USA jsou posedlé sankcemi a šikanou ostatních, zastal se Írán Turecka

  18:00aktualizováno  18:00
Do čím dál ostřejší diplomatické roztržky mezi Spojenými státy a Tureckem se vmísil íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf a zastal se Turků. Prohlásil, že jsou Spojené státy „závislé na uvalování sankcí a šikanování ostatních“. Spory o zadrženého pastora, americké sankce a vyšší cla vůči Ankaře se totiž odrazily v mohutném propadu kurzu turecké liry.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf ve Vídni (14. července 2015). | foto: Reuters

„To, že americký prezident Donald Trump oslavuje, že svému partnerovi v NATO působí ekonomické těžkosti, je ostudné. Spojené státy se musí vyléčit ze své závislosti na uvalování sankcí a šikaně, nebo se celý svět sjednotí - víc než pouhým slovním odmítnutím - a donutí je k tomu,“ napsal Zaríf v sobotu na Twitteru.

Trump přitvrdil. Zdvojnásobil cla na tureckou ocel a hliník

„Stáli jsme za svými sousedy předtím a budeme i teď,“ dodal. Vztahy mezi Spojenými státy a Tureckem, členskými zeměmi NATO, se v poslední době zhoršily kvůli sporům ohledně politiky vůči Sýrii a zadržování amerického pastora Andrewa Brunsona

Turecké úřady ho obviňují z terorismu a špionáže. Spojené státy ve středu kvůli procesu s pastorem zavedly sankce vůči tureckým ministrům vnitra a spravedlnosti.

V pátek pak Trump informoval, že Spojené státy zdvojnásobí cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka. Stalo se to v den, kdy se turecká lira ocitla na novém minimu vůči americkému dolaru. Po zprávě o zvýšení cel se propad liry ještě prohloubil. Trump to okomentoval slovy, že „lira padá rychle dolů proti našemu velmi silnému dolaru!“.

Znechutili jste nás a rozčílili, vzkazuje Erdogan do USA

K současnému sporu se v sobotu vyjádřil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, že Spojené státy Ankaru kvůli sporům o pastora „rozčílily a znechutily“.

Společný nepřítel: Trump. Jeho nátlak sbližuje Severní Koreu s Íránem

„Spojené státy se k nám obracejí zády ... a místo nás si vybírají pastora. Je mi líto, ale my půjdeme dál rozhodnými kroky po cestě, kterou jsme si vybrali,“ řekl Erdogan ve městě Rize na pobřeží Černého moře. „To, že Amerika takto zachází se svým strategickým partnerem, nás znechutilo, rozčílilo,“ uvedl podle agentury Reuters turecký prezident.

Íránský ministr do roztržky mezi oběma zeměmi promluvil ve chvíli, kdy má i samotný Írán s USA čím dál horší vztahy. Ty se zhoršují od nástupu Trumpa do funkce, především však od té doby, kdy Spojené státy jeho rozhodnutím odstoupily od jaderné dohody s Íránem uzavřené před třemi lety Trumpovým předchůdcem.

Trumpova ofenziva proti Íránu, začaly platit obnovené sankce

V pondělí pak Trump podepsal exekutivní příkaz o obnovení protiíránských sankcí. Podle Trumpa mají zajistit „maximální hospodářský tlak“ na teheránský režim. 

Erdogan k tématu koncem července podle izraelského listu Haaretz poznamenal, že „je v rozporu s nezávislostí státu, aby přerušoval vztahy se svým sousedem a strategickým partnerem jen proto, že to Spojené státy chtějí“.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Migranti utíkají do Francie přes Alpy, v průsmycích bojují s mrazem

Migranti se snaží z Itálie dostat do Francie přes Alpy.

Stále více migrantů se v důsledku zpřísnění italského imigračního zákona vydává na nebezpečnou cestu napříč alpskými...

Hlavní je rodina. Čím víc dětí, tím menší daně, vzkázal Rusům Putin

Ruský prezident Vladimir Putin přednesl v Moskvě tradiční poselství federálnímu...

Ruský prezident Vladimir Putin přednáší tradiční poselství federálnímu shromáždění. Jako hlavní strategický cíl ruského...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz