Egypťanům se stýská po Mubarakovi. Za jeho diktatury byl pořádek a levněji

  10:48aktualizováno  10:48
Když v roce 2011 ukončilo lidové povstání třicetiletou vládu prezidenta Husního Mubaraka, bylo těžké si vůbec představit, že by někomu chyběl. Mnoho Egypťanů cítilo, že jejich země zaostává a že ji řídí stařec, který na svou úlohu nestačí. O osm let později pohlíží nemalé množství Egypťanů na minulost skrz růžové brýle.

Fanynka Husního Mubaraka čeká před nemocnicí, ze které byl egyptský exprezident odvezený k soudu. (2.3. 2017) | foto: AP

Obyčejní lidé vzpomínají na prezidenta, který udržoval program státních dotací, díky kterým zůstávaly ceny nízko. Sklíčeným zbytkům občanské společnosti chybí tehdejší relativní otevřenost. Mubarak poskytoval opozici určitý prostor, napsal britský týdeník The Economist.

Fotogalerie

Vnímal to jako bezpečnostní ventil a jako úlitbu Západu. Nynější prezident Abdal Fattáh Sísí zintenzivnil popravy a pronásleduje dokonce i svoje přívržence, kteří polevili ve své poslušnosti. „Byli to profesionálové. Teď jsou to amatéři,“ říká o vedení státu jeden z místních aktivistů.

Mubarak a jeho synové podněcují nostalgii svým návratem do veřejného života. V květnu bývalý prezident výjimečně poskytl rozhovor kuvajtskému novináři. Dlouze hovořil o irácké invazi do Kuvajtu v roce 1990 a úsilí Donalda Trumpa o dosažení míru mezi Izraelci a Palestinci. Především se však předvedl ve ctěné roli zcestovalého postaršího státníka.

Jeho nejstarší syn Alá Mubarak je také stále více na očích. Objevuje se na fotkách na sociálních médiích, jak hraje vrhcáby ve skromných kavárnách, nebo jak večeří v oblíbené dělnické jídelně na předměstí Imbába, která je známá obřími porcemi smažených jater a dalších zdravých pokrmů.

Mubarak měl režim. Sísí má jen sám sebe

Sísího tyto věci podle všeho vyvádí z míry. Alá byl vyfocen 26. června když fandil Egyptu na fotbalovém zápase mistrovství Afriky, který se konal v Káhiře. Úřady mu krátce nato odebraly jeho fanouškovskou identifikační kartu, čímž mu znemožnily navštívit další utkání. 

Egypt změnil ústavu, Sísí může být u moci až do roku 2034

V červenci se Alá na Twitteru kriticky vyjádřil o ministrovi, který v žertu poznamenal, že ti, jež špatně hovoří o Egyptu, by měli být podříznuti. 

Státu úslužná média ho vzápětí nařkla z vazeb na zakázané Muslimské bratrstvo. Jeden aktivní provládní právník jej zažaloval za „podporu teroristické organizace“.

Zdá se to být nerozumné. Nikdo vážně neočekává, že by se Alá chystal postavit proti Sísímu. Jeho rodinný původ by ho neochránil – dokonce i bývalý šéf armády, který loni kandidoval na prezidenta, skončil ve vězení.

Veřejnost však vůči Sísímu zatrpkla. Prezident nemá politickou stranu ani důvěryhodné spojence (jeho vlastní synové jsou ironicky jeho stále mocnějšími pobočníky). „Mubarak měl režim. Sísí má jen sám sebe,“ tvrdí jeden aktivista. Přehnané reakce vlády jsou tedy známkou její slabosti, ne Mubarakovy síly.

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Exploze v rakouském supermarketu zranila devět lidí, dělník navrtal plyn

Rakouský hasič

Exploze v supermarketu v obci Sankt Jodok am Brenner na západě Rakouska zranila nejméně devět lidí. Podle záchranářů...

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Rukojmím v hotelu, zpožděné lety, málo informací. Klienti Thomas Cook trpí

Klienti cestovní kanceláře Thomas Cook získávají od zaměstnankyně letiště v...

Přes 600 tisíc lidí, kteří jsou na zahraniční dovolené se zkrachovalou britskou cestovkou Thomas Cook, má strach....

Zemřela modla neonacistů. Münter se podílel na masakru civilistů v Ascq

Při masakru v severofrancouzském městečku Ascq jednotky SS povraždily 86...

Nedlouho před plánovaným zahájením soudního procesu zemřel v 96 letech bývalý člen elitních nacistických jednotek SS...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz