KOMENTÁŘ: První setkání EU s Araby skončilo bez výsledků

  10:56aktualizováno  17:25
Šarm aš-Šajch (od zpravodaje MF DNES) - Byl to historický summit. Nejvyšší představitelé zemí Evropské unie poprvé zasedli s reprezentanty Ligy arabských národů. Dvoudenní jednání v egyptském Šarm aš-Šajchu ale po proklamacích o posílení boje proti terorismu brzy uvázla na mrtvém bodě.

Premiér Andrej Babiš, který Českou republiku v Šarm aš-Šajchu reprezentoval, označil za hlavní téma rokování migraci. Té zasvětil i svůj projev. „Bezpečnost a migrace jsou klíčové. Měli bychom pomoci zemím, aby měly ekonomickou prosperitu, aby jejich lidé neodcházeli do Evropy. Musíme pomáhat na místě konfliktů,“ zopakoval svoji dlouhodobou pozici. 

Jen v uprchlických táborech v Libanonu, Jordánsku a Sýrii čeká na návrat domů 6 milionů běženců ze Sýrie. Její prezident Bašár al-Asad je nedávno pozval zpět domů. Doposavad se jich však zatím vrátilo jen několik desítek tisíc. Situace v zemi je totiž nadále nestabilní a bezpečnostní analytici varují před tím, že se situace po stažení amerických vojsk může ještě zhoršit.

Zastoupení Sýrie, o které se přitom hovořilo v každém zákoutí na 15 stupňů vychlazeného konferenčního centra, chybělo úplně. I to se na „úspěchu“ summitu podepsalo.

Fotogalerie

Legální a bezpečná migrace je i podle hostitele summitu, egyptského prezidenta Sísího, v zájmu všech. Těžko se dalo očekávat, že řekne něco jiného. Pravdou je, že bezpečnostní situace v zemi faraonů se za generálova prezidentování zlepšila. Část Západu nicméně upozorňuje na to, že je to za cenu utahování šroubů a porušování lidských práv. To kritizovala i německá kancléřka Angela Merkelová, která dlouho zvažovala, jestli se summitu vůbec zúčasnit. Nutno dodat, že ještě loni na podzim označila Egypt za vzor stability na Blízkém východě.

Palestina a brexit

Už v neděli večer se summitová jednání rychle svezla k otázce vleklého izraelsko-palestinského konfliktu. Evropské země se liší v názoru na to, jak ho řešit, a podobně roztříštěné jsou i hlasy arabských národů. 

A kuloární debaty evropských státníků pro změnu ovládlo podobně zamotané téma – brexit. Britská premiérka Theresa Mayová se v Egyptě snažila vysvětlovat situaci v ostrovním království. Evropští státníci podle Babiše stále nevědí, co britská strana chce. Testuje si tak prý terén.

Obří společná zasedání nicméně nabízejí prostor pro nejrůznější bilaterální jednání. Egyptský prezident tak dostal od českého premiéra pozvání na příští rok do Prahy. Mohl by v české metropoli v roce 2020 otevřít archeologickou výstavu, k jejímž nálezům ve velké míře přispěli i čeští odborníci na vykopávky.

Andrej Babiš se setkal i se saúdskoarabským králem Salmánem nebo s iráckým prezidentem Barhamem Sálihem. S ním jednal o rekonstrukci válkou zpustošené země a možné ekonomické spolupráci. Salmánovi pro změnu leželo na srdci, že Evropská komise zařadila Saúdskou Arábii na černou listinu 23 států, u nichž vidí vyšší riziko praní špinavých peněz nebo financování terorismu. Seznam musí schválit ještě evropský parlament. I to bude zajímavé sledovat. O síle saúdskoarabské politické lobby vůbec kolují pověsti, za které by se nemusela stydět ani sbírka lidových pohádek Tisíc a jedna noc.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Putin nasázel osm gólů. Při děkovačce pak zakopl o koberec a upadl

Prezident Putin při děkovačce zakopl na ledě o koberec a upadl

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek vstřelil do branky soupeře nejméně osm gólů, když si společně s bývalými...

Další z rubriky

Madurova vláda a venezuelská opozice spolu jednaly v Oslu, potvrdili Norové

Venezuelané přišli uctít oběti protivládních nepokojů v Caracasu. (5. května...

V norském Oslu se tento týden konalo jednání zástupců venezuelské vlády a opozice o poklidném ukončení krize ve...

V garážovém výprodeji koupil napodobeninu Picassa, může to být originál

Sběratel umění Philip Stapleton se svým úlovkem z garážového výprodeje. (17....

Philip Stapleton, sběratel umění z Crawley na jihu Anglie, na jednom garážovém výprodeji zakoupil zdařilou kopii...

Europol rozprášil síť hackerů, která vysála z účtů 40 tisíc lidí miliardy

Ilustrační snímek

Evropská policejní agentura Europol spolu s partnery v USA, na Ukrajině a Gruzii rozprášila rozsáhlou mezinárodní síť...

Najdete na iDNES.cz