Egyptská letoviska po útocích znovu ožívají, říká šéf turistické asociace

  16:17aktualizováno  16:17
Z egyptských letovisek se po teroristických útocích v posledních letech stala města duchů. Země následně přijala zvýšená bezpečnostní opatření a letos se do Egypta turisté z Evropy začali vracet. „Na Sinaji mimo resorty nejezděte, ale v ostatních částech země už je bezpečno,“ říká předseda Egyptské turistické asociace Hisham El Demery.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Jaká je aktuálně bezpečnostní situace v zemi?
Bezpečnost je pro nás prioritou a v této otázce Egypt postupuje společně s ostatními státy podle současných mezinárodních pravidel. Že se nám to daří, to podle nás dokládají počty lidí, kteří se do Egypta začali znovu vracet.

Všechny státy kromě Ruska a zčásti Británie také během posledního roku obnovily letecké spojení s Egyptem. Ve srovnání s loňským rokem sem letos přiletělo o devadesát procent Evropanů víc. To vše ukazuje na to, že situace v Egyptě se znovu normalizuje.

Přesto ještě neodezněl červencový útok v Hurghadě, při němž zemřela také jedna Češka. Dokáže Egypt dalším podobným útokům zabránit?
Stejně jako v ostatních zemích ani tady nemůžeme útokům zabránit stoprocentně. Hrozba teroristických útoků se nyní týká celého světa, viz nedávné události ve Spojených státech, Francii nebo Německu. Ale všichni jsme ve válce proti společnému nepříteli, kterým terorismus je.

Po útoku na ruské letadlo bylo dlouho zavřené letovisko Šarm aš-Šajch. Jak to s bezpečností vypadá tam a na Sinajském poloostrově obecně?
Šarm aš-Šajch je od letoška znovu otevřený, cestovní kanceláře nabízejí zájezdy a jen z Česka sem odhadem přijelo během letní sezony kolem pěti tisíc lidí. Zejména kvůli moři a potápění je to mezi nimi oblíbené místo. V hotelech a ve městě je bezpečno, obecně pak můžeme říci, že v resortech je bezpečnostní situace dobrá, nicméně na Sinaji se mimo resorty a k hranicím s Izraelem jezdit nedoporučuje. Většina turistů do této oblasti jezdí s cestovními kancelářemi a ty se nebezpečným oblastem vyhýbají.

Jaké jsou aktuální počty návštěvníků v Egyptě?
Podíváme-li se na dosavadní čísla od začátku letošního roku, pak celkově přijelo o 52 procent lidí více než loni. Loňský rok byl pro nás sice jedním z nejhorších let, i tak to ale považujeme za úspěch a nový začátek. Chceme se také vyhnout chybám z minulých let, kdy jsme se soustředili jen na několik zemí a sedmdesát procent návštěvníků přijíždělo jen ze čtyř států: Británie, Ruska, Německa a Itálie. Nově usilujeme také o návštěvníky z arabských a jihoamerických států a ze zemí, jako je Ukrajina, Indie a Japonsko.

Kolik lidí nyní přijíždí z Česka?
Doufáme, že letos se nám podaří v Egyptě přivítat téměř čtvrt milionu Čechů.

To je velmi vysoké číslo...
To ano. Ale od začátku roku do srpna už z Česka přijelo téměř 135 tisíc lidí, takže počítáme, že do konce roku přinejmenším hranici dvou set tisíc návštěv překročíme. Dosud nejvíc Čechů sem přijelo v roce 2008, tehdy jich bylo 260 tisíc.

Odkud přijíždí nejvíc lidí?
Na prvním místě jsou Němci, na druhém Ukrajinci a na třetím obyvatelé Saúdské Arábie. Češi jsou určitě v první patnáctce.

Je pravda, že většina z nich jezdí jen na pláže?
Ano, to jsou téměř všichni, přes devadesát procent. Za to jsme samozřejmě rádi, ale chceme ukázat, že Egypt nabízí mnohem víc než jen písek a moře. Máme tu sedm tisíc let staré kulturní dědictví, města jako Luxor, oblasti kolem Nilu, jezero Nasir, jedno z největších umělých jezer světa… Pro objevování je tu ještě velký prostor.

Doporučil byste takové objevování vnitrozemí z hlediska bezpečnosti i ženám, které cestují samy?
Ano. Sledujeme trendy a víme, že počet samostatně cestujících žen stále stoupá. Turismus v Egyptě má dlouhou tradici a my chceme oslovit všechny typy cestovatelů tak, aby se tady cítili jako doma.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Šíření obchodů s XXXL oblečením odrazuje od boje s nadváhou, varují vědci

Krásné plus size modelce Ashley Alexissové to ve spodním prádle velmi sluší

Obchody s módním oblečením se přizpůsobily stále výraznější části obyvatel, kteří potřebují větší velikost. Tento trend...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Zvonce krav i hnůj patří k Bavorsku, debatují Němci kvůli žalobě manželů

Krávy na pastvinách v Bavorsku (1. srpna 2018)

Na zelené louce se pase stádo krav, svítí slunce. Statná zvířata mají kolem krku zvonce a jejich pohyb je slyšet široko...

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na iDNES.cz