americká města již musí potýkat s dopady těchto změn. Na prvním místě jsou to ztráty na lidských životech. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí zemře v USA každým rokem 658 lidí na následky veder.

Hořící Česko: vedro a sucho devastuje přírodu, velkých požárů prudce přibývá

Jen v letech 1999 až 2010 vyvolala vedra v USA 8081 úmrtí, která postihla zejména nejstarší, nejmladší a nejchudší populaci. Lucy Hutyrová, profesorka ekologie Bostonské univerzity, k tomu připomíná, že v rozpálených městských oblastech se lidem hůře spí a mají pak následné zdravotní potíže.

Znečištění vzduchu se za horkých dnů také zhoršuje, takže při otevřených oknech trpí lidé navíc dýchacími potížemi. K tomu teplejší a vlhké podnebí vyvolává srážky a následné záplavy jsou taktéž na vzestupu. Podle americké Národní meteorologické agentury jen letos zemřelo v USA kvůli záplavám 78 lidí.

Jak Newyorčané již letos zažili, nadměrná vedra vedou spolu s vyšší spotřebou elektřiny, mimo jiné i kvůli klimatizaci, také ke kolapsům energetické přenosové soustavy. K tomu přibývají další potíže s infrastrukturou. Asfalt se za vysokých teplot roztéká, železniční koleje se roztahují a dokonce i letiště mají problémy. Horký vzduch je řidší a za určitých okolností nedovoluje letadlům vzlétnout. To s sebou samozřejmě nese i ekonomické následky.

16. června 2019

Hledá se řešení

S tím se také vynořují i snahy, jak se s tím vypořádat. „Řešení není jednoznačné,“ dodává Shickman z GCCA. Informovanost zde také sehrává svou roli. V New Yorku již někteří zdravotničtí asistenti prošli školením, jak svým klientům pomoci se vypořádat s teplotním stresem.

Stromy a zelená vegetace jsou přirozenou reakcí. Stromy nenabízejí jen stín, ale vypařováním vody také ochlazují vzduch. Vedení New Yorku se k tomu například postavilo programem milion stromů navíc, to však není řešením pro všechny lokality, dodává Hutyrová.

Připomíná, že Los Angeles narazilo s tímto programem na zásadní překážku: nedostatek vody. Avšak oblasti na severovýchodě Států s dostatkem vody mají možnost budovat parky a města ochlazovat. Jedním z řešení, které navrhuje Mitrová, je zakládat městské zahrady.

Severovýchod USA zasáhla vlna veder, o život připravila už šest lidí

Ochlazení střech a chodníků se nabízí jako další řešení. „Všechny střechy by mohly být bílé s výjimkou solárních panelů a vegetace,“ podotýká Shickman. Bílá či světlá barva tolik nepřijímá teplo ze slunečních paprsků a může snížit teplotu ve městě a jednotlivé domy či byty může ochladit.

Podle jedné studie by zesvětlení střech a chodníků v Chicagu snížilo teplotu ve městě o 1,5 stupně Celsia. V tomto směru se v USA již objevily první iniciativy. Kentucká Louisville, která má mezi americkými městy prokázaný jeden z nejrychlejších vzestupů teplot, začala nabízet finanční úlevy za chladnější střechy v komunitách s nižšími příjmy.

Klimatizace se k ochlazování měst zdá být nejsnadnějším řešením. Hutyrová ale připomíná, že zdání klame. Klimatizace zvyšuje spotřebu energií za jejich plýtvání, a pokud ji bude pohánět energie z fosilních zdrojů, začarovaný kruh se nikdy nerozetne.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video