Edward Kennedy spočinul vedle zavražděných bratrů, Obama plakal

  18:08aktualizováno  30. srpna 8:31
USA se rozloučily s demokratickým senátorem Edwardem Kennedym. Byl pohřben s poctami na vojenském hřbitově v Arlingtonu poblíž svých zavražděných bratrů, exprezidenta Johna a senátora Roberta. Několik hodin předtím při zádušní mši v Bostonu se mu poklonili čtyři američtí prezidenti včetně Baracka Obamy.

Rakev byla na hřbitov převezena v procesí, které v ulicích Washingtonu vyprovázely tisíce lidí. Při samotném pohřbu, který přenášela živě místní televize, byla přítomna jen rodina a blízcí Edwarda Kennedyho.

Více pozornosti proto budila zádušní mše v bostonské Bazilice Panny Marie věčné, kam za jednoho z nejvýznamnějších mužů USA přišli truchlit exprezidenti Jimmy Carter, Bill Clinton, George W. Bush, členové amerického Kongresu, ale také herec Jack Nicholson nebo člen Nejvyššího soudu Stephen Breyer.

A také současný prezident Barack Obama v doprovodu manželky Michelle, který pronesl při mši řeč plnou chvály. Během mše se neubránil slzám. Vyzdvihl Kennedyho obrovský přínos pro Ameriku, včetně legislativy, kterou prosadil - od zákona na ochranu občanských svobod (Civil Rights Act), lidí s postižením, reformu imigračního zákona, legislativy reformující zdravotní péči dětí a dalších.

"Životní dílo Teda Kennedyho nespočívá v obraně těch, kteří mají bohatství, moc nebo zvláštní konexe. Dal hlas těm, kteří nebyli slyšet," uvedl Obama.

Prezident USA Barrack Obama pláče za senátora Edwarda Kennedyho během zádušní mše v Bostonu (29. srpna 2009).

"Byl produktem doby, kdy radost a ušlechtilost politiky zabránily tomu, aby se rozdíly stran a filozofií staly překážkou pro spolupráci a vzájemný respekt. Doby, kdy se protivníci stále navzájem považovali za patrioty. Proto se Ted Kennedy stal jedním z největších zákonodárců našich dob," pronesl stávající americký prezident.

Ve své řeči zmínil Obama i životní peripetie svého "mentora". "Řetěz událostí, který Edward prožil, by slabšího člověka zlomilo. A Teddymu se mohlo lehce stát, aby se uzavřel do sebelítosti, aby zahořkl a zatvrdil se, aby ustoupil z veřejného života a svá poslední léta prožil v klidu. Nikdo by mu to nezazlíval. Ale to by nebyl Ted Kennedy. Jak jednou řekl: ´Individuální chyby a slabosti nejsou omluvou za to, aby se člověk vzdal, a žádnou výjimkou z obecné povinnosti dávat ze sebe ostatním´," prohlásil zjevně dojatý prezident.

Zemřel Edward Kennedy

Kdo byl jeden z největších mužů Ameriky

Kde bych jako černoch bez Kennedyů byl?

Zahalenou rakev s Kennedym přineslo na zádušní mši do Baziliky Panny Marie věčné pomoci osm příslušníků uniformované čestné stráže. Při převozu lemovaly cestu do kostela desítky lidí, někteří s transparenty "Díky, Kennedy!".

Podle policie se za poslední dva dny přišlo zesnulému senátorovi poklonit na padesát tisíc lidí. "Kde bych jako černoch byl bez Kennedyů? Oni věří v občanská práva, a proto jsem tu, abych uctil tohoto velkého muže," řekl agentuře Reuters Clint Haymon, jeden ze stovky truchlících, kteří se navzdory dešti shromáždili před kostelem.

Kennedy si už předem určil pro zádušní mši Baziliku Panny Marie věčné pomoci, protože v době, kdy před šesti lety bojovala s rakovinou plic v nedaleké nemocnici jeho dcera Kara, se tu senátor každý den modlil.

Rodina se s Kennedym rozloučila při soukromé ceremonii v rodném sídle.  (27. srpna 2009)

Sedmasedmdesátiletý Edward Kennedy strávil více než 47 let kariéry v americkém Kongresu. Legenda americké politiky patřila služebně k nejdéle sloužícím senátorům v americké historii. Patřil ke klíčovým postavám Demokratické strany a respektovali jej i republikánští soupeři.

Jeho smrt je těžkou ranou pro demokraty v době, kdy se snaží najít odpověď na Obamovu výzvu ohledně rozsáhlé reformy zdravotní péče. Právě zdravotní reforma byla Kennedyho doménou. Rakovina mozku, jíž nakonec podlehl, mu byla diagnostikována v květnu 2008.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Ruské rakety rozmístí Turci do roka. Trump se sankcemi zatím váhá

Odpalovací zařízení systému protivzdušné obrany S-400 Triumf.

Turecko podle prezidenta Erdogana příští rok v dubnu plně nasadí ruský protivzdušný raketový systém S-400. A to...

Při požáru japonského studia animovaného filmu zemřelo 33 lidí

Požár zachvátil studio animovaného filmu v japonském městě Kjótó. Podle médií...

Mohutný požár zachvátil studio animovaného filmu v japonském městě Kjótó. Hasiči oznámili, že zemřelo 33 lidí . Desítky...

Minulé vlády USA střední Evropu opomíjely, teď se do regionu vracejí

Náměstek amerického ministra zahraničí Philip Reeker

Spojené státy spojují se střední Evropou společně uctívané základní hodnoty. Zatímco minulé vlády USA vztahy opomíjely,...

Najdete na iDNES.cz