Za dvě třetiny rakovin může náhoda, tvrdí vědci z USA. Onkolog nesouhlasí

  12:56aktualizováno  12:56
Podle nové studie vědců z americké univerzity Johnse Hopkinse až dvě třetiny typů rakoviny pochází z nahodilé mutace buněk, nikoli z genetických předpokladů či vnějších faktorů. Podle českého onkologa Luboše Petruželky však vnější faktory jako kouření či špatný životní styl hrají při vzniku rakovinného bujení svou roli vždy.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Základní otázkou výzkumu bylo, proč jsou některé tkáně až milionkrát náchylnější ke vzniku rakoviny než jiné. Vědci proto zanalyzovali 31 typů rakoviny. Zjistili, že 22 z nich vzniklo především kvůli nahodilým mutacím DNA při běžném buněčném dělení, píše se v magazínu Science.

Do kategorie zhoubného bujení, které vychází zejména z mutací, řadí mimo jiné rakovinu krve, slinivky břišní, varlat, vaječníků a mozku. Pacienti s těmito druhy rakoviny mají podle výzkumníků pouze „biologickou smůlu“.

Vnější vlivy rozvoje rakoviny

Vliv prostředí a životního stylu je patrný u velké části nádorových onemocnění, například obezita a nedostatek pohybu. Další rizikové faktory jsou zvýšený příjem alkoholu, kouření nebo nízký příjem vlákniny. Vliv mají také další rakovinotvorné chemické látky. Například radioaktivní radon (uvolňující se z půdy i z cigaret a hromadící se v obydlích) je důležitým faktorem u karcinomu plic.

Zdroj: Wikipedia

Podle profesora Luboše Petruželky, přednosty Onkologické kliniky 1. LF UK, VFN a ÚVN však i u těchto typů rakoviny vždy hrají roli ve větší či menší míře vnější faktory. „Co se týče genetických, neboli vrozených rakovin, tak těch je v podstatě do osmi procent. Mutace samozřejmě vznikají a dávají nový charakter dané buňce, ve které vzniká rakovinná buňka. Ale na těchto mutacích se podílejí i zevní faktory,“ vysvětlil pro iDNES.cz.

Zdravý životní styl je důležitý

Vzdání se zdravého životního stylu tak rozhodně není správnou cestou, připomíná i server BBC. „Studie ukazuje, že kouření a další špatné životní zvyky mohou zvyšovat riziko, že člověk onemocní rakovinou. Změnit naše životní zvyklosti bude velmi užitečné pro předcházení některých rakovin, ale nebude zvlášť užitečné vůči jiným typům rakoviny,“ uvedl ve studii onkolog Cristian Tomasetti.

„Co se týče rakovin s největším výskytem, jako je například karcinom plic, tak tam mutace vznikají v podstatě pouze u nekuřáků, což je asi v deseti procentech. U kolorektálních karcinomů tam mají vliv vnější faktory, avšak mutace hrají v určité míře také roli,“ upozorňuje Petruželka.

Americká studie také uvádí, které typy rakoviny jsou způsobené zejména vnějšími faktory. K těm patří především rakoviny kůže, plic a tlustého střeva, ale například i hlasivek.

Česká republika a výskyt rakoviny

Výzkum Univerzity Johnse Hopkinse nezahrnoval všechny typy rakovin. Nezabýval se rakovinami prsů a prostaty, protože u nich američtí vědci nebyli schopni spolehlivě vyhodnotit dělení buněk. Ty přitom patří k nejčastějším zhoubným onemocněním.

Na celém světě každý rok onemocní rakovinou více než 14 milionů lidí. Více než osm milionů jich zemře. V České republice je nemocných rok od roku více. Rakovinou tlustého střeva a konečníku ročně v Česku onemocní více než 7 500 lidí, téměř čtyři tisíce zemřou.

Vir spalniček zabil rakovinu. Ženu naočkovali dávkou pro miliony lidí

„Většina těchto ztrát je zbytečných, protože jde o preventabilní onemocnění,“ sdělil v únoru letošního roku iDNES.cz přednosta interní kliniky ÚVN Praha a místopředseda gastroenterologické společnosti Miroslav Zavoral (více čtěte zde). V četnosti výskytu rakoviny tlustého střeva Česká republika dlouhodobě obsazuje 1. místo v Evropě, uvádí server České onkologické společnosti.

Nejčastějším zhoubným onemocněním u mužů je v Česku karcinom plic; výrazně však přibývá také karcinomů tlustého střeva, konečníku a prostaty. Karcinom prsu je nejčastějším zhoubným onemocněním u českých žen. Ročně jím onemocní více než 6 500 z nich.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Mayová rezignovala. Britskou premiérku dostihl stín nepovedeného brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová oznamuje, že k 7. červnu skončí v pozici lídra...

Britská premiérka Tereza Mayová na sebe po nekonečných bojích ve sněmovně a nevydařeném jednání o brexitu vzala...

Ve Francii vyšetřují vraždu v domově pro seniory, podezřelé je 102 let

ilustrační snímek

Francouzská policie šetří vraždu v domově pro seniory, při níž zemřela 92letá žena. Podezřelou z činu je o deset let...

Vztah s Íránem přiostřuje. USA zvažují vyslat na Blízký východ 10 000 vojáků

Manévry americké armády v Arabském moři - letadlová loď USS Abraham Lincoln...

Pentagon ve čtvrtek předloží Bílému domu plán na vyslání až 10 000 dalších vojáků do oblasti Blízkého východu. USA tím...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz