Od pádu Mubaraka nás zahynulo víc než za 20 let, zoufají egyptští křesťané

  10:44aktualizováno  10:44
Ve stínu bouřlivých střetů mezi stoupenci sesazeného prezidenta Mursího a vládních jednotek se hněv části egyptských islamistů obrátil také proti menšinovým koptským křesťanům. Minulý týden lehlo popelem několik desítek kostelů a ztráty se nevyhnuly ani životům.

Evangelický kostel ve městě Malawi v guvernorátu Minjá, jižně od Káhiry, se stal terčem útoku minulý čtvrtek. Rozlícený dav jej vypálil. | foto: AP

"Za posledního dva a půl roku jsme zaznamenali víc úmrtí našich lidí jen proto, že jsou to křesťané, než za celých posledních dvacet let," popisuje situaci od pádu režimu exprezidenta Mubaraka koptský biskup Angaelos. Původem rodák z Káhiry žije v současnosti ve Spojeném království a působí jako hlava tamní koptské církve.

Kdo jsou Koptové?

Koptové jsou v zásadě ti Egypťané, kteří přijali křesťanství ještě před příchodem islámu. Samotné slovo Kopt zřejmě pochází z řeckého označení pro obyvatele Egypta. 

Mezi egyptskými křesťany dominantní koptská církev patří do pravoslavného společenství, menší část věřících (přes 160 tisíc členů) se přiklonila k římskému papeži. 

Koptové tvoří podle různých odhadů 6 až 10 procent z více než osmdesátimilionového Egypta. Jejich víra se ale rozšířila i za hranice, a to nejen do Afriky, ale s emigranty i do celého světa.

paw

Zprostředkovaně se k němu z jeho vlasti dostávají zkazky o násilnostech, jaké napáchali radikální islamisté na křesťanském obyvatelstvu při krvavých střetech minulého týdne. Za pouhých 24 hodin nepokojů, které vypukly po celé zemi minulou středu, vzali radikálové útokem desítky kostelů. Vypalování a ničení neušetřili ani školy, křesťanská kulturní centra či obchody a obyčejné domy.

Nejméně 38 koptských kostelů úplně lehlo popelem a dalších 23 bylo těžce poškozeno, líčí škody koptská mládežnická organizace Maspero Youth Union na svých facebookových stránkách. Podle jejich výčtu přišlo kvůli svému vyznání jen za minulou středu a čtvrtek o život šest lidí a dalších sedm radikálové údajně unesli. Prokazatelně ověřit se však tato čísla nedají.

Terčem rozlíceného davu ovšem nebyli pouze pravoslavní Koptové, nejpočetnější menšina v drtivě muslimském Egyptě. Poněkud překvapivě byl jeden z útoků ve středoegyptské provincii Asijút namířen i proti stoupencům protestantské Církve adventistů sedmého dne, tedy proti v zemi relativně krátce působícímu uskupení. A výjimku netvoří ani další vypálené evangelické i katolické kostely po celé zemi.

Fotogalerie

Na rozdíl od útoku na adventisty má však násilí na Koptech ze strany muslimů podstatně delší a obsáhlejší historii. Koptové, tedy etničtí Egypťané, kteří přijali křesťanství a podrželi si ho i po příchodu islámu a následné islamizaci společnosti, zažili ve století minulém, i těch předcházejících, celou řadu útoků.

Jen namátkou - při bombovém útoku na největší koptský kostel v Alexandrii v roce 2011 přišlo o život 21 lidí. A od pádu režimu autoritativního prezidenta Husního Mubaraka, jenž Egyptu vládl pevnou rukou téměř třicet let, se situace podle biskupa Angaela jen zhoršila.

Útoky jsou přisuzovány bratrstvu, to se ale distancuje

Již před rokem a půl, když se k moci v zemi prostřednictvím prvních svobodných voleb dostalo Muslimské bratrstvo, se Koptové obávali, že pro ně nastanou krušné časy. Jakkoli byly vztahy mezi muslimy a křesťanskou menšinou v období následujícím po volbách vypjaté, k současnému stavu měly dosavadní potyčky poměrně daleko. Poté, co byl zkraje července demokraticky zvolený prezident Mursí odstřižen armádou od moci, se situace mezi dvěma tábory opětovně vyostřila.

"Nejde jen o vypalování kostelů. Vvypalování kostelů má vyvolat odpověď, jež by vyústila v ještě větší násilí," osočuje v rozhovoru pro stanici CNN biskup Angaelos Muslimské bratrstvo z nedávných útoků.

Je ovšem nutné poznamenat, že samotné bratrstvo jako celek se od násilných činů proti křesťanům veřejně distancuje. "Jednoznačně odsuzujeme jakýkoli útok, byť jen verbální, proti Koptům, jejich kostelům i majetkům," uvedl mluvčí Murad Alí v prohlášení zveřejněném na oficiálním webu bratrstva. "Naše revoluce je nenásilná," namítal.

Koptové nicméně útoky z minulého týdne odmítají přijmout jako produkt všeobecně vládnoucího násilí a chaosu, který zachvátil Egypt poté, co ve středu policisté spolu s armádou drtivě zasáhli v Káhiře proti dvojici táborů Mursího stoupenců.

Incidenty prezentují jako organizované nájezdy pod taktovkou vedení Muslimského bratrstva, jakkoli jsou spíše dílem vzbouřených individuí, radikálně laděných islamistů, jednajících na vlastní pěst. Ke smůle bratrů, jsou to ovšem oni, komu nálepku násilníků pronásledujících křesťany, jen tak někdo neodpáře.

Českým turistům se z Egypta příliš nechtělo:


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Jediná cibule neopustí Indii. Země trpí nedostatkem strategické suroviny

Číňané mají vepřové, Češi pivo a Indové – cibuli. V zemi je cibule „strategickou“ surovinou. Nyní mizí z pultů....

Evropští lídři se neshodli na přistoupení balkánských zemí k EU

Lídři zemí Evropské unie se ani během dlouhého jednání v noci na pátek neshodli na zahájení přístupových rozhovorů s...

Přes šedesát zraněných. Do ulic Barcelony vyšly demonstrovat statisíce lidí

V centru Barcelony, kde v pátek vyvrcholily několikadenní protesty kvůli vysokým trestům pro katalánské politiky,...

Naše generace je odpovědná za klimatickou krizi. V Anglii se bouří senioři

Klimatické protesty bývají často spojovány s mladými lidmi. Jejich globální tváří je ostatně šestnáctiletá studentka...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz