Vedro, tekoucí asfalt a výpadky proudu. Města se mění v nehostinná doupata

  11:45aktualizováno  11:45
Dopad klimatických změn na život ve městech bude rozsáhlý. Podle pesimistických předpovědí se například ve Spojených státech očekávají dramatické následky od opravdu rozsáhlých výpadků elektřiny po kolapsy infrastruktur. Mnozí již však přicházejí s inovacemi, jak se přizpůsobit nové situaci, kterou lidé mohli naposledy okusit letos v létě.

Hispánské děti dovádí u otevřeného hydrantu na Manhattanu. Ulice New Yorku se v současných vedrech změnily v peklo. | foto: AP

Rekordní vedra a nebývalé deště letošního léta opět naznačily, jak se klima proměňuje. Tyto změny působí nerovnoměrně na americká města, kde žije přes 80 procent americké populace,. A není to způsobeno jen velikostí jejich populace, ale také jejich stávající a často nedostačující infrastrukturou.

Fotogalerie

„Zřejmě za 50 či 60 let bude život v některých městech nesnesitelný,“ říká podle deníku The Guardian Kurt Shickman z americké agentury Global Cool Cities Alliance. Založil ji v roce 2011 ve snaze hledat cesty k chladnějšímu klimatu právě ve městech.

V městských oblastech jsou vlny veder úmorné zejména kvůli dopravě, průmyslovým provozům, sálajícímu betonu a asfaltu. A právě ve městech – zejména v jejich chudinských oblastech – často dochází po deštích k těm nejhorším záplavám.

„Lidé do městských oblastí přicházejí a nedají se zastavit,“ říká Chandana Mitrová, která na Auburnské univerzitě v Alabamě studuje vliv veder na města. Mitrová zažila klimatické změny v Indii, ve své rodné Kalkatě, a nyní jejich vývoj sleduje v Auburnu. „Každý má tendenci žít ve městě a je z toho chaos,“ dodává.

Za půl století jak v poušti

Letos publikovaná studie Marylandské univerzity předpovídá, jak bude v amerických městech v roce 2080. Průměrný nárůst teploty odhaduje na 4,5 stupně Celsia a posun vyšších teplot a sucha na mapě amerických měst na sever tipuje na 850 kilometrů. V New Yorku by tak mohlo být v roce 2080 jako nyní v arkansaském Jonesboru, kde jsou extrémní teploty již běžnou záležitostí

Po řadě let s rekordními vedry a záplavami za sebou se americká města již musí potýkat s dopady těchto změn. Na prvním místě jsou to ztráty na lidských životech. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí zemře v USA každým rokem 658 lidí na následky veder.

Hořící Česko: vedro a sucho devastuje přírodu, velkých požárů prudce přibývá

Jen v letech 1999 až 2010 vyvolala vedra v USA 8081 úmrtí, která postihla zejména nejstarší, nejmladší a nejchudší populaci. Lucy Hutyrová, profesorka ekologie Bostonské univerzity, k tomu připomíná, že v rozpálených městských oblastech se lidem hůře spí a mají pak následné zdravotní potíže.

Znečištění vzduchu se za horkých dnů také zhoršuje, takže při otevřených oknech trpí lidé navíc dýchacími potížemi. K tomu teplejší a vlhké podnebí vyvolává srážky a následné záplavy jsou taktéž na vzestupu. Podle americké Národní meteorologické agentury jen letos zemřelo v USA kvůli záplavám 78 lidí.

Jak Newyorčané již letos zažili, nadměrná vedra vedou spolu s vyšší spotřebou elektřiny, mimo jiné i kvůli klimatizaci, také ke kolapsům energetické přenosové soustavy. K tomu přibývají další potíže s infrastrukturou. Asfalt se za vysokých teplot roztéká, železniční koleje se roztahují a dokonce i letiště mají problémy. Horký vzduch je řidší a za určitých okolností nedovoluje letadlům vzlétnout. To s sebou samozřejmě nese i ekonomické následky.

Hledá se řešení

S tím se také vynořují i snahy, jak se s tím vypořádat. „Řešení není jednoznačné,“ dodává Shickman z GCCA. Informovanost zde také sehrává svou roli. V New Yorku již někteří zdravotničtí asistenti prošli školením, jak svým klientům pomoci se vypořádat s teplotním stresem.

Stromy a zelená vegetace jsou přirozenou reakcí. Stromy nenabízejí jen stín, ale vypařováním vody také ochlazují vzduch. Vedení New Yorku se k tomu například postavilo programem milion stromů navíc, to však není řešením pro všechny lokality, dodává Hutyrová.

Připomíná, že Los Angeles narazilo s tímto programem na zásadní překážku: nedostatek vody. Avšak oblasti na severovýchodě Států s dostatkem vody mají možnost budovat parky a města ochlazovat. Jedním z řešení, které navrhuje Mitrová, je zakládat městské zahrady.

Severovýchod USA zasáhla vlna veder, o život připravila už šest lidí

Ochlazení střech a chodníků se nabízí jako další řešení. „Všechny střechy by mohly být bílé s výjimkou solárních panelů a vegetace,“ podotýká Shickman. Bílá či světlá barva tolik nepřijímá teplo ze slunečních paprsků a může snížit teplotu ve městě a jednotlivé domy či byty může ochladit.

Podle jedné studie by zesvětlení střech a chodníků v Chicagu snížilo teplotu ve městě o 1,5 stupně Celsia. V tomto směru se v USA již objevily první iniciativy. Kentucká Louisville, která má mezi americkými městy prokázaný jeden z nejrychlejších vzestupů teplot, začala nabízet finanční úlevy za chladnější střechy v komunitách s nižšími příjmy.

Klimatizace se k ochlazování měst zdá být nejsnadnějším řešením. Hutyrová ale připomíná, že zdání klame. Klimatizace zvyšuje spotřebu energií za jejich plýtvání, a pokud ji bude pohánět energie z fosilních zdrojů, začarovaný kruh se nikdy nerozetne.

Autor:

  • Nejčtenější

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

Ruská trikolora místo české. Babiš udělal stejný přešlap jako Zeman

Po sedmé hodině ráno premiér Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě, po desáté pak přednášel proslov k uctění...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pieta na Národní. Lidé vypískali Babiše, Hamáčka i Klause mladšího

Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě brzy ráno za hlasitého pískotu tuctu lidí. Podobné přivítání se dostalo...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

V Kolumbii to vře. Lidé vyšli do ulic, násilnosti si vyžádaly tři mrtvé

Tisíce lidí ve čtvrtek v Kolumbii vyšly do ulic hlavního města Bogotá, aby vyjádřily nesouhlas s vládou prezidenta...

Krampová-Karrenbauerová překvapila spolustraníky. Měla v plánu rezignovat

Předsedkyně německých křesťanských demokratů (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová v pátek překvapila své...

Slepou ženu srazilo na přechodu auto, podle policie se nerozhlédla

Nevidomou ženu v září srazilo auto při přechodu silnice ve slovenském Trenčíně. Podle seniorky nefungoval semafor, tak...

Boj proti gayům a potratům. Bolsonaro založil konzervativní stranu

Brazilský prezident Jair Bolsonaro ve čtvrtek slavnostně představil svou novou politickou stranu, Alianci pro Brazílii...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.

Najdete na iDNES.cz