Dvě ruské ponorky u amerických břehů polekaly Pentagon

  14:57aktualizováno  14:57
U východního pobřeží USA se po patnácti letech objevily dvě ruské útočné ponorky a polekaly Pentagon. "Kdykoli ruské námořnictvo provádí podobné manévry, je to důvod k určitému znepokojení," uvedl nejmenovaný pracovník amerického ministerstva obrany.

Ponorky u Spojených států objevila podle deníku New York Times americká rozvědka. Dvě ruská útočná plavidla typu Akula (Žralok) zaznamenala asi 370 kilometrů od východního pobřeží.

Nejmenovaný představitel amerického ministerstva obrany sice připustil, že podobné manévry jsou důvodem k určitému znepokojení, zároveň se ale snažil veřejnost uklidnit. Poukázal na to, že ponorky hlídkují v mezinárodních vodách, kde "smějí plout lodě kterékoli země", a že se to dělo i v dobách studené války, aniž by se tím USA výrazně zabývaly.

Jenže posledních patnáct let ponorky tak blízko ke břehům Spojených států nepřipluly, konstatoval deník New York Times. Obě velmoci dříve ponorkové hlídky u pobřeží protistrany využívaly ke špionáži a sledování pohybu vojenských lodí.

Není důvod k hysterii, říkají Rusové

Rusové tvrdí, že jejich ponorky hlídkování ve světových oceánech nikdy nepřerušily, a podle velení ruského námořnictva hlídkování před atlantským pobřežím Spojených států "nepředstavuje žádný důvod k hysterii".

"Dokonce i v nejtěžších dobách pro ruské námořnictvo v polovině 90. let vyplouvaly naše ponorky na moře na bojové hlídky. A tato praxe pokračuje i nyní," citoval server Newsru zdroj z velení flotily. Ten navíc upozornil na to, že americké ponorky v 90. letech sice také snížily intenzitu hlídkování u ruských břehů, nikdy s tím ale úplně nepřestaly.

Lajdácké sledování ruských ponorek

Vysoký námořní důstojník si neodpustil ani údiv nad zřejmě lajdáckým způsobem sledování ruských ponorek americkým námořnictvem. Jednu z nich totiž americká rozvědka lokalizovala konkrétně, druhou už prý ne. Ve své zprávě uvedla, že nelze přesně určit její polohu, ale že o ní ví.

Ruská útočná ponorka Akula

Mluvčí Pentagonu Norman Polmar to ale odmítl. Víme přesně, kde obě ponorky jsou, a nemáme ani žádné obavy o naši schopnost sledovat jejich pohyb, řekl s úsměvem. Nezveřejnění přesných údajů o druhé z nich nemusí být kvůli neznalosti polohy, naznačil mluvčí a dodal: "Skutečnost, že ponorky jsou zase tady, nás znepokojuje jen mírně."

Ponorky akula (ŠČuky)

Navzdory svému označení jsou útočné ponorky mnohem méně nebezpečné než raketové ponorky, jsou totiž vyzbrojeny pouze torpédy či křídlatými raketami krátkého doletu. Strategické balistické střely s jadernou hlavicí jsou součástí jen raketových ponorek.

Konkrétně typ ruských ponorek s jaderným pohonem označovaný v kódu NATO jako Akula (Žralok), v ruském kódu jako Ščuka (Štika) a civilně jako "projekt 971" je vyzbrojen klasickými torpédy, raketovými torpédy a odpalovacím zařízením pro křídlaté střely Granat.

Může mít i transportní torpéda k automatickému rozmisťování protilodních min. Ponorky typu Akula mohou dosáhnout hloubky až 600 metrů, plout pod hladinou rychlostí až 33 uzlů (asi 61 kilometrů za hodinu) a vydržet pod vodou bez vynoření až 100 dní.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Za videem, kvůli kterému padla rakouská vláda, stojí právník z Vídně

Rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache z FPÖ

K videu z Ibizy, na kterém bývalý rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache domlouval spolupráci s Ruskem, se...

Obavy z raketových testů KLDR Trump nemá. Kim dodrží své sliby, je si jistý

Americký prezident Donald Trump hodnotí schůzku s vůdcem KLDR Kim Čong-unem v...

Americký prezident Donald Trump v neděli odmítl obavy ohledně nedávných severokorejských raketových testů. Vůdce KLDR...

Jako agent jsem znal pozlátko Západu, kasá se falešný Putin v pořadu BBC

BBC rozjela Show s Vladimirem Putinem

Na tenký led se pustila britská televize BBC, když ve středu představila svůj nový pořad. Tím je Show s Vladimirem...

Najdete na iDNES.cz