Evangelický kostel  ve městě Malawi v guvernorátu Minjá, jižně od Káhiry, se...

Evangelický kostel ve městě Malawi v guvernorátu Minjá, jižně od Káhiry, se stal terčem útoku minulý čtvrtek. Rozlícený dav jej vypálil. | foto: AP

Od pádu Mubaraka nás zahynulo víc než za 20 let, zoufají egyptští křesťané

  • 92
Ve stínu bouřlivých střetů mezi stoupenci sesazeného prezidenta Mursího a vládních jednotek se hněv části egyptských islamistů obrátil také proti menšinovým koptským křesťanům. Minulý týden lehlo popelem několik desítek kostelů a ztráty se nevyhnuly ani životům.

"Za posledního dva a půl roku jsme zaznamenali víc úmrtí našich lidí jen proto, že jsou to křesťané, než za celých posledních dvacet let," popisuje situaci od pádu režimu exprezidenta Mubaraka koptský biskup Angaelos. Původem rodák z Káhiry žije v současnosti ve Spojeném království a působí jako hlava tamní koptské církve.

Kdo jsou Koptové?

Koptové jsou v zásadě ti Egypťané, kteří přijali křesťanství ještě před příchodem islámu. Samotné slovo Kopt zřejmě pochází z řeckého označení pro obyvatele Egypta. 

Mezi egyptskými křesťany dominantní koptská církev patří do pravoslavného společenství, menší část věřících (přes 160 tisíc členů) se přiklonila k římskému papeži. 

Koptové tvoří podle různých odhadů 6 až 10 procent z více než osmdesátimilionového Egypta. Jejich víra se ale rozšířila i za hranice, a to nejen do Afriky, ale s emigranty i do celého světa.

paw

Zprostředkovaně se k němu z jeho vlasti dostávají zkazky o násilnostech, jaké napáchali radikální islamisté na křesťanském obyvatelstvu při krvavých střetech minulého týdne. Za pouhých 24 hodin nepokojů, které vypukly po celé zemi minulou středu, vzali radikálové útokem desítky kostelů. Vypalování a ničení neušetřili ani školy, křesťanská kulturní centra či obchody a obyčejné domy.

Nejméně 38 koptských kostelů úplně lehlo popelem a dalších 23 bylo těžce poškozeno, líčí škody koptská mládežnická organizace Maspero Youth Union na svých facebookových stránkách. Podle jejich výčtu přišlo kvůli svému vyznání jen za minulou středu a čtvrtek o život šest lidí a dalších sedm radikálové údajně unesli. Prokazatelně ověřit se však tato čísla nedají.

Terčem rozlíceného davu ovšem nebyli pouze pravoslavní Koptové, nejpočetnější menšina v drtivě muslimském Egyptě. Poněkud překvapivě byl jeden z útoků ve středoegyptské provincii Asijút namířen i proti stoupencům protestantské Církve adventistů sedmého dne, tedy proti v zemi relativně krátce působícímu uskupení. A výjimku netvoří ani další vypálené evangelické i katolické kostely po celé zemi.

Na rozdíl od útoku na adventisty má však násilí na Koptech ze strany muslimů podstatně delší a obsáhlejší historii. Koptové, tedy etničtí Egypťané, kteří přijali křesťanství a podrželi si ho i po příchodu islámu a následné islamizaci společnosti, zažili ve století minulém, i těch předcházejících, celou řadu útoků.

Jen namátkou - při bombovém útoku na největší koptský kostel v Alexandrii v roce 2011 přišlo o život 21 lidí. A od pádu režimu autoritativního prezidenta Husního Mubaraka, jenž Egyptu vládl pevnou rukou téměř třicet let, se situace podle biskupa Angaela jen zhoršila.

Útoky jsou přisuzovány bratrstvu, to se ale distancuje

Již před rokem a půl, když se k moci v zemi prostřednictvím prvních svobodných voleb dostalo Muslimské bratrstvo, se Koptové obávali, že pro ně nastanou krušné časy. Jakkoli byly vztahy mezi muslimy a křesťanskou menšinou v období následujícím po volbách vypjaté, k současnému stavu měly dosavadní potyčky poměrně daleko. Poté, co byl zkraje července demokraticky zvolený prezident Mursí odstřižen armádou od moci, se situace mezi dvěma tábory opětovně vyostřila.

"Nejde jen o vypalování kostelů. Vvypalování kostelů má vyvolat odpověď, jež by vyústila v ještě větší násilí," osočuje v rozhovoru pro stanici CNN biskup Angaelos Muslimské bratrstvo z nedávných útoků.

Je ovšem nutné poznamenat, že samotné bratrstvo jako celek se od násilných činů proti křesťanům veřejně distancuje. "Jednoznačně odsuzujeme jakýkoli útok, byť jen verbální, proti Koptům, jejich kostelům i majetkům," uvedl mluvčí Murad Alí v prohlášení zveřejněném na oficiálním webu bratrstva. "Naše revoluce je nenásilná," namítal.

Koptové nicméně útoky z minulého týdne odmítají přijmout jako produkt všeobecně vládnoucího násilí a chaosu, který zachvátil Egypt poté, co ve středu policisté spolu s armádou drtivě zasáhli v Káhiře proti dvojici táborů Mursího stoupenců.

Incidenty prezentují jako organizované nájezdy pod taktovkou vedení Muslimského bratrstva, jakkoli jsou spíše dílem vzbouřených individuí, radikálně laděných islamistů, jednajících na vlastní pěst. Ke smůle bratrů, jsou to ovšem oni, komu nálepku násilníků pronásledujících křesťany, jen tak někdo neodpáře.

Českým turistům se z Egypta příliš nechtělo:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video