Čtvrtek 12. prosince 2019, svátek má Simona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 12. prosince 2019 Simona
NEDĚLE 23. ZÁŘÍ 2001
22:50
Taliban hlásí podle ruské agentury ITAR-TASS další sestřelené letadlo nad Afghánistánem, opět ale neuvedl bližší specifikaci stroje ani komu by měl patřit.
22:03
Pozemní síly afghánské opozice slavily i během soboty další úspěchy. Tvrdí, že se dostaly na bojovou linii vzdálenou 25 kilometrů od hlavního města Kábul.
19:11
Na palubách čtyř letadel, která 11. září unesli teroristé ve Spojených státech, nebyl žádný Čech. Počet krajanů, kteří se od té doby neozvali svým příbuzným či známým, je stále 51. Oznámilo to ministerstvo zahraničí.
18:19
Arabské státy z oblasti Perského zálivu vyjádřily svoji ochotu zapojit se naplno do pátrání po teroristech, kteří zorganizovali útok na cíle v USA 11. září.
17:23
Spojené státy ztratily kontakt s jedním z nepilotovaných průzkumných letadel, která mají zjistit možnosti odvetného úderu USA v Afghánistánu. "Ztratili jsme kontakt s nepilotovaným letounem. Stalo se tak v době jeho zkoušky," potvrdil ministr obrany Donald Rumsfeld. Neupřesnil ale, kdy ke ztrátě kontaktu došlo a kde se stroj pohyboval. Nedomnívá se, že by letadlo bylo sestřeleno. Prohlásil také, že Taliban ví, kde se skrývá údajně zmizelý Usáma bin Ládin.
16:51
Saúdská Arábie nakonec podle agentury AP odmítla žádost Spojených států o využití jejích leteckých základen k odvetnému úderu za teroristický útok na New York a Washington. Agentura se domnívá, že Saúdskou Arábii k tomuto kroku vedly obavy, že se cílem protiútoku stane kromě Afghánistánu některý arabský stát. Spekuluje se hlavně o Iráku.
16:05
Evropské tajné služby se dohodly na společném postupu proti teroristickým skupinám. Šéfům rozvědek, kteří se sešli v sídle britské služby MI5 v Londýně předložili jejich kolegové z americké CIA detailní přehled důkazů o pachatelích atentátů v USA. Prý vedou k bin Ládinovi a jeho skupině Al-Káida. To potvrdilo i nezávislé britské šetření. Očekává se, že britská a možná i další vlády připraví mimořádné zákony, které usnadní zátah proti teroristům.
15:46
Američané nezaútočí na afghánský lid, ale na základny teroristické organizace Al-Káida a jejího vůdce Usámu bin Ládina. Prohlásil to americký ministr zahraničí Colin Powell. "Nemáme zájem škodit afghánskému lidu, chceme dopadnout Usámu bin Ládina a zneškodnit jeho organizaci Al-Káida, vrahy více než 6000 lidí v posledním incidentu a vrahy v incidentech předchozích," zdůraznil Powell.
15:30
"Nedáme se odradit tvrzením, že bin Ládin zmizel. Vypátráme ho!" prohlásila ve Washingtonu poradkyně prezidenta USA pro národní bezpečnost Condoleeza Riceová. Tato zpráva prý Američany, kteří po Usáma bin Ládinovi pátrají, nemůže odradit od dalších příprav vojenského útoku na Afghánistán, kde by se měl skrývat. - Bin Ládin zmizel, tvrdí Taliban
15:26
Terorista Usáma bin Ládin zmizel. Tvrdí to afghánské hnutí Taliban, které se mu marně poukoušelo předat výzvu duchovních, aby opustil Afghánistán. Zprávu přinesla agentura Reuters. - Bin Ládin zmizel, tvrdí Taliban
14:02
Dnešní britský list The Sunday Times napsal, že malý oddíl britských speciálních jednotek SAS již operuje v Afghánistánu a ohlásil přestřelku poblíž Kábulu. Podle vojenských zdrojů listu byla přestřelka spíše symbolická a nikdo nebyl zraněn. Jednotka je v Afghánistánu, aby připravila předpolí pro další operace a získala informace o teroristech. Guardian zjistil, že americké a britské síly se soustředí na pět táborů teroristické organizace Al-Káida u Dželálábádu. Akce začne pravděpodobně ve čtvrtek jejich bombardováním. Spojenci se domnívají, že bin Ládin je nadále v Afghánistánu a že neuprchl ani do Číny, ani do Čečenska, jak uváděly některé zprávy v posledních dnech. - Sunday Times: Britové už jsou v Kábulu
13:52
Ze základny v Norfolku v Británii odstartovalo sedm bojových letounů Tornado. Podle oficiální verze se zúčastní plánovaného cvičení v Ománu. Obecně se má za to, že posílí britský kontingent, který se bude podílet na mezinárodní akci proti teroristům. - Sunday Times: Britové už jsou v Kábulu
12:45
Pákistánští představitelé i pákistánský lid bude požadovat veřejný důkaz o bin Ládinově vině. Oznámila to tamní prezidentská kancelář. V Pákistánu právě probíhají jednání se zástupci Pentagonu o způsobu, jakým by byl Pákistán ochoten pomoci americké armádě při útoku na afghánistán.
12:28
Scotland Yard vyslýchá pilota tryskových dopravních letadel. Je to Alžířan, který si rozšiřoval své pilotní vzdělání poblíž Heathrow. Tento muž je v Británii už nejméně devět měsíců. Je uveden na seznamu 200 osob, které chce vyslechnout FBI. Alžířan patří do čtyřčlenné skupinky, kterou zadržela britská policie v pátek.
11:45
"Nenašel jsem přímou souvislost mezi Irákem či Íránem a teroristickými útoky proti Spojeným státům," řekl šéf izraelských tajných služeb generál Amos Malka pro izraelský list Jediot Achronot.
11:07
Svědkové uvádějí, že talibanští bojovníci disponují raketami Stinger americké výroby. Stingery, které jsou velmi účinné zejména proti vrtulníkům, dodávaly americké tajné služby do Afghánistánu v 80. letech. - Taliban nemá jen ruské zbraně
10:45
Pákistán zrušil jihoasijské sportovní hry, které se měly uskutečnit od 6. do 15. října.
10:38
CIA zveřejnila známé údaje o armádě Afghánistánu. Výdaje této země na zbrojení dosáhly v loňském roce 250 milionů dolarů (přes devět miliard korun). Afghánské ozbrojené síly mají přes 200 tisíc vojáků v činné službě plus 45 tisíc příslušníků Talibanu. Vojenský výcvik má 3,5 milionu mužů, bojeschopných jich je celkem asi 6,7 milionu. V roce 1996 měl ve své výzbroji 190 bojových letounů a přibližně 80 bojových vrtulníků - vše převážně ruské a české výroby (cvičné letouny L-39). - Taliban nemá jen ruské zbraně
10:01
Pozemní síly afghánské opozice sdružené proti Talibanu v Severní koalici dobyly další území na severu země. Tvrdí, že ovládly už 25 procent území Afghánistánu. Za úspěchem opozice, která chystá další velké útoky, stojí bezpochyby stažení Talibanu do obranné polohy v očekávání amerického vojenského úderu. - Bin Ládin zmizel, tvrdí Taliban
10:01
Novou, v pořadí již 81. Miss America se stala v sobotu večer 21letá blondýnka Katie Harmanová, Miss státu Oregon. Po teroristických útocích na New York a Washington se uvažovalo o odložení soutěže, ale 51 účastnic odhlasovalo poměrem 34:17, aby se uskutečnila. Soutěž proběhla ve vyprodané sjezdové hale v Atlantic City ve státě New Jersey před 14 tisíci diváky a provázela ji přísná bezpečnostní opatření. - Amerika zvolila miss tragédii navzdory
09:25
Americká knihkupectví zažívají nevídaný nápor zákazníků. Někteří čtenáři tu po teroristických útocích hledají útěchu, jiní ve snaze pochopit dění posledních dní pátrají po knihách o válce, terorismu a Afghánistánu.
09:01
Taliban opět prohlásil, že bin Ládina nevydá. Mluvčí afghánského vládního hnutí sdělil, že americké požadavky nejsou prospěšné muslimům a Afgháncům a že Taliban je nepřijme. USA chce bin Ládina bezpodmínečně vydat, Taliban požaduje důkaz o jeho vině.
07:37
Předseda palestinské samosprávy Jásir Arafat a izraelský ministr zahraničí Šimon Peres se sejdou dnes v 16:00 SELČ v prostorách mezinárodního letiště v Gaze. S odvoláním na nejmenovaného vysokého palestinského představitele to oznámila agentura AFP.
04:30
Bývalý šéf peruánské rozvědky Vladimiro Montesinos tvrdí, že stoupenci Usámy bin Ládina využívali peruánskou metropoli Limu jako oblast klidu během svých operací v Latinské Americe.
03:53
Americký prezident George Bush v sobotu zrušil hospodářské sankce proti Pákistánu a Indii. Sankce na tyto země uvalil Washington poté, co ignorovaly úsilí mezinárodní veřejnosti a provedly v roce 1998 jaderné pokusy. - Spojené státy zrušily sankce
01:42
Bývalý americký prezident Bill Clinton v sobotu prohlásil, že jeho vláda dala souhlas k dopadení a v případě potřeby i k zabití islámského teroristy Usámy bin Ládina. Jak ale Clinton dodal, tehdy chyběl dostatek informací, aby tento plán mohl být realizován.
00:46
Záchranáři našli v sobotu troskách WTC dalších devět těl. Newyorský starosta Rudolph Giuliani řekl, že celkový počet zatím vyproštěných obětí vzrostl na 261. Seznam pohřešovaných osob obsahuje 6333 jmen.
00:36
Uprchlý irácký jaderný vědec Šidír Hamsa v rozhovoru pro Bild varoval, že Saddam Husajn může vlastnit jadernou zbraň. "Když jsem (před několika lety) uprchl na Západ, byli jsme už velmi blízko, " řekl.
00:32
Uprchlý irácký jaderný vědec Šidír Hamsa řekl německému deníku Bild, že Saddám Husajn je na Blízkém východě jediným člověkem, který disponuje "nezbytnými strukturami" ke zorganizování atentátů, jako byl útok na mrakodrapy v New Yorku.