Ebola zamířila z nemocnic do Kongresu, před volbami se o ní přou politici

  15:45aktualizováno  15:45
Obavy z možného masivního rozšíření eboly ve Spojených státech si uzurpovaly podstatnou část prostoru v předvolebních kampaních v USA. Před nadcházejícími všeobecnými volbami viní republikáni vládu prezidenta Baracka Obamy ze selhání a laxnosti. Demokraté kontrují škrty republikánů ve zdravotnictví.

Pracovník v ochranném obleku dezinfikuje dům zdravotní sestry, která se v Dallasu nakazila ebolou (12. října 2014) | foto: Reuters

První potvrzený případ nákazy ebolou na půdě Spojených států (podrobnosti čtěte zde) notně rozvířil stojaté vody politických kampaní před listopadovými všeobecnými volbami.

Na otázku možného dalšího šíření této krvácivé horečky totiž slyší Američané více než na kterékoli jiné téma, shodují se republikáni s demokraty. Zatímco za standardních okolností by se předvolební tažení politiků v USA již pomalu chýlila do finále, ebola by nyní mohla být tím, co jim volby na poslední chvíli vyhraje, nebo naopak prohraje.

Nadcházející volby v USA

Voliči ve Spojených státech budou 4. listopadu vybírat všech 435 zástupců ve Sněmovně reprezentantů a 36 z celkové stovky senátorů.

Ve většině států budou kromě toho voliči hlasovat také o guvernérech, zákonodárcích v jednotlivých státech a řadě zastupitelích na nižších úrovních.

Republikáni vytáhli do útoku na Obamu a jeho kabinet s poukazem na to, že nezavedl včas preventivní opatření a nezabránil tak zavlečení eboly do země. Obama však jakékoli omezení letů ze zemí postižených epidemií této krvácivé horečky odmítá.

Jeden z republikánských poslanců Michael C. Burgess mu proto při čtvrtečním zasedání ve Sněmovně reprezentantů pohrozil, že pokud tak neučiní, mohl by to za něj udělat Kongres hned po volbách. Jak totiž naznačují předvolební průzkumy, vítězně by z nich měla vzejít právě Republikánská strana.

Podle Burgessovo stranického kolegy ve Sněmovně a třetího nejvýše postaveného republikána v této komoře Steva Scalise to však není nutné. Postačí prý podle něj, když prezident učiní to, co tak často s oblibou dělává - podle Scalise totiž šéf Bílého domu „miluje chvástání se věcmi, které může vyřešit prostřednictvím pera a telefonu“. „Může schválit zákaz cestování ještě dnes a my jsme jej požádali, aby tak učinil,“ citoval jeho slova deník Los Angeles Times.

Na vině jsou vaše škrty, vyčítají demokraté republikánům

Dějištěm obdobných slovních přestřelek se pak čím dál častěji stávají také televizní debaty všeho druhu. Demokraté v nich zahájili protiútok tvrzením, že za neadekvátní postup zdravotnických úřadů si republikáni můžou prakticky sami škrty, které si vynutili. Jimi prosazovaná úsporná opatření se tehdy nevyhnula ani aktuálně ve všech pádech skloňovanému Centru pro kontrolu a prevenci nemocí, hlavnímu státnímu orgánu USA v otázce možného zavlečení nákazy.

Do boje o voliče Demokratická strana mimo jiné nasadila i spot nazvaný „Republikánské škrty zabíjejí“. V něm se střídají záběry republikánských politiků prosazujících rozpočtové škrty se snímky z míst v afrických zemích decimovaných epidemií eboly. 

Demokraté vrátili republikánům úder také pátečním jmenováním zvláštního pověřence pro boj s ebolou. Prezident Obama jej jmenoval, aby dohlížel na boj proti nákaze na celonárodní úrovni. Zcela bez odezvy z druhého tábora však tento jeho krok nezůstal - republikáni se do Obamy opřeli za to, že do tohoto úřadu dosadil Rona Klaina, dlouholetého spolupracovníka Bílého domu a šéfa úřadu viceprezidentů Joea Bidena a Al Gora bez jakýchkoli zkušeností v oblasti zdravotnictví.

„Toto jmenování je jak šokující, tak zcela upřímně řečeno hluché k tomu, čeho se lidé v Americe obávají,“ namítal ve svém vyjádření podle CNN jeden z mnoha kritických hlasů mezi republikány, poslanec Tim Murphy.

.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Žluté vesty znovu vyrazily do ulic. Protestovalo přes 80 tisíc lidí

Protesty žlutých vest v Paříži (5. ledna 2019)

"Macrone odstup!" volali protivládní demonstranti z takzvaného hnutí žlutých vest na adresu prezidenta Emmanuela...

Obětí výbuchu palivového potrubí v Mexiku je už 79, raněných je ještě víc

Mexičtí vojáci hlídají okolí místa výbuchu benzínového potrubí ve městě...

Obří ohnivou kouli vytvořilo v pátek poškozené palivové potrubí v mexickém městě Tlahuelipan. Výbuch a plameny zabily...

Moskvané demonstrují. Bojí se, že Putin vrátí Japonsku Kurilské ostrovy

Ruský prezident Vladimir Putin na tradiční výroční tiskové konferenci o stavu...

Několik stovek lidí v Moskvě demonstrovalo proti údajným plánům vrátit Japonsku sporné jihokurilské ostrovy. Těch se...

Najdete na iDNES.cz